Máj, lásky, srdce a ohně čas


Byl pozdní večer – první máj; večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas; kde borový zaváněl háj. O lásce šeptal tichý mech; květoucí strom lhal lásky žel, svou lásku slavík růži pěl, růžinu jevil vonný vzdech. Netuším, jak moc se Karel Hynek Mácha vyznal v čínské medicíně, ale jisté je, že to s tím květnem a srdečními záležitostmi trefil.

Květen není měsícem Srdce jen v tradiční čínské medicíně, ale je tomu tak i na našem kontinentu. Začíná to již Svatojakubskou (nebo také filipojakubskou či Valpružinou) nocí, která by měla být údajně nejplodnější nocí z celého roku. K tomu přispívá asi i tradice pálení čarodějnic, kdy se lidé odpradávna definitivně loučili se zimou a noc strávená v žáru ohně asi k ledasčemu mohla svádět i ty nejpočestnější.

Květen ve znamení Srdce a ohně

Nicméně, jak jsem uvedla výše, také podle tradice čínské filozofie a medicíny patří květen Srdci a lásce, přičemž elementem Srdce není nic jiného než oheň. Proto bychom obzvláště v květnu měli pečovat nejen o naše srdíčka, ale i o ta našich blízkých, protože Srdce si potrpí také na komunikaci. A pokud je naše komunikace s blízkým (i vzdálenějším) okolím čistá, snáze dosáhneme i své vlastní vnitřní harmonie. A to je dobré také pro našeho pomyslného císaře, ducha Shen, který sídlí právě v Srdci a bez kterého bychom nemohli žít. Nicméně si pojďme uvést pár charakteristik Srdce.

Parents,And,Kid,Holding,Red,Heart,In,Hands,,Closeup.,Family
  • párovým Fu orgánem Srdce je Tenké střevo (mimochodem, do jeho dlouhé dráhy se často ukládají „problémy“, které krátká dráha Srdce nepojme – proto se také emoční problémy Srdce často přesunují na úroveň dráhy tenkého střeva a následně k močovému měchýři)
  • jedná se o sídlo císaře / ducha Shen, který řídí dlouhodobou paměť a poznávání
  • emocí je euforie (nepřiměřená radost)
  • ctnostmi jsou láska a slušnost, zatímco negativními charakteristikami jsou zášť, rozčilení nebo žádostivost
  • smyslovým vývodem je jazyk (konkrétně se stav Srdce odráží na špičce jazyka), což je také ta naše komunikace
  • tekutinou je pot (proto pozor na nadměrné pocení)
  • tkání jsou cévy, proto není divu, že Srdce řídí krev a cévy
  • zevním projevem je obličej, a proto je kondice Srdce obvykle čitelná z tváře (pokud je Srdce v pořádku, pokožka je zdravě načervenalá, pružná a lesklá)
  • energetické maximum dráhy Srdce je mezi 11. a 13. hodinou
  • možné příznaky oslabeného Srdce: návaly horka, potíže se spánkem, nízký či vysoký krevní tlak, celková únava, otoky, nadměrné bušení srdce, úzkosti, strachy, ataky

Čím můžeme Srdci, potažmo svému císaři, prospět?

Jedna rada na začátek: zní to jako klišé a vůbec to není jednoduché, ale mějte se rádi. A pak se také snažte dokončovat věci. Pokud budeme dále hledat, čím posílit Srdce, jednoznačně to můžeme udělat stravou, poté by to chtělo přidat pohyb, zaměřit se na svou psychickou pohodu například pomocí meditace a jednoduše si užívat života.

  • Zaměřte se na stravu: barvou srdce i Srdce je červená, proto není od věci zařadit do jarně-letního jídelníčku červené potraviny, jako jsou: rajčata, třešně, meloun, jablka nebo jahody. Protože je elementem Srdce oheň a májové období je již poměrně teplé, je fajn Srdce v horkých dnech trochu ochlazovat pomocí lehkých a svěžích jídel, jako jsou saláty (zde nicméně pozor u zimomřivých jedinců). V neposlední řadě patří k Srdci hořká chuť, a proto je dobré do jídelníčku zařadit potraviny a bylinky nahořklé chuti: čekanku, kopřivu, polníček, červenou řepu, červenou papriku, rukolu, ředkvičky, grep, kdoule, naklíčené mungo fazolky, čerstvý hrášek, červené fazole nebo lněné semínko. Dobré je omezit sůl zadržující v těle vodu, což však neplatí u hubených a unavených jedinců.
talir-se-salatem
  • Odpočívejte: tvrdě pracující Srdce/císař potřebuje dostatek odpočinku, což znamená nejen kvalitní spánek v noci, ale také chvilku vydechnutí v době energetického maxima dráhy Srdce, to znamená v poobědovém čase.
  • Cvičte: jen odpočinkem Srdci nepomůžeme, protože bychom nedosáhli rovnováhy. Proto je nutné rozumným způsobem ideálně každý den na chvilku rozproudit a okysličit krev v těle. Tím nemyslím uběhnout půlmaraton v rekordním okresním nebo dokonce krajském čase, ale spíše svižnou chůzi, lehký běh, kardiocvičení vystřídané protahováním, jógu nebo Qi Gong.
  • Meditujte: není nutné strávit hodinu zíráním do prázdna, zvlášť když vám to nic neříká nebo vás to nudí, ale stačí si udělat třeba jen deset minut času na sebe a soustředit se na něco, co vás příjemně naladí. Nebo jsou zde řízené meditace. Anebo si dopřejte masáž, ta je také dobrou cestou k navození stavu příjemné harmonie. Možností je spousta.
  • Žijte v přítomném okamžiku: snažte se žít tady a teď. Minulost už neovlivníte a budoucnost je nejistá. Jednoduchým cvičením, jak toho dosáhnout, je čas od času si uvědomit, co právě teď děláte, čímž vyřadíte autopilota. Krokem číslo dva je si ten přítomný okamžik užívat. Chápu, že například trhání osmiček si člověk úplně neužije, ale na druhou stranu to znamená, že našel odvahu a řeší problém, který ho pak nebude trápit.
  • Nezapomeňte, že můžete ovlivnit průběh všeho, co se vám děje: stávají se různé věci, které už zpětně neovlivníme, ale můžeme si vybrat, jak na ně budeme reagovat. Pokud to bude v souladu s vnitřní harmonií Srdce, rozhodně proplujeme i těmi nejnepříjemnějšími okamžiky pohodověji.

Držím nám všem palce, ať (nejen) květen, měsíc Srdce, prožijeme v lásce. Ano, jedná se o prohlášení, které si v dnešní době koleduje o nějakou pejorativní nálepku, ale pojďme tento zlozvyk obrátit. Bude to rozhodně prospěšnější, než žít ve stresu, zlobě, ironii, vzteku a uštěpačnosti. 

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl

Zobrazit Článek

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Čokoládová Quinoa s višněmi

Zobrazit Recept

Čokoládová Quinoa s višněmi
60 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.