Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu


Záněty středouší stejně jako ostatní bolístky hlavy patří k těm horším. Nejen bolestí, ale také závažností. Na rozdíl od zánětu v koleni se zde bavíme o daleko citlivější části těla.

Jako u každého zánětu, i zde dochází k nahromadění tekutiny v oblasti Eustachovy trubice a tlaku na bubínek a aparát ucha. Provází ho bolest, potíže s rovnováhou, zalehnutí nebo náhlá ztráta sluchu a výtok z ucha. Často se přidává horečka. Příčinou je infekce, která se dostala za ušní bubínek, u malých dětí je nejčastějším viníkem nedostatečné smrkání při opakovaných rýmách. Záněty nosohltanu jsou běžným problémem a při špatném smrkání se infekce dostane do středouší. U dospělých jsou to zpravidla nedoléčené virózy a rýmy a absence čepice během chladných a větrných dnů.

Zde bych zmínil jednu pomůcku. U malých dětí doporučuji nacvičit smrkání s ucpanou vždy jen jednou dírkou a prostřídat. Minimalizuje se tak riziko otevření vstupů do Eustachovy trubice vytvořeným přetlakem, který nastává při fouknutí nosem se zacpanými oběma nosními dírkami.

zanet-stredniho-ucha-dite

Skrytý patogen a uši

Podle TCM patří uši k Ledvinám a jsou také ovlivňovány třemi dráhami – Tří zářičů, Žlučníku a Tenkého střeva. Ty všechny mají tendenci generovat horko. Toto latentní horko je ještě posilováno horkem vzniklým ze zápasu obranné Qi a patogenu, kterým je nejčastěji vnější vítr. Proto může během běžné rýmy nebo alergie dojít i k zánětu středouší. Když se rýma vyléčí, je třeba odstranit zbytkovou škodlivinu. Ta se nazývá skrytý patogen a má tendenci se ukrývat v místech mezi povrchem a nitrem. Tedy v oblasti, které říkáme shaoyang, kam patří právě dráha Žlučníku a Tří zářičů a na hlavě středouší, dutiny a mozkové pleny. Léčbu skrytého patogenu je třeba provést při všech recidivujících nemocech spojených se zánětem.

První pomoc

Protože zvýšená aktivita Tří zářičů nastává po 21. hodině a od 23. hodiny pokračuje zvýšená aktivita Žlučníku, objevuje se tento problém nejčastěji večer. Důležité je ulevit co nejdříve, aby se postižený vyspal a nemusel na pohotovost. Mělo by být běžné mít doma v lékárničce levandulový éterický olej. Stačí jedna kapka na kousek smotané vaty a jemně vsunout do ucha, aby se pomalu odpařoval. Nikdy nekapejte olejíček přímo do ucha! Levandule snižuje bolest a zánět, potlačuje růst bakterií, zklidňuje a uvolňuje. Zpravidla také sníží tlak a navodí spánek. Je mnoho dalších rad, co do ucha nalít, zpravidla se jedná o mnohem drastičtější postupy a přípravky, než je levandule. Ta v tomto případě nemá žádné vedlejší účinky.

Lovec patogenů na akutní problém

Nejsilnějším lovcem patogenů je Coriolus, pomocník při akutních i chronických problémech. Bylinná směs, určená na problémy středouší, je Pu Ji Xiao Du Yin (Bílý zámotek). Touto směsí se začíná a také končí. Při velkém hnisání a horečce je třeba přidat ještě směs Huang Lian Shang Qing Wan (Žlutý drak) nebo směs MyFire. To se týká hlavně starších dětí a dospělých, u kterých léčba trvá zpravidla déle. Dávka by měla být velká a opakovat ji po hodině a pak po třech hodinách. Akutní fáze by neměla trvat déle, než 2–3 dny. Pokud se stav nelepší, je třeba zvýšit dávku.

Na lokální aplikaci je vhodné koloidní stříbro. To lze stříkat do ucha několikrát denně. Ze začátku je lepší roztok nechat z ucha po půl minutě vytéct a opakovat, aby nedošlo k zatečení a zhoršení sluchu. Zánět vnějšího zvukovodu, který brání tekutině vytéct, tento problém často provází. Když se zvukovod a zalehnutí zlepší, je možné stříbro v uchu ponechat déle. Kromě ucha se doporučuje aplikace i do krku a nosu. Vstřebává se dobře sliznicemi a dostane se na místo problému i zevnitř.

Chronické záněty

Když se zánět ztratí, není ještě vyhráno. Vždy je vhodné brát ještě v potaz skrytý patogen.

Na opakující se záněty středouší se používá směs Xiao Chai Hu Tang (Otevření dveří). Jedná se o posílení řádné Qi a současné pročištění a harmonizování shaoyangu. Vhodná je opět v kombinaci s Coriolem. Pro malé děti je v podobě Zaječího sirupu, který se používá na všechny nerovnováhy. Lze ho použít i při akutních stavech při velkém oslabení právě proto, aby se předešlo vzniku skrytého patogenu. Koloidní stříbro je i zde samozřejmostí.

Při velkém vyčerpání je dobré zkombinovat Coriolus s Reishi. Vyhráno je tehdy, když se půl roku neobjeví zánět ani další komplikace.

Malý velký problém

Jak vidíte, záněty středouší nejsou jen tak obyčejná záležitost. Nezapomeňte, že se jedná o hlavu, která ukrývá mozek. A ten se vyvíjí a potřebuje hodně živin a kyslíku.

Dřívější metody léčby, spočívající v punkci bubínku a vytečení hnisu, způsobovaly jeho zajizvení a ztrátu elasticity. Když se infekce odhalí včas, není jí třeba.

Opakované záněty a vznik skrytého patogenu mohou být příčinou zánětu mozkových blan (meningitid). Časté infekce také poškozují sluchový aparát a mohou vést ke zhoršení sluchu. Nejhorším scénářem je obrna lícního nervu a ztráta sluchu.

Jak na prevenci?

Ideální je udržovat si dutiny čisté, vyhýbat se přetopeným místnostem, průvanu, přeplněným prostorám, mýt si ruce a nešťourat se v uších. V chladu nosit čepici. Při rýmě pravidelně smrkat, dostatečně pít, užívat vitaminy a posilovat imunitu vitálními houbami.

Autor: Radim Jakeš

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB


Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?
4 min

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.