Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?


Bradavice je velmi nepříjemné kožní onemocnění, které je způsobené viry. Jedná se o lidské papilomaviry (HPV), které mají více než 100 typů! Je to tedy rozsáhlá virová rodinka.

Původce bradavic a typy bradavic

Každý typ může vyvolat jiný typ bradavic a také v jiné lokalitě na těle. Nejčastější formou jsou Verrucae vulgares, které můžete nalézt na rukou, sliznici úst, ale i jinde na těle a jsou vyvolány typem HPV2. Nejznámější jsou bezesporu Verrucae planteres, které se objevují na chodidlech (HPV1 a HPV2). Další formou bradavic jsou např. Condylomata acuminata, jedná se o pohlavní (genitální) formu bradavic, za kterou stojí typ 6 a 11. Typy HPV 16, 18, 31 aj. jsou pak vysoce rizikovými pro vznik rakoviny děložního čípku. Existuje samozřejmě mnohem více druhů bradavic.

Jak chytnu bradavice?

Už jsme si řekli, že bradavice jsou virového původu. Nepřenášejí se jako chřipka, tj. aerosolem a kapénkami, ale kontaktem. Můžeme je získat přímým kontaktem s nakaženým člověkem (dotekem infikované kůže), z kontaminovaných předmětů a také při pohlavním styku. Virus, který se dostane na poškozenou pokožku či sliznici, do ní rychle proniká a začne se v buňkách kůže množit. Množení viru je provázeno vznikem vyvýšených útvarů na pokožce - bradavic. Ty mohou být izolované nebo vícečetné a jednotlivé typy bradavic se liší tvarem, velikostí, lokalizací i příznaky. Některé mohou být velice bolestivé a velmi nevzhledné, obzvláště pokud je máte na obličeji.

Důležité je vědět, že bradavice se mohou objevit i dva až šest měsíců od nakažení.

bradavice-na-ruce

Bradavice nikdy více aneb jak na jejich léčbu

Bradavice, kromě těch, které vyvolávají nádorová onemocnění, nejsou zdraví či životu ohrožujícím problémem. Výrazně však znepříjemňují život a mohou být dále šířeny. Někdy si s nimi imunitní systém poradí sám, někdy je nutné léčebně zasáhnout a vetřelců se zbavit!

V rámci klasické léčby se využívají různé druhy keratolytických prostředků, které obsahují kyselinu salicylovou, mléčnou, mravenčí či trichloroctovou (dochází k naleptání horní vrstvy pokožky). Tyto látky rozleptají bradavice, které se pak odloučí a odpadnou. V ordinacích kožních lékařů se velmi často používá tekutý dusík, jímž se bradavice zamrazí a zničí. Někdy se přistupuje k chirurgickému zákroku a bradavice se vyřízne či vyloupne exkochleační lžičkou (ostrá chirurgická lžička, která se při vyloupnutí použije podobně jako naběračka na zmrzlinu, která vykouzlí kopeček).

My se nyní podíváme, zda existují i jiné postupy než ty standardní, které by mohly pomoci s bradavicemi. Hodně se vyzdvihuje účinnost vlaštovičníku, dračí krve či tea tree oleje a také postupy tradiční čínské medicíny. Ta má s těmito problémy velké zkušenosti, které jsou popsány i ve vědeckých článcích. Zajímavá byla například případová studie (případ jednoho pacienta), kterému léčili bradavice na nohou tak, že si je máčel 30 minut 2x denně ve výluhu z těchto rostlin: 30 g kořen borytu barvířského (Isatis Root), šrucha zelná  (Portulaca Oleracea), list borytu barvířského (Folium Isatidis), patrinia huňatá (Herba Patriniae), kamejka rudokořenná (Lithospermum Erythrorhizon) a oddenek kurkumovníku dlouhého (Rhizoma Curcumae).

Úspěšně prošla studiemi i další čínská bylinná směs, a to Yikeer, která je složená z bylin brucea javanská (Brucea javanica), list borytu barvířského (Folium Isatidis), kořen jerlínu žlutavého (Radix sophorae flavescentis),  zimolez japonský (Lonicera japonica), kozinec blanitý (Astragalus membranaceus), plod jarvy monnierové (Fructus cnidii), škumpa čínská (Galla chinensis). Tuto bylinnou směs si pacienti s různými typy bradavic nanášeli na léze dvakrát denně po dobu pěti až sedmi dní, následně byl aplikován rakytníkový olej, aby se podpořilo co nejlepší vyhojení. U více než 82 % pacientů došlo k plnému vyhojení a léčba neměla nežádoucí účinky.

Zajímavou metodou léčby bradavic může být také použití včelího jedu (více o včelím jedu se dozvíte v článku Bojíte se včelího bodnutí? Může zabíjet, ale i léčit!) Opět tu pro vás máme nachystanou jednu případovou studii. V té bylo 13letému chlapci s 16 bradavicemi na chodidlech, injekčně vpravován do oblasti bradavic včelí jed. Po osmi týdnech byly všechny bradavice pryč. Navíc se neobjevily nežádoucí účinky léčby, maximálně přechodná bolest při aplikaci.

S bradavicemi, včetně těch nejzákeřnějších, které jsou spojené s nádorovými onemocněními, mohou pomoci také vitální houby. Abychom naše tvrzení podložili, zmíníme dvě klinické studie. V jedné ze studií byly ženy, které byly pozitivní na HPV v děložním čípku. Studie trvala 12 měsíců a polovině z 50 žen byl po dobu šesti měsíců podáván přípravek z Shiitake. Zbylým placebo, stejně tak ženám s Shiitake po uplynutí šesti měsíců. A jaké byly výsledky? Studii dokončilo 41 žen, z toho 22 ve skupině s Shiitake. 14 z těchto žen bylo po 6 měsících negativní na přítomnost viru a u devíti z nich se negativita udržela dlouhodobě. Zdá se tedy, že Shiitake může stimulovat imunitní systém, aby se vypořádal s vysoce rizikovým virem.

Pokud hovoříme o HPV, které mohou vyvolat nádorové bujení, musíme zmínit ještě jednu vitální houbu, a tou je Coriolus. Vaginální gel Papilocare® aplikovaný na děložní čípek infikovaný HPV dokázal u více než 70 % ze 192 žen virus zlikvidovat a podpořil hojení změn na čípku, které virus vyvolal.

 

Možností, jak léčit bradavice pomocí přírodních prostředků je samozřejmě mnohem více. My jsme vám jen chtěli dokázat, že je to možné. Pokud se rozhodnete pro přírodní cestu, můžete kontaktovat praktika tradiční čínské medicíny, který navrhne léčbu přímo pro vás.

 

Autor: Moudrá želva

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?
4 min

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.