Chcete mít zrak jako ostříž? Konzumujte vhodné potraviny a cvičte jógu


Zrak představuje jeden z našich základních smyslů, na který většina z nás spoléhá při každodenní orientaci v životě. Nicméně s postupem věku se náš zrak zvolna nebo i překotněji zhoršuje. V 54. kapitole knihy Ling Shu (jeden z dílů tria knih Vnitřního kánonu Žlutého císaře) se říká, že čím je člověk starší, tím více u něj převládá nedostatečnost (Xu). S ohledem na zrak se tam konkrétně píše: „V 50 letech dochází k úbytku jaterní Qi, v důsledku čehož se ztenčují játra, ubývá žluč a zhoršuje se zrak.“ Z uvedené citace vyplývá, že jsou Játra provázána se zrakem. Podle tradiční čínské medicíny totiž Játra ústí v očích. 

Ono to dává smysl i s ohledem na fakt, že jsou Játra spojena s elementem dřeva, jehož schopností je udávat vize a směr. Játra tím pádem zajišťují ostrost zraku, zodpovídají za zvlhčené a jasné oči a oční víčka, posilují vnitřní zrak a směr a ovládají jasnozřivost. Naopak při nemoci nebo dysfunkci Jater se dostavují problémy se zrakem, onemocnění očí nebo nedostatek vnitřního vhledu. Z toho vyplývá, že co prospívá Játrům, je dobré také pro oči. Tím pádem si můžeme odvodit hned první proměnnou, která očím neprospívá, a tou je alkohol.

Nicméně já bych se ráda v tomto článku zaměřila spíše na to, čím bychom mohli našemu zraku prospět, a to z hlediska stravy, bylinek nebo cvičení, jako je například oční jóga. Jen ještě zcela miniaturní poznámka, očím velmi škodí přejídání, tak pozor na oslavy, kde se konzumuje alkohol v kombinaci s velkým množstvím jídla.

Pět koleček

Ještě než přejdeme k oněm kýženým doporučením, dovolím si krátkou odbočku, aby to s těma očima nebylo zas až tak jednoduché. Obecně platí, co jsem uvedla již na začátku, ale pokud bychom chtěli jít do detailu, bylo by třeba zmínit, že podle tradiční čínské medicíny je oko tvořeno tzv. pěti kolečky Wu Lun, z nichž se každé z hlediska TCM váže k jinému orgánu. Duhovka, větrné kolečko, je pod kontrolou Jater. Koutky očí představující krevní kolečko, náleží vně Játrům, ale ty vnitřní už Srdci. Víčka, tzv. masové kolečko, patří Slezině. Bělmo neboli Qi kolečko kontrolují Plíce. A v neposlední řadě je zde panenka, vodní kolečko, spadající pod Ledviny. Ale to jsem uvedla jen pro zajímavost, ať to nemáme celé postavené na Játrech.

Co je vhodné konzumovat

Tradičně je jednou z nejlepších potravin na dobrý zrak mrkev, což určitě není od věci, protože má vysoký obsah karotenů, z nichž si tělo tvoří vitamin A chránící zrak před šeroslepostí. Ze západního pohledu je určitě dobrý také vaječný žloutek obsahující ve velkém množství lutein. Mimo to ve vejcích najdeme také lecitin, cystein a další aminokyseliny chránící zrak před vznikem šedého zákalu. Výborné jsou také borůvky bohaté na antokyany chránící čočku a sítnici před degenerativními procesy, prospívající cévám zásobujícím oči a příznivě ovlivňující noční vidění. Dále je fajn zařadit do jídelníčku kapustu, česnek, brusinky, kurkumu nebo olivový olej.

Obrázek2

Z pohledu čínské medicíny

Nicméně pojďme to vzít z pohledu čínské medicíny. Mezi potraviny prospívající Játrům, respektive očím, patří například mrkev, špenát, brokolice, artyčok, rajčata, kedluben, švestky, hrozny, třešně, borůvky, ostružiny, rybíz, černý sezam, kustovnice, vepřová játra, úhoř, okoun, ústřice, škeble a také vejce, takže zde máme docela shodu. Každopádně určitě to berte jen jako malý vzorek potravin na podporu zraku, protože do této skupiny patří ještě ořechy nebo další bobulovité ovoce atd.

Bylinky

Již zmíněná kustovnice Gou Qi Zi například v kombinaci s chryzantémou Ju Hua podporují výživu očí a zlepšují ostrost zraku, přičemž Gou Qi Zi doplňuje Ledviny, vyživuje Játra a projasňuje zrak, navíc doplňuje Yin a zvlhčuje Plíce. Ju Hua pak pročišťuje horko z organismu, urovnává Játra a zlepšuje zrak. A do třetice si můžeme uvést například ostropestřec mariánský, o kterém se říká, že se jedná o nejlepší bylinu pro naše játra.

Jedním z nejpoužívanějších bylinných receptů na podporu očí (ale i uší) je Yi Qi Cong Ming Wan (možná ji znáte jako tinkturu pod názvem Zbystření smyslů). Tento recept doplňuje Qi a krev a zvedá je nahoru do smyslových orgánů. Tato směs je vhodná u problémů se zrakem z nedostatečnosti Qi anebo u šedého zákalu. Ale i u nedoslýchavosti či určitých typů tinnitu.

Oční jóga

Jistě se nebudete divit, když vám sdělím, že očím svědčí také trénink. Na to je ideální oční jóga. Oku prospívají například krouživé pohyby, pohledy různými směry nebo masáže okolí očí. Například pokud musíte trávit hodně času u počítače, můžete každé dvě hodiny zkusit následující krátké cvičení:

  1. zavřít oči na 2 minuty.
  2. 10× se podívat doprava a doleva
  3. 10× se podívat nahoru a dolů
  4. 5× se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
  5. 5× se podívat do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů
  6. 5× zakroužit očima doprava
  7. 5× zakroužit očima doleva.

Na závěr vám tedy přeji, ať jste těmi výjimkami potvrzujícími pravidlo z Vnitřního kánonu Žlutého císaře a uchováte si svůj ostříží zrak déle než do padesáti let.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

Zobrazit Článek

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.