Co říká barva moči o vašem zdraví?


V rámci tradiční čínské medicíny se využívá ke stanovení diagnózy celá řada informací od těch běžných až po ty méně běžné. Zásadní zdroje informací o pacientovi přináší kupříkladu jazyk a pulz. Samozřejmě můžete namítnout, že moderní západní medicína tyto proměnné také zohledňuje. A máte pravdu, jen v té čínské se k nim přistupuje trochu jinak. To stejné pak platí pro moč. Vzorky moči jsou častým požadavkem praktiků při běžných preventivních prohlídkách, kdy se obvykle jen provede rychlý test. Při hledání příčin nemocí se samozřejmě dělá podrobnější rozbor. Tradiční čínská medicína nicméně laboratorní testy neprovádí, ale zajímají ji jiné věci.

Množství moči, frekvence močení, barva moči nebo například doprovodné příznaky při močení, jako je třeba pálení, jsou důležitými ukazateli při určování obrazu či obrazů nemoci. V kombinaci s dalšími faktory lze pak podle moči zjistit, k jakému ze Zang Fu orgánů se problém váže, zda se jedná o obraz nadbytku či nedostatku nebo zda je přítomno horko či naopak chlad. V tomto článku si skutečně ve stručnosti shrneme, jakými symptomy vztahujícími se k močení se mohou projevovat některé obrazy Ledvin, Tenkého střeva, Jater nebo Sleziny.

Ledviny

Pokud Ledviny nemají dostatek Yangu, lidově řečeno nemají sílu „utáhnout“ všechny své funkce, což se v základu projevuje zvýšenou frekvencí močení nebo močením v noci, přičemž je barva moči čirá. To se dále vyznačuje také bledým jazykem, zimomřivostí nebo otoky. Jestliže trpí Ledviny nedostatkem Yin, množství moči je naopak malé, přičemž se objevují také další příznaky, jako jsou noční pocení, neklid a sucho v ústech. Jazyk bývá v takovém případě červený a bez povlaku. A do třetice, v případě nedostatečnosti Qi Ledvin se objevuje močení po kapkách, slabost v bedrech a kolenou, bledost, hučení v uších, závratě a bledý jazyk.

Sick,Young,Arab,Woman,Having,Ear,Pain,At,Home,,Upset

Tenké střevo

Zde si uvedeme příklad plného horka na úrovni Tenkého střeva, což je obraz projevující se příznaky, jako jsou tmavá moč v malých dávkách, krev v moči, pálení při močení, afty, nespavost a červený jazyk. K tomuto stavu často dochází v důsledku přenesení srdečního ohně do Močového měchýře.

Játra

Jestliže máme v Játrech vlhkou horkost, obvykle se sníží množství vyprodukované moči, což je navíc doprovázeno bolestmi hlavy a očí s jejich zarudnutím, podrážděností, bolestmi v podbřišku a červeným jazykem se žlutým povlakem. Pokud dojde na úrovni Jater k blokádě, objevuje se naopak neustálá urgence na močení, přičemž odejde jen malé množství moči, zatímco zůstane pocit nevyprázdněnosti a tlak v oblasti močového měchýře. Dalším doprovodným znakem je podrážděnost a zhoršování stavu pod vlivem emocí.

Slezina

Potíže s močením se mohou objevit také u nedostatečnosti Qi Sleziny, kdy je moči málo a může odcházet po kapkách. Tento stav lze určit i na základě symptomů, jako jsou únava, bledost, tichý hlas, nechutenství a bledý jazyk.

Blokáda krve

V případě blokády krve je močení bolestivé, moč odchází po malých dávkách a objevuje se v ní krev. Mimo to daný člověk trpí také bolestmi v podbřišku a jeho jazyk je zbarvený do nachova.

Problematika močení z perspektivy tradiční čínské medicíny je samozřejmě rozsáhlejší a komplikovanější, ale smyslem tohoto článku bylo jen naznačit některé z mnoha souvislostí ve vztahu k močení a možná i navnadit vás čtenáře k dalšímu zkoumání této oblasti nebo ke zvážení bylinné terapie jako řešení potíží s močením. Takovou ukázkou je například směs Gu Zhen Jia Mai Ya Wan, která je v Čechách dostupná například pod názvem Pročištění přehrady. Úkolem obsažených bylin je právě posílení Yangu Ledvin, podpora proudění Qi a rozbíjení blokád v Dolním zářiči. Navíc pomáhá odvádět patologické nečistoty a uvolňuje Qi Jater. Přípravek je vhodný při příznacích, jako jsou slabý proud moči, přerušované močení, nucení na močení a časté močení, ukapávání moči a tlak a/nebo pálení v oblasti prostaty, čímž se dostávám k tomu, že se jedná o směs vhodnou především na problémy s prostatou.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Akupunkturní léčba problémů s plodností u mužů – 5. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s plodností u mužů – 5. díl
10 min

Malý atlas akupunktury - 25. díl - Hou Xi (SI-3)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 25. díl - Hou Xi (SI-3)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.