Ischias – Jak se zbavit bolesti podle TCM


Co je to vlastně ischias?

Je to bolest různé intenzity, která je přítomna jak při pohybu, tak i v klidu. Lze ji vnímat v podstatě po celé délce sedacího nervu. Typická propagace začíná v bederní oblasti, pokračuje přes hýždě až dolů do nohou, po zadní straně stehna. Jako doprovodné projevy se mohou přidat slabosti v nohou, necitlivost, mravenčení až do chodidel a prstů. Lidově, a někdy nesprávně, bývá nazýván „zánětem sedacího nervu“.

Jak vzniká ischias?

Asi 90 % problémů s ischiasem je způsobeno vyhřezlou meziobratlovou ploténkou, která tlačí na odstup nervového kořene, který vede po zadní straně nohou. Často se jedná o akutní ústřel při náhlém, neobvyklém pohybu,úrazu. Nebo naopak o dlouhodobě nevhodnou jednostrannou zátěž, ať už při fyzické práci nebo při sportovní aktivitě. Typické jsou raketové sporty (tenis, squash, badminton), ale i zdánlivě neškodná práce na zahradě.

Další možnou příčinou vzniku obtíží je zúžení páteřního kanálu, artróza obratlů, posun obratlů (tzv. spondylolistéza). Výjimečně může jít i o infekci či nádorové onemocnění.

Co dělat, pokud máte ischias?

Pokud je bolest mírná, je dobré využít teplo a prohřívající gely a masti. Dopřát si klid a případně jít na dobrou masáž ke zkušenému terapeutovi.

Pokud bolest trvá déle než 3 až 5 dní nebo se stupňuje, případně je velmi intenzivní, je dobré navštívit lékaře, aby mohl vyloučit závažné onemocnění. Následně vám s největší pravděpodobností podá pouze léky proti bolesti. A tady by bylo určitě vhodné navštívit terapeuta čínské medicíny, který provádí akupunkturu.

Akupunktura je v těchto případech úžasně ulevující. Bylinné náplasti a klasická receptura Du Huo Ji Sheng Tang umí také pomoct. Výborné je baňkování či qua sha (speciální čínská masážní technika destičkou z bůvolího rohu). Pokud je v těle přítomen chlad, je dobré i nahřívání pomocí moxy (doutník z pelyňku). Buď moxovat přímo postižená místa nebo akupunkturní body. Myslete na to, že teplo musí být suché. Nikdy tedy nelezte do horké vany! Tělo v případě ústřelu vytváří v místě postižení otok, který může být jen mikroskopický, a voda jej může zhoršit.

Women,Who,Are,Prescribed,The,Coals,On,His,Back

Jak předcházet bolestem v bederní oblasti?

Nejdůležitější je - nikdy nevystavovat záda chladu!!! Důležitý je i postoj. Uvědomte si, jak stojíte. Stojíte na obou nohách stejnou váhou? Nebo jedné noze odlehčujete? Někdy míváme propnutá kolena - říká se tomu zamčená kolena. V tomto postoji si vypínáme propojení nohou s oblastí beder. Postavte se a zkuste si nejprve na 2 minuty maximálně propnout kolena a pak je lehce povolte – odemkněte. Uvědomte si ten rozdíl. Měli byste cítit rozdíl v prohnutí v bedrech.

Často jsme v zajetí našich stereotypů. Nosíme dítě v jedné ruce, sedíme s nohou přes nohu, při práci na PC jsme vytočeni stále na jednu stranu. Všechny tyto „zlozvyky“ nás mohou postupem času dovést až k ischiasu.

Jak si rychle ulevit?

Postavte se na schod na zdravou nohu s odemčeným kolenem. Rukama se držte zábradlí a nohu, kde cítíte bolest, nechte vyvěšenou aspoň 3 minuty. Můžete opakovat několikrát denně.

Ischias - cvik na uvolnění od bolesti

Techniky, které vám může nabídnout terapeut TCM:

Guasha

Prastará masážní technika, která vychází z principů čínské medicíny. Dříve se využívala destička z nefritového kamene. Dnes už se používají destičky z kostí nebo tvrdého dřeva viz fotografie. Principem léčby je rozbít blokády v tkáních celého těla. Dokonce se velmi jemně používá i na obličeji v kosmetických programech. Tím, že povrch kůže velmi silně prokrvíme, umožníme lymfě i krvi nejen z povrchu, ale i fascií pod nimi, zbavit se všeho, co se v nich nahromadilo. Nejčastěji jde o mezitkáňové tekutiny, které se chovají jako „lepidlo“, které často způsobuje bolesti svalů i kloubů, jelikož jednotlivé svaly nejsou schopné po sobě volně klouzat.

 

Baňkování

Je svými účinky velmi podobné, ale může fungovat i jako diagnostika. Pokud kůže pod baňkami rychle zčervená nebo zfialoví, je v tkáních velmi silná blokáda. Pokud kůže i po delší době (1-2 min) není schopna vůbec zčervenat, jsou tkáně ve velké slabosti. Pak je lepší použít techniku rychlého baňkování po celé délce napřimovačů páteře. Tato metoda funguje jako doplňující léčba při nedostatku Qi.

 

Příběh z ordinace

Volal mi kamarád, který ráno po tenise začal pociťovat tupou bolest v bedrech, která ho výrazně omezovala v pohybu. A bolesti se zhoršovaly a po třech dnech se začaly propagovat i po zadní straně stehna. Už pohledem bylo vidět, že levá hýždě byla více napjatá a i lehká masáž byla nemožná pro velkou citlivost. Tak jsem na celou oblast beder, hýždí i levého stehna použila quashu a povrchové tkáně krásně povolily. Po akupunktuře se uvolnilo i napětí mezi jednotlivými obratli. A během hodiny v ordinaci TČM byla bolest o 2/3 menší. Při další návštěvě po 3 dnech už byla možná hluboká masáž s baňkami a do týdne byl kamarád bez bolesti.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

1 KOMENTÁŘŮ
Přejít do komunity

Na podobné téma

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl

Zobrazit Článek

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Čokoládová Quinoa s višněmi

Zobrazit Recept

Čokoládová Quinoa s višněmi
60 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.