Jak dávkovat vitální houby?


Vitální houby jsou v současné době oblíbeným prostředkem na podporu lidského zdraví. Jejich účinky jsou široce uznávány díky výjimečnému komplexu bioaktivních účinných látek, které mohou pomoci s mnoha zdravotními obtížemi. Od posílení oslabeného imunitního systému až po zmírnění nádorových onemocnění či psychických nerovnováh, vitální houby nabízejí pestrou škálu účinků.

Nicméně, aby dosáhly optimálního účinku, je důležité je správně užívat. Následující článek se zaměřuje na zásady dávkování a užívání těchto přírodních darů.

1. Výběr vhodných hub

Prvním krokem při užívání vitálních hub je správný výběr. Zvolte houby podle konkrétních problémů, které chcete řešit. Různé druhy hub mají různé účinky, a proto je důležité vybrat ty, které odpovídají vašim potřebám. Pokud si nejste jisti, konzultujte své rozhodnutí s lékařem nebo terapeutem, kteří mají s houbami zkušenosti.

2. Dávkování vitálních hub

Správné dávkování hub závisí na jejich formě. Nejefektivnější způsob užívání je ve formě horkovodních extraktů. Díky extrakci se zvýší koncentrace účinných látek a jejich biologická dostupnost.

a. Houby ve formě extraktů (doporučovaná forma užívání):

Preventivní užívání: 1 g houbového extraktu na den (zahrnuje všechny vybrané druhy hub).

Lehčí zdravotní problémy: 2 g houbového extraktu na den.

Vážnější zdravotní problémy: 3–⁠5 g houbového extraktu na den.


b. Houby v tinktuře

Tinkturu dávkujte podle váhy – obvykle se dává tolik kapek, kolik vážíte.

Denní dávku rozdělte na dvě poloviny, užívejte ráno a v poledne.


c. Houby ve formě prášku (powder, biomasa):

Obvykle 2–⁠3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Tato forma je spíše pro preventivní užívání.


d. Sušené houby

Tradičně se z hub dělají odvary.

Vezmete cca 10 dkg sušené houby a vaříte na mírném plamenu asi 30 min. Tento postup můžete opakovat až 3x se stejnou surovinou.

Některé sušené houby můžete přidávat do jídel.

3. Doba užívání

Doba užívání vitálních hub je individuální a závisí na mnoha faktorech, jako je váš věk, závažnost problému a vaše celková vitalita. Obecně platí, že je vhodné užívat houby alespoň 2–⁠3 měsíce, abyste mohli pozorovat nějaký efekt. Někdy se účinky projeví již v řádech dní, jindy to může trvat déle.

Pro dlouhodobé užívání vitálních hub u již existujících chronických problémů není žádný problém. Důležité je však neustále sledovat, zda houby nadále přinášejí zlepšení stavu.

Jak dávkovat vitální houby? 2

4. Další doporučení k užívání vitálních hub

Při užívání vitálních hub je důležité dbát na několik doporučení, která vám pomohou dosáhnout maximálního prospěchu z těchto přírodních darů:

a. Dávkování pro různou váhu: Uvedené dávkování je určeno pro dospělé osoby s váhou mezi 50–⁠70 kg. Pokud jste dítě nebo máte vyšší váhu, měli byste dávku přizpůsobit poměrově.


b. Užívání na lačno: Houby je nejlepší užívat na lačno. Doporučuje se minimálně půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.


c. Doporučení "na lačno" platí i pro další léky a doplňky stravy: Pokud užíváte další léky nebo doplňky stravy, také je vhodné užívat je na lačno, aby byla jejich účinnost co nejvyšší.


d. Pravidlo 5 dní užívat, 2 dny pauza: Pokud řešíte problémy spojené s imunitním systémem, doporučuje se užívat houby 5 dní a poté dát imunitnímu systému 2 dny pauzu. Toto pravidlo zabrání nadměrné stimulaci a únavě imunitního systému, což zvyšuje efektivitu užívání.


e. Zvýšení příjmu vitaminu C: Při užívání hub je vhodné zvýšit příjem vitaminu C, ať už konzumací ovoce a zeleniny nebo přidáním extraktu z brazilské třešně Aceroly. Vitamin C podporuje účinky hub a posiluje imunitní systém.


f. Problémy s trávením: Pokud máte oslabené trávení, mohou být pro vás houby obtížně stravitelné. V počátcích užívání se můžou objevit nežádoucí příznaky jako je nadýmání, tlaky v žaludku, průjem nebo nevolnost. V takovém případě snižte dávku nebo houby konzumujte s lehčím jídlem, tyto problémy obvykle brzy odezní.


g. Čisticí reakce: Někteří lidé mohou v počátcích užívání zažít tzv. "čisticí" reakce, kdy houby pročišťují organismus a ten se zbavuje odpadních látek a mrtvých organismů. To se může projevit výsevem na kůži, únavou, motáním hlavy, nevolností nebo zvýšenou teplotou. Pokud toto nedokážete snést, snižte dávkování nebo houby na chvíli přestaňte užívat a pak je znovu postupně zvyšujte.


h. Optimální koncentrace v extraktech: Při řešení zdravotních problémů jsou nejčastěji používané horkovodní extrakty s 30 % polysacharidů. Vyšší koncentrace může změnit účinky a vzdálit se přirozenému účinku houby, nižší koncentrace pak snižuje účinnost.


i. Dvojitá extrakce některých hub: Některé houby, jako Chaga a Reishi, jsou zpracovávány tzv. dvojitou extrakcí. Nejprve se provádí horkovodní extrakce a poté extrakce alkoholem. Tím se uvolní účinné látky, které nejsou rozpustné ve vodě.

 

Doba užívání vitálních hub je individuální a závisí na mnoha faktorech. Obecně se doporučuje vydržet užívání 2–⁠3 měsíce, abyste mohli vidět nějaké efekty. Někdy se projeví rychleji, jindy to může trvat déle. Pokud řešíte již existující chronické problémy, můžete houby užívat dlouhodobě, a to klidně i roky. Je však důležité, aby bylo viditelné neustálé zlepšování stavu.

Pokud patříte mezi oslabené nebo čekáte náročné období, můžete houby začít užívat předem, aby podpořily vaši vitalitu. Vždy je však dobré konzultovat jakékoli změny ve svém zdravotním režimu s odborníkem.

5. Kvalita vitálních hub

Zvolit správný zdroj vitálních hub je klíčové, protože houby snadno akumulují škodliviny z prostředí. Vyhýbejte se levným neznámým zdrojům a vybírejte od prověřených dodavatelů, kteří pravidelně testují svou surovinu na škodlivé látky i na autentičnost účinných látek.

6. Nežádoucí účinky a kontraindikace

Při správném užívání vitálních hub se zpravidla nepozorují žádné negativní vedlejší účinky. Alergické reakce jsou vzácné. Přesto je vždy lepší být obezřetný a pečlivě sledovat, jak vaše tělo na houby reaguje.

Některým kombinacím s léky je vhodné se vyhýbat, například užívání houby Auricularia s léky na ředění krve. Pokud máte pochybnosti o vhodnosti užívání vitálních hub v kombinaci s léky nebo jakýmkoli zdravotním stavem, poraďte se s odborníkem.

Závěrem lze říci, že vitální houby jsou cenným přírodním prostředkem pro podporu zdraví, avšak jejich správné užívání je klíčem k dosažení maximálních přínosů. Pokud dodržíte zásady výběru, dávkování a sledování účinků, můžete využít jejich potenciálu pro své zdraví a pohodu. Nezapomeňte však, že je vždy dobré konzultovat jakékoli změny ve svém zdravotním režimu s odborníkem.

 

Autor: Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicíny

 Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl

Zobrazit Článek

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl
10 min

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém

Zobrazit Článek

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém

Zobrazit Článek

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.