Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit - 1. díl


Pálení žáhy a reflux se mohou zdát jako drobné nepříjemnosti, ale pro mnohé z nás jsou to každodenní boje, které ovlivňují kvalitu života. V prvním dílu tohoto článku se zaměříme na to, jak tyto nepříjemné stavy nejen zvládat, ale také jak jim předcházet pomocí jednoduchých změn v našem životním stylu.

Žaludek pohledem čínské medicíny

Žaludek je celkem opomíjený orgán. Je podřízeným Sleziny a otloukánkem Jater. Přitom on je tím, kdo rozhoduje o naší duševní pohodě. Musí ustát období hladu, stejně tak i kvanta potravy v případě opulentních oslav nebo zajídání stresu. Není divu, že se někdy vyčerpá a dá o sobě dost nepříjemným způsobem vědět.

Podle TČM je párovým orgánem Sleziny. Má se naplňovat a vyprazdňovat, tedy – neměl by zůstávat dlouhodobě zaplněný! Ze západního pohledu se jedná o hladkou svalovinu, která má sice výdrž, ale nedisponuje krátkodobým výkonem. Žaludek je prostě takový kliďas, který si jede tu svou, má rád pravidelnost a rozumné porce jídla. Co ho dokáže rozhodit?

Zase ten stres

Říkáte si, proč skoro za vše může stres? Inu proto, že stres nejen vyžaduje vyšší příjem kalorií (zejména bílkovin), ale zároveň má vliv na cirkulaci krve. Když jsme ve stresu, Qi a krev kolují hlavně v horních vrstvách – svalech a kůži. Trávení řádně nefunguje, zhoršuje se posun potravy ve střevech a snižuje se produkce trávicích šťáv. Dlouhodobý stres vede k celkovému stísnění, které se dále přenáší z povrchových svalů směrem do nitra v podobě bolesti a křeče. Žaludek se tak ocitá v sevření, nemůže se rytmicky stahovat a produkovat žaludeční kyselinu. Snižuje se množství přijaté stravy, zejména bílkovin, které se začínají trávit v žaludku, objeví se říhání a krkání. Žaludeční Qi, která má působit směrem dolů, začíná stoupat a bere s sebou i šťávy. To pociťujeme nejdříve jako kyselost žaludku, časem jako pálení žáhy.

Zajídání stresu

Pravidelné pojídání, zejména sladkostí, přes den spolehlivě oslabí žaludek. Ten pak není schopen zvládnout řádné jídlo, které v něm pak dlouho leží. Když se to opakuje, časem se prověsí, vznikne jakási kapsa, doslova fermentační jímka. V té dochází k nežádoucím procesům, které ničí stěnu žaludku a způsobují systémovou acidózu (zakyselení). Dále je zdrojem plynů (zejména CO2), které dále roztahují žaludek a zároveň „pomáhají“ stoupání šťáv nahoru. Pokud se šťávy a obsah žaludku dostanou až k jícnu, mluvíme o refluxu. Je jasné, že nadváha a zejména obezita tento stav ještě zhoršují.

Woman,Having,Gastroesophageal,Reflux,Disease,After,Eating,A,Burger

Žaludeční oheň?

Příčinou ohně, který nás může ze žaludku pálit, je kyselina chlorovodíková (HCl). Je tam sice pouze v koncentraci 0,3 %, nicméně její úloha je pro naše přežití stěžejní! Tvoří podstatnou složku trávicích šťáv a udržuje naše trávení a v podstatě celý organismus čistý. Vytváří tzv. žaludeční bariéru, která odděluje náš vnitřní svět od toho vnějšího. Všechny patogeny, které by nám z jídla mohly ublížit, jsou zlikvidovány a naše trávení je silné. Tato kyselina rovněž pomáhá při trávení bílkovin (zejména masa), a tím i k doplnění enzymů a hormonů slinivky. My bychom řekli, že doplní Qi Sleziny. Problémem může být její nadměrná, ale i nedostatečná produkce.

Krkací test

Zní to jako z filmu Dařbuján a Pandrhola, ale je to nejjednodušší, nejlevnější a nejdostupnější metoda, jak zjistit stav žaludeční kyseliny. Princip je jednoduchý.

  • Večer si nachystáme jedlou sodu o objemu 1,25 cm³. Odměrkou může být třeba injekční stříkačka. Nasypeme do sklenice a jdeme spát.
  • Ráno co nejdříve po probuzení (vyčůrání) dolijeme 150 ml vlažné vody, dokonale rozmícháme a vypijeme na ex. Současně začneme měřit čas.
  • Říhnutí (ne lehké odfouknutí) do 1 minuty znamená vysoký přebytek HCl. Říhnutí do 2 minut značí lehký přebytek HCl. Ideální je krknout do 3 min. Pokud nekrknete ani po 5 minutách, nemáte v žaludku téměř žádnou HCl. Tento stav je nazýván achlorhydrie a je v současné době nejčastější patologií žaludku vůbec.
  • Test ještě pro jistotu zopakujeme další dva dny, abychom měli jistotu, že na vině nebyly nějaké další faktory. Měly by vyjít podobné časy. Pokud jsou malé odchylky, stačí výsledek zprůměrovat.

Říkáte si, proč se tedy na pálení žáhy místo úpravy produkce HCl používají antacida? Protože je to jednodušší. Bohužel v žaludku ještě žije bakterie helicobacter pylori, která HCl také vytváří. Dělá to však nesystematicky – lokálně, a navíc o vysoké koncentraci, která ničí sliznici a stěny žaludku. Výsledkem jsou žaludeční vředy v horní části žaludku, kde bývá koncentrace přirozeně produkované HCl nejslabší. Proto se tam tyto bakterie koncentrují a způsobují pocit kyselosti a pálení ze žaludku. Jejich přemnožení lze zjistit testy ze stolice.

Bez Krkacího testu je každá rada nebo léčba jen chození v kruhu. Snížit kyselost pomáhá úprava produkce HCl a potlačení helicobacterů. Potraviny, které produkci HCl povzbuzují, jsou např. sůl, sójová omáčka, zázvor, citróny, olivy, ocet (zejména jablečný), vitaminy B-komplexu nebo červená řepa a špenát. Dělají to všechna pálivá koření, zejména chilli, ale s tím raději opatrně. Nejen pro děti jsou vhodné sušené zelené bylinky.

Zjistili jsme si, jak jsme na tom se žaludkem, a můžeme si říct, jaké další prostředky dokážou uklidnit a posílit žaludek.

Hericium je balzám na žaludek

Korálovec ježatý neboli Hericium je první volbou při psychické nepohodě, projevující se v oblasti žaludku. Posiluje Žaludek a reguluje jeho Qi, uklidňuje, uvolňuje a posiluje činnost mozku. Přes den pomáhá lépe se soustředit a myslet, v noci zase dobře spát. Rovněž potlačuje množení helicobacter pylori a multirezistentního zlatého stafylokoka (MRSA).

Najdeme ho ve všech směsích určených k harmonizaci psychiky. Psychika je další krok k úlevě při žaludečních problémech. Dostatečná produkce trávicích šťáv je možná jen tehdy, když jsme uvolnění, a trvá až tři dny, než se doplní. Uvolnění vede také k prohloubení dýchání. Správné, vědomé dýchání je nejúčinnější zbraň proti acidóze a máme ji neustále k dispozici.

MyStress je směs určená hlavně na psychické a trávicí problémy spojené se stresem a vyčerpáním. Hericium se zde potkalo s Reishi a vytvořily kombinaci, která se vzájemně doplňuje: Hericium na psychiku a trávení a Reishi na Qi a krev. Psychické problémy se časem somatizují (zvnitřňují, zhmotňují) a mohou způsobit i fyzické projevy spojené s bolestí. Ty jen dál prohlubují chronický stres a zvyšují nároky na žaludek. MyStress pomáhá získat nadhled nad problémy a navozuje podmínky pro jejich vyřešení.

MycoSomat má výraznější působení na blokády krve s většími projevy horka, pocením a také na gynekologické a psychosomatické problémy. Jinými slovy na stavy větší podrážděnosti, nespavosti, nepohody tělesné i duševní. Je to ideální směs na období menopauzy nebo andropauzy, která je mimo jiné charakterizována psychickým neklidem a často i snížením či naopak zvýšením příjmu jídla.

V tomto díle jsme probrali příčiny problémů se žaludkem, které se týkají psychiky. Jsou to zatím jen stavy nepohody s občasnými výraznějšími fyzickými projevy. Zabývali jsme se hlavně harmonizací psychiky a posílením vitality.

Příště si rozebereme další patologie, zejména v souvislosti s přidruženými komplikacemi, jako je zánět a poškození sliznice žaludku.

 

Autor: Radim JakešČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit - 1. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit - 1. díl
7 min

Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.