Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl


V prvním dílu tohoto článku sme se věnovali příčinám vzniku žaludeční nepohody spojené s psychikou. Zmínili jsme důležitost správného dýchání a relaxace v souvislosti s produkcí trávicích šťáv a správného fungování žaludku. Dnes si povíme více o samotném žaludku a patologiích s ním spojenými. Jedná se zpravidla o následek zanedbání výše uvedených projevů, které se somatizovaly a způsobily problém na samotném orgánu.

Krajina po bitvě

Tak by se mohl jmenovat pohled endoskopické kamery zkoumající žaludek. Žaludeční kyselina nebo helicobactery dokážou zničit sliznici žaludku a vyrobit krátery v podobě vředů. Jedná se o následek řádění ohně. Zničená krajina – to je poškozená Yin Žaludku. Každá větší produkce kyseliny žaludek podráždí, ten se stáhne a kyseliny stoupají a pálí. Když je tam i jídlo, jde nahoru také a vzniká reflux. Jednorázově pomáhají antacida, která sníží pH žaludku, ale při delším užívání vedou k rozhození kompenzačních mechanismů. Žaludek si totiž vyrábí přirozenou ochranu v podobě vrstvy zásaditého sekretu chránícího sliznici. Nad ni vystupují parietální žlázky produkující kyselinu chlorovodíkovou a vnitřní faktor potřebný pro vstřebávání vitaminu B12. Při styku těchto dvou sloučenin vzniká oxid uhličitý způsobující říhání, jak se děje i v případě Krkacího testu.

Pohladit a uklidnit

Přesně tak by se dalo nazvat působení směsi MycoGastro. Základem je jemně mletý prášek z vitální houby Hericium. Ten dokáže absorbovat nadbytečné kyseliny (obsahuje polysacharid chitin), a tak rozhojňuje Žaludeční Yin. Lze ho použít místo antacid v případě pálení žáhy, refluxu či vředech v žaludku i na dvanáctníku. Hericiu asistuje chlorela, aloe a lékořice. Směs není vhodná při nízké aciditě žaludku, typicky u lidí, kterým se po pečivu dělá zle a pociťují kyselost či pálení žáhy. Tady jsou na vině přemnožené helicobactery. Podle TCM se jedná o tzv. prázdnotu Yin Žaludku s horkem.

hericium

Povzbudit a harmonizovat

To má v popisu práce směs MyStomach. Používá se při stagnaci potravy a horku, které z ní vzniká. Základem je opět Hericium, ale v podobě extraktu. V bylinné části najdeme například melii šeříkovou. Ta je chladné povahy, rozhýbává energii Jater a ochlazuje horko. Horko a vlhko pročišťuje i koptis čínský, silné antibiotikum, které nemají helicobactery rády. Zbytek bylin slouží jako stomachikum – podporuje trávení bílkovin, tuků a škrobů. MyStomach doslova šetří Žaludek a Slezinu, posiluje jejich Qi a zastavuje bolest a nepohodu. Je vhodný u dyspepsie, tedy slabého trávení, spojeného s poruchami trávení, jako je dráždivý tračník.

Pročistit a zchladit

Oheň Žaludku způsobuje problémy nejen trávení, ale i tam, kam dosáhne. Což jsou horní části těla, zejména hlava. Může způsobit opary a afty, krvácení z dásní, zarudnutí a pálení očí, bolest hlavy, kopřivku a chronické záněty např. středouší. Časem se horko promění do podoby horkého toxinu. Ten se může usadit kdekoliv po těle a zničit místní tkáň. Jeho projevem je např. pásový opar, lupénka nebo i revmatoidní artritida. Horko rovněž zvyšuje krevní i nitrooční tlak.

Směs MyFire obsahuje vitální houbu Ohňovec. Ta je chladná a odstraňuje všechny podoby horka, včetně vlhkého a větrného, ohně i jedu. Ostatní byliny ve směsi spolupracují s ohňovcem, jsou chladné a společně vykazují silný protizánětlivý efekt, snižují tlak a uvolňují podrážděnost a neklid. Je to bylinné antipyretikum a antibiotikum a dá se použít při akutních stavech a zánětech žlučníku, žaludku, jater i močového ústrojí. Poradí si i s kožními záněty a akutní kandidózou. Je určena na plnost a neměla by chybět v domácí i cestovní lékárničce! Na rozdíl od směsi MyStomach nepovzbuzuje trávení, spíše zchlazuje nadměrný oheň, projevující se vlčím hladem, žravostí, zápachem z úst a nepříjemnou, hořkou pachutí.

Žaludek na houpačce

Nevědomost a mnohdy pohodlnost vede mnoho lidí k používání analgetik („léků“ proti bolesti) na každou maličkost. Jedná se o nesteroidní antirevmatika a antipyretika. Ty jsou chladné povahy a působí na termoregulaci. Vypnou zvýšenou teplotu, nebo sníží horečku zchlazením vnitřku. To způsobí zanoření horké škodliviny do hloubky. Zvyšování teploty a „tvorba“ horečky spadá pod tzv. Yangming – vrstvu s nejvíce Qi, doslova Zářicí Yang. Sem patří orgány Žaludek a Tlusté střevo. Jejich náhlým zchlazením dojde k promíchání horka a chladu. To narušuje vzestupnou funkci Sleziny a sestupnou funkci Žaludku. Projevem je nadýmání, škroukání v břiše, průjem, pocit na zvracení až zvracení nebo zápach z úst.

Z roku 220 n. l. pochází směs Ban Xia Xie Xin Tang (Stoupající kalné). Ta rozptyluje blokádu z chladu a horka, uvolňuje napětí a harmonizuje Žaludek. Odvádí nadbytečný oheň a stahuje stoupající Qi Žaludku. Zároveň podporuje produkci tělních tekutin, aby se vyvážila lehce vysušující povaha některých bylin. Z moderního pohledu je směs účinná a přináší úlevu u vředové choroby žaludku, refluxní ezofagitidy či gastroenteritidy. Uplatnění najde u dráždivého tračníku nebo poklesu žaludku (gastropoptóze). Jednou z indikací pro použití směsi je střídání vlčího hladu s nechutenstvím – prostě jednou to tráví, jindy ne.

Hasit oheň namísto požáru

Na oheň platí voda. Tu obsahuje také ovoce a zelenina. Když v jídelníčku chybí, nemáme šanci upít denní potřebu. Voda námi jen proteče. Přitom vláknina v zelenině je také absorbentem nadbytečných kyselin a toxinů. Vodu nám v trávení pomáhá udržet i vláknina z celozrnných obilnin, která nabobtná a uvolňuje vodu podle potřeby.

Úprava stravování a návyků, včetně zlepšení pitného režimu, je podmínkou udržení zdravého žaludku a trávení. Připomínám, že se nastavují podle výsledku Krkacího testu. V případě užívání blokátorů protonové pumpy (např. omeprazol) se jedná o krok nazpět. Tyto „léky“ se mohou používat pouze krátkodobě v případě silných bolestí způsobených vysokou produkcí žaludečních kyselin. Nikdy ne dlouhodobě, protože vedou ke zhoršení trávení, zejména bílkovin, a následné podvýživě a chudokrevnosti. Výjimkou jsou fyziologické změny na žaludku a brániční kýla. Ale i v těchto případech lze úpravou stravy a dýchání stav minimálně zlepšit a nahradit tyto „léky“ přírodními prostředky.

Tak si ještě naposledy zopakujme, co je důležité, abychom si udrželi žaludeční pohodu:

  1. Stanovení produkce HCl – Krkací test.
  2. Úprava pitného režimu a špatných jídelních návyků (pravidelnost, umírněnost, porce).
  3. Úprava stravy, která může být na krátkou dobu striktně omezená (třeba dieta).
  4. Úprava dechových stereotypů – nácvik bráničního dýchání.
  5. Zařazení bylinné směsi na harmonizaci psychiky.
  6. V případě déletrvajících problémů se žaludkem přidat směs na harmonizaci Žaludku.
  7. Nahradit používání antacid a blokátorů protonové pumpy přípravkem MycoGastro.

Problémy žaludku se dají řešit, chce to jen spolupráci, pevnou vůli a výdrž. Jakmile se Žaludek „chytí“ a začne správně fungovat, začnou se dít pozitivní věci v celém těle. I kdyby to mělo znamenat vzdání se některých požitků či pochutin, včetně alkoholu. Umírněnost je zkrátka klíčem k dobrému trávení, zdraví a dlouhověkosti.

 

Autor: Radim JakešČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit - 1. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit - 1. díl
7 min

Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.