Pečujte o své charisma


Navzdory stereotypu charisma NENÍ pouze vlastností celebrit nebo extrovertních bavičů. Nezáleží na tom, jak konvenčně atraktivní jste (nebo nejste), jak introvertní, či extrovertní jste nebo kolik vtipů máte v rukávu. „Charisma je jednoduše výsledkem naučeného chování,“ říká Olivia Fox Cobaneová, autorka knihy Mýtus charismatu.

Ronald Riggio, profesor na Claremont McKenna College, který se léta věnoval výzkumu této vlastnosti, zjistil, že existuje mnoho lidí s nevyužitým „charismatickým potenciálem“. Riggio popsal výsledky experimentů, v nichž vědci úspěšně školili lidi v konkrétních sociálních a emocionálních dovednostech, které přispívají k charismatu.

Charismatický člověk dokáže ostatní přesvědčit především proto, že působí důvěryhodně, přátelsky a kompetentně. Způsob, jakým jedná, ostatní podněcuje a způsobuje, že chtějí být v jejich blízkosti. Charismatičtí lidé dokážou ostatní inspirovat.

Behaviorální psychologové tvrdí, že je mýtus považovat charisma za vrozenou vlastnost. Chcete-li zlepšit své vystupování, zvýšit vnímanou vřelost a sympatičnost, a tím i své charisma, začleňte tyto dovednosti do svého komunikačního stylu.

Vyzařujte sebejistotu

Jednou z vlastností charismatických lidí je, že vyzařují sebedůvěru. Četné studie prokázaly, že když někdo vystupuje sebevědomě, ostatní přikládají větší váhu tomu, co říká. Výzkum provedený na Carnegie Mellon University zjistil, že schopnost projevovat sebedůvěru má při vytváření vzájemné kooperace dokonce větší vliv než dosavadní výsledky.

Tip: Zvyšte svou charismatickou kompetenci! Až budete příště navazovat důležitý kontakt, například s potenciálním zaměstnavatelem nebo se svým současným šéfem, připravte si několik otázek, které vyjadřují, že proces posuzování je oboustranný. To přináší sebeúctu, sebedůvěru a kompetenci.

Buďte pozorný

Lidé se rádi pohybují v blízkosti charismatických lidí, protože se cítí být oceňováni.  Charismatičtí lidé se naučili být pozorní k těm, se kterými komunikují. „Aktivní naslouchání“ je další klíčovou dovedností související s charismatem. Riggio ho popisuje jako „soustředění se na to, co druhá osoba říká, a odrážení toho, co slyšíte, spíše než soustředění se na to, co chcete říct vy.“

Dalším z projevů chování, které je spojeno s pozorností, je oční kontakt. Pohled do očí vysílá jasný signál, že někomu věnujete pozornost. Sledujte dobře tváře lidí, abyste se lépe naladili na jejich emoce a neverbální signály. Ve studiích se ukázalo, že když se lidem díváte do očí, častěji vás hodnotí jako atraktivní, kompetentní a sympatické, a že přímý pohled do očí aktivuje část mozku spojenou s odměnami a sociálním začleněním.

Pečujte o své charisma 2

Vyzařujte vřelost

Charismatičtí lidé jsou často popisováni jako vřelí a přístupní. Výzkumy ukázaly, že pokud vás lidé vnímají jako vřelé, je pravděpodobnější, že vám budou důvěřovat a přijmou vaše myšlenky.

Jedním z nejsilnějších, avšak nedoceněných zprostředkovatelů vřelosti, je úsměv. Úsměv způsobuje, že je člověk považován za přístupnějšího a kompetentnějšího. Fascinující je výzkum provedený Dr. Robertem Zajonicem, který zjistil, že když obličejové svaly pracují tak, že se člověk usmívá, vyvolává to přirozeně pocity radosti a optimističtější náladu. Když se na druhého člověka usmějete, bude vás vnímat jako vřelého a pozitivního, což jsou charakteristické znaky charismatu. 

Vyjadřuje vášeň a nadšení

Charismatičtí lidé jsou vášniví. Jejich blízkost motivuje ostatní k činnosti. Tato pozitivní energie je jednou z vlastností, které činí charisma tak přitažlivým. Výzkumy ukázaly, že silné emoce jsou nakažlivé, to znamená, že lidé zachycují emoce druhých. Pokud se bavíte s někým, kdo je zapálený a optimistický, získáte od něj pozitivní energii a začnete se cítit inspirováni.

Přijměte své nedostatky

Vyjádření svých obav a zranitelnosti může lidi přimět k tomu, aby s vámi navázali důvěrnější kontakt. Dát najevo svou zranitelnost znamená, že jste otevřeni sdílení detailů o sobě, které odhaluje vaši lidskost. Výzkumníci zjistili, že když vedoucí přiznají své nedokonalosti, zvýší to propojení a soucit v celé skupině. A lidé mají tendenci takové lídry vnímat jako charismatické.

Charisma tedy spočívá ve vaší přívětivosti (emocionální přístupnosti) a vlivu (schopnosti pohnout nebo motivovat ostatní). Pamatujte si však, že charisma souvisí i se zájmem o druhé. Jeho tajemství spočívá v tom, že je méně o vás a více o tom, jak se díky vám cítí ostatní. Charisma nemůže vzkvétat bez autenticity, bez skutečné zvědavosti a zájmu o druhé lidi. Začněte s tím a lidé vás budou považovat za neodolatelné.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Udržte si zdraví a energii na cestách díky TCM

Zobrazit Článek

Udržte si zdraví a energii na cestách díky TCM
6 min

Jak se stravovat v létě podle TCM? Klíčové zásady pro zdraví a pohodu

Zobrazit Článek

Jak se stravovat v létě podle TCM? Klíčové zásady pro zdraví a pohodu
5 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.