Předsevzetí - přestanu pít alkohol


Příchod nového roku pro mnohé symbolizuje určitý konec, tedy uzavření jedné etapy a otevírání nové. Proto se toto období hodí pro reflexi našeho života a zvážení určitých změn, které by mohly přispět k lepšímu životnímu stylu. O předsevzetí se mluví hodně, mezi nejčastější patří pravidelné cvičení, zdravější jídlo nebo omezení cigaret a alkoholu. 

Dnes se zaměříme na to, proč omezit pití, jaké to přinese benefity, ale hlavně si zvědomíme negativní aspekty požívání alkoholu.

Alkohol způsobuje v těle horko a vlhkost

Z pohledu tradiční čínské medicíny způsobuje pití většího množství alkoholu excesy ve dvou oblastech, a to horko a vlhkost. Alkohol je ve svém jádru diuretikum, které působí přímo na ledviny a způsobuje větší vylučování vody z těla ven. V čínské medicíně platí, že jakmile odstraníte vodu z těla ven, zůstane oheň. Mimo to alkohol také zvyšuje srdeční frekvenci, krevní oběh a vytváří pocity tepla v těle. V důsledku toho se mohou objevit stavy, jako je pocení, zarudlá pleť, zánět nebo řídká stolice.

Druhý negativní efekt konzumace alkoholu, vlhkost, se projevuje v důsledku přijímání více tekutiny do těla, než je nutné, zároveň tato tekutina musí z těla logicky odejít. Protože nadměrná vlhkost narušuje rovnováhu vody v těle, často vytváří v trávicím systému stav podobný bažině. Mezi běžné příznaky patří plnost, nadýmání, nadměrná plynatost a celková tíha v těle a končetinách. Vede také k únavě, a především k žízni bez touhy pít. Takže na jedné straně cítíte žízeň kvůli zvýšenému horku, ale nemáte touhu pít kvůli přebytečné tekutině. Nadměrný alkohol tedy může mít za následek dvojnásobnou nerovnováhu a velmi nepříjemné příznaky.

Friends,Hands,Toasting,Fancy,Cocktails,-,Young,People,Having,Fun

Jak přestat pít alkohol?

1. Nejprve začněte vědomě pozorovat účinek alkoholu na váš celkový život.

A proč tedy s alkoholem přestat, ale hlavně jak? Toto rozhodnutí by mělo být podpořeno hlavně znalostí o zmíněných účincích na naše zdraví, nejprve tedy zkuste vědomě vnímat, jak vás alkohol ovlivňuje. Možná zjistíte, že máte narušený spánek, zažívací problémy, zapomínáte, máte častější úzkosti, deprese a podrážděnost, ale také se mohou dostavit konflikty s blízkými nebo velmi závažná onemocnění, a to při dlouhodobém užívání.

2. Sdílejte své rozhodnutí s blízkými a najděte si lidi, kteří vás podpoří.

Když dáte ostatním vědět o svém rozhodnutí přestat pít, může vám to pomoci motivovat se, abyste se svého rozhodnutí drželi. Rodina a přátelé vám mohou poskytnout povzbuzení a podporu, když budete mít slabou chvíli. Otevřením tohoto tématu můžete také inspirovat ostatní, aby prozkoumali své vlastní pitné návyky. Možná totiž váš partner, sourozenec nebo spolubydlící také přemýšlí o změně. Společně jde všechno snadněji, umožní to vzájemnou podporu, a zároveň zvýší motivaci a zodpovědnost.

3. Zbavte se veškerého alkoholu v domácnosti a najděte si nealkoholický drink jako náhradu.

Alkohol v domě může svádět, když se člověk snaží přestat pít. Jestliže se všeho zbavíte a dostanete chuť na drink, najednou vědomí, že budete muset jít ven a nakoupit, vás může velmi efektivně odradit. Mějte po ruce nealkoholické nápoje pro sebe i ostatní. Nemusíte nabízet alkohol, abyste byli dobrým hostitelem. Nechte hosty, aby si přinesli vlastní alkohol a zase si ho vzali s sebou, když odcházejí. Mezi nealkoholickými nápoji se najde také celá řada zajímavých chutí, vyberte si zdravou náhradu alkoholu, kterou si oblíbíte.

4. Vydržte hlavně začátek, kdy se mohou dostavit nepříjemné projevy abstinence.

Lidé, kteří jsou více závislí na alkoholu, mohou začít zažívat to, co je známé jako alkoholový detox, když jej výrazně omezí nebo přestanou pít. K tomu dochází, když tělo začne odstraňovat alkohol z těla ven. Detox může způsobit abstinenční příznaky, mezi které patří úzkost, bolest hlavy, únava, nespavost, změny nálady, třes nebo pocení. V extrémních případech raději navštivte lékaře, který může pomoci nastavit individuální plán.

5. Zaznamenávejte si své pokroky a pocity.

Je běžné, že při provádění velkých změn máte potíže, ale dobré postupy péče o sebe pomohou zvládnout zdrcující pocity. Tím, že se vyhnete alkoholu, uděláte velký krok ke zlepšení fyzického zdraví. Jakmile si začnete všímat těchto zdravotních přínosů, pravděpodobně se budete cítit více nabití energií a inspirací, abyste pokračovali ve svém pokroku. Veďte si deník, kam si budete pravidelně zapisovat váš stav, ať už fyzický, emoční nebo mentální a zpětně se k němu vracejte.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi

Zobrazit Článek

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi
4 min

Čekáte, kdy vám začnou tikat biologické hodiny? A co když nezačnou?

Zobrazit Článek

Čekáte, kdy vám začnou tikat biologické hodiny? A co když nezačnou?
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Čokoládová Quinoa s višněmi

Zobrazit Recept

Čokoládová Quinoa s višněmi
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.