Proč si hýčkat Ledviny? A nejenom v únoru!


V lednovém článku Jak nejlépe využít dlouhé zimy k péči o duši i tělo jsme se zabývali zimou jako takovou, přičemž jsme si uvedli několik charakteristik zimního ročního období, které nyní jen stručně shrnu: yinovým orgánem jsou Ledviny, které jak už název článku napovídá, náleží také specificky únoru, yangovým orgánem je Močový měchýř, elementem je voda, emocí je strach, tkání jsou kosti, patogenem je chlad a v rámci cyklu proměn se jedná o fázi uschovávání a konzervování.

Ale pojďme se zaměřit konkrétně na únor, který je (často i s ohledem na počasí) mnohdy považován za nejzimovatější zimu. Nicméně podle čínského solárního kalendáře začíná v tomto měsíci období Li Chun 立春, respektive Začátek jara. Tím se nenápadně dostávám k tomu, že jsou za orgán měsíce února považovány právě Ledviny, které podle čínské medicíny představují kořen Yin a Yangu všech vnitřních orgánů a také pramen života ovlivňující další růst a vývoj, což je příznačné. Nacházíme se na pomezí období, jemuž vládne element vody (náš „ledvinový“ pramen), a fáze nového růstu. Proto bychom měli Ledvinám právě v tomto období věnovat zvýšenou pozornost.

Ledviny

Ledviny jsou v systému čínské medicíny považovány za úložiště vrozené životní energie: je v nich uschována životní esence, která představuje základní substanci pro vznik a formování života, vytváří esenciální látky vyživující organismus (z toho vyplývá propojenost Ledvin se všemi ostatními orgány) a současně se jedná o životodárnou látku spojenou s rozmnožovacími funkcemi (u mužů umožňuje tvorbu semene, zatímco u žen řídí menstruační cyklus a tvorbu vajíček). Proto asi nikoho nepřekvapí, že jsou Ledviny základním orgánem určujícím délku života – a o to více bychom si je měli hýčkat.

Co Ledvinám prospívá

Protože životospráva podporující Ledviny odpovídá zhruba tomu, co jsem již uváděla ve výše odkazovaném článku, který byl uveden poměrně nedávno, nebudu se zde opakovat. Nicméně, pokud byste rádi podpořili Ledviny, zcela jistě doporučuji moxování Shu bodů Ledvin, respektive Shen Shu (BL-23). Pakliže bych měla zvolit jednu „čínskou“ léčivku, bez váhání bych doporučila houbu cordyceps. Abych vám tuto nepochybně zajímavou houbu představila, níže uvádím její tak trochu odlehčený medailonek.

 

Close,Up,Ophiocordyceps,Sinensis,Or,Mushroom,Cordycep,Herbs.

Cordyceps

Když se řekne cordyceps, spoustě milovníků moderních postapokalyptických seriálů se vybaví monstra ovládaná parazitickou houbou, která napadají zbylou lidskou populaci za účelem rozsévání spor do nových hostitelů. Ačkoli původní myšlenka o parazitické houbě vychází z reálných základů, pravda je někde jinde. Cordyceps aneb housenice čínská je skutečně parazitickou houbou, která v podmínkách himalájských náhorních plošin napadá larvy motýlů, aby se mohla množit. Jedná se o poměrně zdlouhavý proces začínající uchycením výtrusů houby na povrchu těla housenky. Nakažená housenka ovládaná potřebami houby se zahrabe do země, kde je cordycepsem pozvolna zaživa strávena. Celá přeměna housenky na houbu může trvat i šest let, přičemž v poslední fázi je housenka pomocí jedu produkovaného houbou definitivně usmrcena a z její hlavičky vyraší jakési tykadlo, odborně nazývané stromatum, dosahující délky 8–10 cm. Z něj se uvolňují spory a celý koloběh může začít nanovo.

Nicméně právě díky kombinaci houbového a živočišného základu nabízí cordyceps mimořádné léčebné účinky. Smyslem tohoto článku není zahlcovat vás spoustou informací, ale asi není od věci zmínit kratší výčet různých biologicky aktivních látek, které cordyceps nabízí. Patří mezi ně polyaminy, peptidy, vitaminy B1, B2, B12 a K, všechny esenciální mastné kyseliny, lysin, 80 typů enzymů včetně koenzymu Q10, mastné kyseliny (hlavně olejová, linolová, palmitová a stearová), nukleosidy, cyklosporin a v neposlední řadě polysacharidy, které například snižují hladinu krevního cukru a tuku, stimulují imunitní systém a mají protirakovinné účinky.

Z pohledu tradiční čínské medicíny je cordyceps zajímavý především tím, že doplňuje Yin i Yang. Konkrétně Yin v dráze Plic a Yang Ledvin. Mimo to doplňuje také Ming Men, vyživuje esenci Ledvin Jing, přeměňuje hlen, uklidňuje ducha a podporuje obrannou Qi (Wei Qi). To z něj dělá mimořádně šikovný prostředek pro doplňování životní energie a harmonizaci organismu. V praxi pak cordyceps pomáhá se zvyšováním fyzické síly, ale i odolnosti vůči stresu, povzbuzuje vitalitu a působí jako afrodiziakum, poslouží jako podpora při léčbě nádorových onemocnění a zánětů, udržuje optimální hladinu cukru v krvi, posiluje Srdce a ocení ho i ženy s obarvenými vlasy, protože se jeho esenciální aminokyseliny vstřebávají do poškozeného vlasového vlákna a dodávají vlasům pevnost, hebkost a lesk. Kvalitní cordyceps vám tedy udělá dobře na těle i na duši. A nemusíte se bát, člověk se svou vysokou tělesnou teplotou vhodným hostitelem není.

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.