Rok dřevěného draka? Začnou věci dávat smysl?


Když jsem někdy v pubertě zjistila, že kromě našeho „západního“ zvěrokruhu existují také čínská znamení, moc jsem si přála být ve znamení draka. Inu, jsem kohout, ale ve výsledku „taky dobrý“. Ale proč jsem chtěla být drak? Protože DRAK! Je to bájné mýtické zvíře, které je vznešené, disponuje značnou silou, zosobňuje energii a vládne ohni. Rok 2024 se od 10. února ponese na pomyslných křídlech (čínský drak je spíš had než pták) zeleného dřevěného draka, který by díky elementu dobře hořícího dřeva mohl vnést do našich životů více energie na dobré věci, protože drak je mimo jiné spravedlivý a velkorysý.

Původně jsem se v tomto článku chtěla zabývat čínským horoskopem na letošní rok, ale myslím, že není třeba opakovat slova Hanky Vitochové v článku Čínský horoskop 2024. Chtěla bych se tedy zaměřit na charakteristiku draka. Symbol draka se v kladném smyslu tvůrce i v záporném ničivém světle objevuje v rozmanitých kulturách napříč celým světem (najdete ho jednoduše na všech kontinentech, kde má lidská civilizace svou historii).

 

Obrázek1

Legendární drak

V čínské mytologii představuje drak štěstí, nesmrtelnost, plození, plodnost, spravedlnost, aktivitu a transformaci. Ne nadarmo byl drak považován za symbol říše čínských císařů, pročež v Číně platilo úsloví Long De Chuan Ren (Číňané jsou potomci draka). Drak, který je silný, statečný, dokonalý (přeci jen se v čínské mytologii jedná o perfektní, chcete-li harmonické, i když možná trochu děsivé spojení tělesných částí a schopností různých zvířat), vytrvalý, ušlechtilý, energický, rozhodný, optimistický, inteligentní a ambiciózní, překonává všechny překážky až do dosažení konečného úspěchu. Pokud tedy bude novému roku kralovat tento tvor, máme se na co těšit, protože by s těmito výhledy mohlo dojít k urovnání rozmanitých sporů na osobní, lokální i globální úrovni a vše by se mohlo pohnout dobrým směrem k prosperitě, a především k větší duchovnosti, která se z našich přetechnologizovaných životů pomalu vytrácí. Čímž mám na mysli především návrat k sobě, podstatě lidství a k přírodě. Mimo to drak vzbuzuje silné emoce a poukazuje na věci, které jsou v danou dobu nejpalčivější. To by nám mohlo pomoci uspořádat si priority a věnovat energii tomu, co má skutečně smysl. A protože sférou působení draka je země, podzemní prostor, voda i vzduch, vše se vzájemně propojuje a začne do sebe zapadat. Proto bychom draka v sobě neměli potlačovat, ale spíše bychom měli využívat jeho moudrost a tvůrčí energii.

Obrázek2

Zelený dřevěný drak a příroda

Element dřeva představuje stejně jako drak yangovou energii a odpovídá probuzení. Prvek dřeva je podle tradiční čínské medicíny spojen s Játry, která řídí průchodnost, což prakticky znamená zabezpečení volného proudění krve, výživy a Qi (a jsme zase u té energie). Játra ovládají šlachy (potažmo nehty) a mají ze všech orgánů největší vazbu na oči. Element dřeva, jemuž kraluje zelená a hnědá barva, je navíc spojován s osobním růstem, novými začátky, zdravím a fyzickým rozvojem. Ono dřevo v sobě můžeme posílit dynamickou meditací, protahováním těla (pověstné ohýbání proutku v trochu jiném a řekla bych rozhodně pozitivnějším světle), pobytem v přírodě – obzvláště vhodné jsou procházky v lese (pokud možno bez elektroniky).

A jaké výhody nám nabízí pobyt v přírodě?

  1. Mnohem lépe se vyrovnáme se stresem
  2. Bude se nám lépe spát
  3. Příroda nás může podnítit k větší kreativitě
  4. Příroda nám pomůže vyrovnat krevní tlak (zde najdete odkaz na článek v angličtině)
  5. Pohyb v přírodě nám zlepší náladu

 

Přeji vám, abyste v roce zeleného dřevěného draka s dobrým záměrem využili vše, co atmosféra tohoto znamení nabízí, intuitivně si stanovili priority pro to, co je důležité, a nasměrovali svou tvůrčí energii co nejprospěšněji.

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.