Rozhovor s MUDr. Rodionem Schwarzem


Po medicíně odjel léčit lidi do Afriky. Chtěl měnit svět k lepšímu. Pak ale poznal, že pořádný kus práce čeká i v centru Evropy. I tady jsou lidé, kteří trpí a západní medicína často nedokáže adekvátně pomoci. Tak se rozhodl, že vystuduje navíc ještě medicínu čínskou. Dnes má ve své ordinaci Schwarz Clinic v Roztokách ceduli jako hrom s nápisem, že čekací doba pro přijetí nových pacientů je minimálně půl roku. Možná je to tím, že doktor Rodion Schwarz léčí západně i východně, jak kdo potřebuje.

Co vás na tradiční čínské medicíně nejvíc fascinuje?

Pro mě, jako pro lékaře, je nejvíc fascinující to, že v době nejmodernějších diagnostických i léčebných nástrojů a technologií nám tradiční čínská medicína nabízí nástroje, které západní medicíně stále chybí. Víte, západní medicínu je velice těžké vystudovat. Musíte být velmi pokorní a naučit se obrovskou spoustu informací, také je nutné projít dlouhou praxí. Ale upřímně řečeno, samotná praxe západní medicíny je až překvapivě jednoduchá. Máte vysoký tlak? Máme pro vás 4, nebo 5 hlavních léků a ten a ten postup. Na všechno jsou pilulky a snadné kombinace. Stát se lékařem je těžké, dělat lékaře už méně.

Kdežto když se seznámíte s tradiční čínskou medicínou, tak s překvapením zjistíte, na jak jednoduchých principech je postavena. Ale praxe vám potom ukáže něco zcela jiného. Na jednoduché principy se nabalují desítky dalších a najednou je z toho nikdy nekončící systém, ve kterém nic není přesně a pevně dané. Při samotném používání vám tato medicína nabízí neuvěřitelně širokou paletu postupů, nástrojů a principů. Také je velmi specifické, že na jeden syndrom či nemoc se můžete dívat třeba z osmi různých pohledů.

Proto tvrdím, že být terapeutem tradiční čínské medicíny, znamená stát se detektivem zdraví, neustále něco hledat a objevovat. Každý střípek pravdy, každý malý důkaz může znamenat ujištění, že jdete po správné diagnostické cestě. U každého pacienta objevujete taje čínské medicíny znovu a znovu.

A navíc čínská medicína vám dává možnost hledat principy nejenom skrz pacienta, ale hledat je také sám v sobě. Čínská medicína vám umožňuje podívat se zpět do svého vlastního života a uvědomit si mnoho zdravotních, ale i jiných souvislostí. Čínská medicína tedy není jen zdravotní systém, ale také velice moudrá filozofie života. Života zdraví a harmonie.

Být terapeutem čínské medicíny znamená stát se detektivem zdraví

Co vás na TCM někdy zklamalo?

Na TCM mne nezklamalo nikdy nic, snad jen na některých lidech tuto medicínu praktikujících. Bohužel ne všichni, kdo se TCM věnují jako terapeuti, mají dostatečně dobrou přípravu a přehled i v klasické medicíně, bez jejíchž základních znalostí to nejde. Pak se může snadno stát, že při selhání jejich léčby je za viníka považována tradiční čínská medicína, nikoli chybující nebo nedostatečně odborně připravený jedinec.

V jakém stavu je povědomí české veřejnosti o tradiční čínské medicíně?

Ze své vlastní praxe mohu říci, že vidím neustálé zlepšování. V posledních letech ke mně stále častěji přicházejí lidé značně poučení o tom, co čínská medicína umí a kde jsou její limity. Možná to celé souvisí s trendem příklonu společnosti k přírodě, a tedy i k původním, starým a moudrým způsobům života, ale třeba také léčby.

V jakém stavu je úroveň vzdělávání v oblasti TCM u nás?

Já bohužel mohu posoudit jen úroveň kvality vzdělání na škole, kde jsem studoval, což byl TCM institut v Praze. Pro ten mám jen slova chvály. Jiné školy neznám, a nemohu tedy hodnotit úroveň jejich výuky.

Myslíte, že TCM má v klasických médiích dostatečný prostor?

Tradiční čínská medicína nemá v médiích dostatek objektivního prostoru, to je bohužel fakt. Osobně se mi stalo několikrát, když jsem byl pozván do televize na nějaké rozhovory, kde jsem se třeba jen letmo zmínil o čínské medicíně, ihned byl hovor převeden jinam. Prostě o čínské medicíně se v médiích moc nemluví. Nevím, proč to tak je, ale štve mne to.

Na co z toho, co jste zatím v medicíně dokázal, jste nejvíc hrdý?

Nevím, zda tomu říkat hrdost, raději spíš vnitřní uspokojení. Asi vás nepřekvapím, když řeknu, že cítím vnitřní radost pokaždé, když někomu pomohu navrátit ztracené zdraví, které třeba hledal měsíce a roky a žádný jiný zdravotní systém mu nebyl schopný pomoci…

A to ani nemluvím o té radosti, když třeba žena po deseti letech léčby neplodnosti dokáže přirozeným způsobem otěhotnět a pak vám třeba přijde do ordinace ukázat své zdravé dítě. To jsou pak okamžiky nepopsatelného štěstí. V takových chvílích pak cítím také značnou míru vděčnosti za to, že jsem dostal příležitost studovat čínskou medicínu a že mohu díky svým znalostem a schopnostem pomáhat lidem. Beru to jako velký dar, za který jsem životu vděčný.

Jakou další výzvu máte před sebou, co připravujete a na co se v oblasti čínské medicíny nejvíc těšíte?

V současnosti mám rozpracované tři projekty. Jeden se týká léčebného konopí. Při studiu starých spisů jsem zjistil, že v klasické čínské medicíně mělo konopí vždycky svou důležitou pozici. Staří mudrcové věděli, že účinky konopí jsou v mnoha ohledech nezastupitelné. Já chci pomocí léčivého konopí pomáhat lidem, kteří se podrobují léčbě různých typů rakovin a lidem s těžkými psychickými problémy. Velmi slibné výsledky máme s kanabinoidními produkty také při zmírňování následků takzvaného postcovidového syndromu.

Být terapeutem čínské medicíny znamená stát se detektivem zdraví

Když už jsme u toho postcovidového syndromu, rád bych zde zmínil svůj druhý projekt s názvem Infuzepomaha.cz. Infuzní terapie je bezpečný a garantovaný způsob podání vitaminů, minerálů, aminokyselin a dalších důležitých látek do našeho těla. Naše vize je seznámit s touto metodou veřejnost a nabídnout jí široký program infuzní terapie.

No a do třetice bych rád brzy představil své nové medicinální likéry. Jde o unikátní kombinace čínských léčivých vycházejících ze staré receptury, které primárně sloužily pro posílení mužské a ženské vitality. Jen máloco má totiž takovou moc člověka potěšit jako jedinečná kombinace bylin. Likér ONA má jediný cíl - podpořit u ženy vášnivější prožitek intimních chvil, doplnit a rozhýbat jí takzvaně krev. Likér ON dokáže znovu doplnit všech pět cang orgánů, díky čemuž hlava nebělá, tělo lehké jest a roků života přibývá.

Co byste popřál nebo vzkázal čtenářům a uživatelům Cesty želvy?

Chtěl bych nám všem něco připomenout, a to zvláště těm z nás, kdo se cítí méněcennými, nebo mají pocit, že nejsou pro tento svět dost dobří. Vzpomeňte si, že všichni jsme božské bytosti, v každém z nás spočívá kus božského ducha Shen. Proto tu nejsme jen tak pro nic za nic. Máme tu každý svůj úkol. A co že to je? To vám neřekne nikdo jiný, na to musíme přijít sami.

Proto se nebojme poslouchat svého božského ducha. Všechna životní rozhodnutí ať vycházejí z něj, nikoli z rad ostatních. Ve chvíli, kdy začneme žít po svém a poslouchat své vnitřní já, odezní spousta životních problémů, a to i těch zdravotních. Život začne mít větší smysl. Pro vás i pro ostatní. Nikdo tu totiž nejsme sám pro sebe.

Jo a nezapomeňte: nebojte se být blázny. Blázni tvoří historii. Této společnosti a této době je třeba „bláznů“ víc než kdy předtím.

Doktore, jste blázen?

No samozřejmě. A jsem na to pyšný.

Autor článku
Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Videorozhovor s Vlastimilem Vondruškou

Zobrazit Video

Videorozhovor s Vlastimilem Vondruškou

Videorozhovor s Janem Čenským

Zobrazit Video

Videorozhovor s Janem Čenským

Rozhovor s Milanem Schirlem o vitálních houbách

Zobrazit Video

Rozhovor s Milanem Schirlem o vitálních houbách

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku

Zobrazit Článek

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku
3 min

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?

Zobrazit Článek

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.