Úsměv na tváři nic nestojí


Minulý týden jsem jel vlakem domů. Do mého kupé přistoupila paní středního věku a posléze starší pán. Na oba jsem se usmál a pozdravil. Na oplátku přišlo nesrozumitelné zahučení a škarohlídský pohled, který jim vydržel celou cestu. Tak nic. Mně to náladu nezkazilo, jak bylo jim, to už se asi nedozvím, ale štěstím tedy nezářili.

Teď sedím opět ve vlaku. Jedu do Prahy přednášet, venku ještě tma, lidé rozespalí. Když jsem přišel do kupé, zjistil jsem, že na mojí rezervaci sedí mladá slečna. Nevyhodil jsem ji, sedl jsem si na jiné volné místo. Pokud vás teď napadlo: No jó, mladá slečna a chlapík ve středním věku, tak to je jasné, že ji nechal sedět na svém místě. Pletete se. Důvodem bylo to, jakým způsobem se na mě při pozdravu usmála. Úsměv jsem jí opětoval a myslím, že nám oběma krásně naladil začátek dne.

To, že úsměv na tváři nic nestojí, není tak docela pravda. Stojí nás zapojení velkého množství obličejových svalů. Sice to skoro nevnímáme, ale těch drobných svalů je opravdu hodně. Také nás stojí pár kalorií, možná jako kdybychom snědli malinký kousek jablka. A rozhodně můžeme počítat s tím, že s každým úsměvem si pomalinku vytváříme vrásčitý obličej. Takže úsměv něco stojí, ale hlavně stojí za to!

Ano, úsměv rozhodně stojí za to. Úsměv totiž léčí, a to doslova. Západní věda už dávno zjistila, že se při usmívání vyplavuje úžasný koktejl hormonů, počínaje hormonem štěstí – endorfinem. Tento hormonální koktejl ovlivňuje všechny procesy v našem těle. Svaly a šlachy se zbavují napětí, klesá nám přirozeně tlak, snižuje se hladina cukru v krvi, vše se stabilizuje, orgány pracují uvolněně. Navíc ve chvíli, kdy se usmějete (a je jedno jestli přirozeně anebo nuceně), tělo se automaticky narovná, hlava se pozvedne. Deprese a negativní pocity mizí. To vše díky jedinému úsměvu. To je, panečku, lékař, psychoterapeut a fyzioterapeut v jednom.

Young,Happy,Passenger,Enjoying,On,Her,Journey,By,Train,And

I tradiční čínská medicína bere úsměv v potaz. Při úsměvu dochází ke stimulaci svalů, které ovlivňují vnitřní dráhu Srdce. Ta je přímo propojená s jazykem a přes krk prochází níže do těla. Na jazyku se zároveň nachází oblasti pro všechny naše orgány. Zkuste se teď pro sebe usmát a pozorujte, co se děje v puse. Ano, jazyk se buď mírně přitlačí na horní patro, nebo se stáhne dozadu do pusy. V každém případě dochází k jeho stimulaci a tím ke stimulaci orgánů. Ať už přímo přes vnitřní dráhy, nebo přeneseně přes jejich císaře – Srdce. Ne nadarmo souvisí Srdce emočně se smutkem a radostí.

Z pohledu TČM přísluší Srdci tyto pozitivní emoce a pocity: láska, radost, spokojenost, euforie, vzrušení, touha, pohoda, potěšení. Všechny pro zjednodušení můžeme zahrnout pod pojem radost. Ta uvolňuje energii a můžeme si ji rozdělit na dva druhy. Radost Xi je blízká vzrušení, euforii. Xi rozprskne energii, vyzáří ji. My díky tomu o energii přijdeme a nemůžeme se soustředit. To jsou pocity, které určitě všichni dobře známe, říká se jim třeba zamilovanost. Druhý typ radosti je Le. To je stav radosti a štěstí, vycházející zevnitř a postavený na harmonii se sebou samým a situací, na pochopení. Radost Le, na rozdíl od Xi, doplní a uvolní vnitřní energii. Jak jsme se učili už v přípravném ročníku studia TČM, radost Xi je odměnou, uvolňuje stagnace, prohřívá a osvětluje.

Radost přináší úsměv a úsměv přináší radost. Co z toho všeho plyne? Pokud chcete mít zdravé srdíčko, pokud chcete mít celé tělo v harmonii, je zde jeden lék, který moc nestojí a pokud má vedlejší účinky, tak jsou to takové, které rozhodně chcete. Tím lékem je úsměv. Ne ztřeštěnost, tajtrlíkaření a věčné vtipálkovství, ale naopak jemný příjemný úsměv. Doporučené dávkování: co nejčastěji! 

 

Autor: Ing. Martin JanouchČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Zrychlete regeneraci svalů po tréninku díky Cordycepsu

Zobrazit Článek

Zrychlete regeneraci svalů po tréninku díky Cordycepsu
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.