5 mlíček, které nejsou od kraviček


Ještě před nedávnem znamenalo mléko pouze… mléko. Dnes už ale v supermarketech najdete mnohem více variant tohoto slavného nápoje. Jak se totiž říká, poptávka určuje nabídku, a nejen že se u některých lidí projevuje intolerance na laktózu nebo alergie na bílkovinu kravského mléka, ale z jeho užívání se stává i téma etické, a to kvůli mnohdy špatným životním podmínkám chovných krav. V neposlední řadě se čím dál častěji objevuje otázka, proč člověk vůbec začal pít mléko od jiného živočišného druhu, což jde proti zákonům přírody. Zdá se tedy, že zařazením rostlinného mléka do jídelníčku prospějete nejen vašemu tělu, ale i duši, což dokazuje i fakt, že tradiční čínská medicína i moderní věda jej uznávají jako zdravou alternativu živočišného mléka.

1. Sójové mléko

Jednou z nejčastějších variant rostlinného mléka je mléko sójové. V Číně je lidé nepijí jen proto, že je velice chutné, ale proto, že chtějí podpořit své zdraví. Terapeuti tradiční čínské medicíny doporučují jeho pití při různých onemocněních, například při nedostatku krve nebo jejím nedostatečném průtoku. Pomůže také při slabém trávení. Sójové mléko je totiž zásadotvorná potravina, která dokáže vyrovnat kyselost třeba rýže, chleba a masa. Velký vliv má sójové mléko na plíce a střevní kanály, čímž podporuje dýchací a trávicí systém, je velmi šetrné a pro tělo snadno tolerovatelné. Dále se využívá k podpoře správného růstu dětí nebo posílení imunitního systému.

O blahodárných účincích sójového mléka se mluvilo už v 16. století. Píše se o nich ve známé čínské knize o výživě „Gang Mu shi yi”. Zde se dočtete, že sójové mléko dokáže tonizovat a posilovat tělo. Kdo ještě toto mléko nikdy nezkusil, připravte se na sladkou chuť a takzvaně neutrální povahu, což znamená, že není pro lidský organismus zahřívající ani ochlazující.

2. Ovesné mléko

Stále oblíbenějším se stává mléko vyrobené z ovsa, které obsahuje dvakrát více vlákniny než to kravské. Jeho užívání napomáhá správné funkci střev a trávení. Konkrétně betaglukan, rozpustná vláknina, posiluje imunitní systém. Její pravidelná konzumace může dokonce zabránit infekci a zpomaluje vstřebávání sacharidů ve střevě, čímž zajišťuje pomalejší a stabilnější přísun cukru do krevního oběhu. Ovesné mléko je tedy vynikající a velmi zdravá volba pro pacienty s diabetem 2. typu, kteří potřebují regulovat hladinu cukru v krvi.

3. Kokosové mléko

Milovníci kokosu ocení mléko vyrobené z tohoto tropického ovoce. Jeho konzistence bývá krémová, chuť nasládlá a poměrně výrazná, proto počítejte s tím, že každý pokrm nebo nápoj značně ochutí. Konzumací do sebe přijmete vitamíny C a E, které jsou dobře známé pro své antioxidační vlastnosti. Podle tradiční čínské medicíny je kokosové mléko neutrální povahy stejně jako to sójové, proto tělo nezahřívá ani nechladí.

Ovšem nejlepší vlastností kokosového mléka je jeho multifunkčnost. Hlavně ženy jej totiž využívají nejen v kuchyni, ale i v koupelně. Zkuste ho nanést na vlasy místo kondicionéru a uvidíte, jak skvěle vyživuje vlasy. Zrelaxujte i svoji pleť a aplikujte mléko na obličej. Efekt se dostaví, protože účinně snižuje tvorbu vrásek, pleť se stane pružnější a dodává mladistvější vzhled. V neposlední řadě slouží jako spolehlivý odličovač make upu.

4. Mandlové mléko

Mandle patří mezi nejstarší pěstované ořechy a jsou považovány za nejléčivější dostupné ořechy. Mandlové mléko podporuje nervový, trávicí a reprodukční systém, ale také třeba vyživuje pokožku. Energeticky ho čínská tradiční medicína řadí mezi chladivé, proto pomůže v případě, že potřebujete snížit horkost v těle. Jako takzvaný kuchyňský lék pomáhá zmírňovat suchý kašel, zácpu, ledvinové kameny a žlučové kameny. Mandle také obsahují bílkoviny, vitamíny B, vápník, draslík, železo, fosfor a vysokou hladinu vitamínu E. U řady látek v mandlích byl prokázán i protirakovinný účinek.

5 mlíček, které nejsou od kraviček 2

5. Rýžové mléko

Ze všech mlék je nejméně pravděpodobné, že by zrovna to rýžové způsobilo alergie. Díky tomu vyhrává mezi svými konkurenty a volí jej lidé s intolerancí na laktózu nebo alergií na kravské mléko, sóju či ořechy. Snadno se tráví a podporuje bakteriální prostředí střev, proto se doporučuje při trávicích problémech. Chrání také před infekcemi. Jako zdánlivá nevýhoda se jeví jeho chuť, která není výrazná, proto tento nápoj výrobci často doslazují.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Zdravotní dopady chronického stresu

Zobrazit Článek

Zdravotní dopady chronického stresu
3 min

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku

Zobrazit Článek

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku
3 min

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?

Zobrazit Článek

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Co dělat a jak si pomoci, když nás schvátí černý kašel?

Zobrazit Článek

Co dělat a jak si pomoci, když nás schvátí černý kašel?
5 min

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl

Zobrazit Článek

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.