Chudokrevnost a autoimunitní choroby


Lidské tělo je dokonalý nástroj, který vydrží hodně. Musí však být průběžně opravováno a vyživováno, jinak se porouchá. Důsledkem špatné péče a zanedbávání výživy a odpočinku mohou být mimo jiné autoimunitní choroby. Před léčbou takových onemocnění je třeba provést důkladné posouzení stavu, tzv. diagnostiku. TCM používá mnoho diagnostických metod a terapeut si může vybrat, která metoda je vhodná s ohledem na daný problém. Pro pochopení příčin vzniku autoimunitních chorob se asi nejlépe hodí Diagnostika podle čtyř vrstev. Tyto čtyři vrstvy chrání, zateplují a vyživují organismus.

Mocnost každé z nich se odvíjí od vrstvy ležící pod ní. Pro lepší pochopení lze použít strukturu městských států, kde v případě ohrožení jakási hierarchie umožňovala zvládnout jak nápor útočníků, tak dlouhé týdny obléhání bez hladovění. Důležité bylo chránit to nejcennější – ženy, děti a starší radu v čele s vládcem. V případě hmotného těla je tím nejcennějším krev.

Čtyři vrstvy organismu směrem od povrchu do hloubky jsou:

 • vrstva obrany (obránci na hradbách)
 • vrstva Qi (místní domobrana a policie)
 • vrstva výživy (řemeslníci, kupci, hospodští)
 • vrstva krve (ženy, děti, starci a vládci)

Zajímavé je, že krev v sobě nese část obrany (bílé krvinky) a součástí vrstvy obrany jsou naopak drobné krevní vlásečnice.

Krev a cévy

Krev je životodárná tekutina kolující v cévách. Je to v podstatě hmotná forma řádné energie (Zheng Qi). Spojuje povrch s vnitřkem a podporuje obranu výživou, protože vyživující Qi je rovněž její součástí. Na oplátku je ji třeba chránit, protože vniknutí škodliviny přímo do vrstvy krve je ten nejhorší možný scénář boje se škodlivinou.

Množství a také kvalita krve závisí na dostatku kvalitní stravy, množství a druhu přijatých tekutin a správném dýchání. Dalším faktorem je hluboký a dostatečný spánek a přiměřený pohyb. Proto bychom měli období, kdy jsme zdraví, využít pro posílení krve.

V případě náhle zvýšené potřeby energie má dobře zaopatřený organismus kam „sáhnout“. Stres nebo vpád vnější škodliviny dokáže za krátkou dobu spálit hodně Qi i krve!

Blood,Cells,In,Hands,-,Shape,Blood,Drop

Spánek, krev a imunita

Když spíme, krev se stahuje více do našeho nitra. Tam, kde leží Yin, kterou doplňuje. Yin je zároveň hmotná část orgánů a tkání. Hluboký spánek umožňuje opravit poškozené orgány a tkáně, aby během dne fungovaly správně. Samotné opravě předchází nejdříve odstranění starých, použitých buněk. Moderní medicína tento proces naprogramované buněčné smrti nazývá apoptóza. Ta probíhá automaticky, přičemž ji může uspíšit dlouhodobě špatná výživa nebo poškození mechanické, chemické či radiační. Zaniklá buňka je následně šetrně odstraněna obranou neboli bílými krvinkami, zejména makrofágy.

Autoimunitní choroby

Autoimunitní choroby zjednodušeně znamenají útok imunitního systému proti vlastním orgánům a tkáním. Důvody západní medicína nezná, protože nemá celostní pojetí. Vezmeme-li v potaz výživu a detoxikační schopnosti těla, pak je logické, že čím více starého je třeba odklidit, tím mohutnější bude reakce obrany.

Tělo má jen omezenou schopnost odvést pryč toxiny a mrtvé bílé krvinky, proto reaguje zánětem, který je také součástí přirozené imunity. Je to taková hra o čas, než sebere dostatek Qi a krve na ofenzívu a úklid. Dlouhodobé přetěžování imunitní soustavy jednou vyčerpá rezervy výživy a krve. Nastane ničení zdravých buněk a „rabování“ jejich zásob pro potřeby fungování obrany. Vzniká toxické prostředí, imunita bouřlivě bojuje proti svému tělu, což naplňuje definici autoimunitní choroby.

Dalšími faktory podporujícími vznik autoimunitních chorob jsou:

 • nezdravý životní styl
 • střídání diet, rychlé úbytky váhy
 • kouření, alkohol, drogy
 • pesticidy a další agrochemikálie
 • chemické přísady v potravinách
 • přecházení, potlačování nemocí
 • špatně léčené nemoci
 • mobily a zdroje ionizujícího záření
 • mikroplasty a nanoplasty ve vodě a potravě
 • očkování
 • psychika

Je třeba brát v potaz koktejlový efekt, tedy kombinaci více faktorů působících společně. Varující je fakt, že autoimunitní choroby trápí více než polovinu populace ČR, včetně mladých lidí a dětí!

Hippokrates měl pravdu

„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem“.

Slavný citát platí i v případě autoimunitních chorob. Nelze vyhrát boj s vlastním tělem jeho vyhladověním. Výživová doporučení by měla odpovídat konstituci, věku a potřebám klienta a současně brát v potaz dané zdravotní problémy. Dobrý terapeut TČM je vždy zohlední. Léčba mnohdy vyžaduje dodržovat po nějakou dobu specifickou dietu.

Dieta je řízený příjem pokrmů a tekutin za účelem dosažení specifického cíle. Každé omezení musí být kompenzováno, aby ve stravě něco dlouhodobě nechybělo. Experimentovat sám na sobě může spíše ublížit. Nicméně najít zkušeného odborníka nemusí být snadné ani mezi terapeuty TČM, ani mezi lékaři západní medicíny.

Mushroom,Cultivation,Kit,,Shiitake,Mushroom,Kit

Vitální houby jako podpora krvetvorby

Nezbytnou součástí léčby autoimunitních chorob jsou vitální houby. Terapeut zpravidla vybere 2–3 druhy, které zkombinuje s některou z bylinných směsí. Pro podporu krvetvorby jsou nejvhodnější dvě.

Reishi je královnou mezi houbami. Doplňuje Qi a vyživuje krev a Yin. Navíc utišuje ducha Shen a zlepšuje spánek. Tím vytváří v těle podmínky pro krvetvorbu.

Shiitake nejvíce vyživuje střed, kam patří Slezina a Žaludek. Doplňuje Qi a vyživuje krev. Můžeme ji použít k celkovému posílení imunitního systému.

Společně rozpouští vlhkost a hlen a zastavují kašel a dušnost. Užívání je zpravidla takové, že Shiitake ráno a Reishi večer.

„Doplnění krve“ zabere týdny až měsíce, stejně jako léčba autoimunitních chorob. Vyléčení neznamená jen vymizení příznaků, ale i doplnění a vytvoření rezerv. Ty tělo použije na opravu poškozené Yin orgánů. Posílení řádné Qi (Zheng Qi) a krve je zárukou udržení zdraví. A když jsme zdraví, tak je život příjemnou a dlouhou procházkou.

 

Autor: Radim JakešČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.