Čínský zimní slunovrat a české vánoční svátky


Pokud tento článek čtete v době jeho uvedení, blíží se nám Štědrý den, který je v Čechách (nejen pro děti) nejdůležitějším vánočním svátkem, a to i přes to, že to vánoční svátek není, ale jedná se spíše o předzvěst vánočních svátků. Nicméně ono je to asi jedno, protože ačkoliv se narození Ježíše Krista slaví 25. prosince, většina historiků se shoduje na tom, že se „náš“ Ježíšek narodil někdy na podzim, a navíc mezi lety 4 až 6 před naším letopočtem, což by znamenalo, že dnes dokonce žijeme v jiném roce tzv. po Kristu (našeho letopočtu). To však nemá smysl řešit. Každopádně pokud vás zajímá alternativní historie a máte smysl pro anglický humor, doporučuji 3. díl 10. řady seriálu Red Dwarf (Červený trpaslík), kde se posádka ježíšovské problematiky docela zajímavě dotýká.

Západní zimní slunovrat

Nicméně z dostupných pramenů vyplývá, že se stanovení data západních vánočních svátků, respektive narození Ježíše Krista odvíjelo spíše od potřeby nenápadně napasovat tehdy relativně novou křesťanskou tradici na dosavadní pohanské zvyky. Tím mám na mysli římské saturnálie nebo keltské oslavy slunovratu, ze kterých jsme v Čechách přebrali i docela dost tradic. Mezi ty patří například rozkrajování jablek, ze kterých Keltové věštili budoucnost v trochu větším rozsahu než jen hvězdička = štěstí. Pohanské oslavy slunovratu se neobešly ani bez stromku, jmelí a dárků. V den zimního slunovratu Keltové oslavovali zrození světla, což je v přeneseném slova smyslu dosti podobné narození Ježíška. A proč jehličnany? Jehličí či rostliny s trny měly podle Keltů kouzelnou moc ochránit domovy před zlými úmysly a uhranutím. Tady by asi bylo fajn zmínit, že umělé stromky touto mocí zcela jistě nedisponují, neb mají relativně měkké jehličí. Ideálním řešením je asi stromeček v květináči, ten vydrží. Keltové beztak dávali dary přírodě a ukládali je pod stromy v lese. V podání Keltů byl tedy slunovrat o úctě k přírodě a ostatním živým bytostem, přičemž se jednalo o svátek smrti a znovuzrození (nejen světla a Slunce). Křesťanská tradice ho vnímá jako svátek zrození spasitele.

Čínský zimní slunovrat

A jak to mají v Číně? Jak už z názvu napovídá, také tam primárně slaví návrat „světla“, ostatně okamžik zimního slunovratu je v hexagramu znázorněn symbolem fù 復, což znamená návrat. Podle původního čínského kalendáře rozdělujícího rok na 24 slunečních období, z nichž každé trvá přibližně dva týdny, je zimní slunovrat neboli Dong Zhi, 22. obdobím v roce. Dong Zhi patří k nejstarším čínským svátkům, v rámci nichž se schází celá rodina a oslavuje se opětovné vynořování yangové energie. Jedná se o období, které nám dává ještě před začátkem nového roku příležitost uzavřít minulost a vyjít vstříc nové budoucnosti v duchu vzájemného porozumění a bez zbytečných svárů.

Obrázek2

Jiaozi taštičky

Nicméně nejen u nás, ale i v Číně se tyto svátky nesou ve znamení jídla. I zde vycházejí tradiční pokrmy z tradice, která se obvykle odvíjí od nějaké legendy. K oslavám slunovratu neodmyslitelně patří například knedlíčky tangyuan (viz úvodní obrázek) symbolizující opětovné setkání, pospolitost a jednotu. Tyto mnohdy barevné kuličky patří také k oslavám Nového roku a ke svatbám. V některých čínských provinciích se na stolech objevují i knedlíčky wonton. Podle legendy je někdy před 2 500 lety připravila pro krále Wu znechuceného hromadami drahých jídel krásná Xi Shi. Králi moc chutnaly a od té doby se tyto knedlíčky na počest Xi Shi připravují jako oficiální slavnostní pokrm. Mimo to se v Číně v tomto období jí hodně skopových polévek s taštičkami jiaozi, které jsou v době letního slunovratu nahrazeny nudlemi. Dále se v tomto zimním období doporučuje konzumovat různé druhy ořechů, protože většina z nich má podle tradiční čínské medicíny schopnost vyživovat Ledviny a posilovat mozek a Srdce.

Z výše uvedeného vyplývá, že bez ohledu na to, zda jste se narodili na východě nebo na západě, byste měli v období kolem zimního slunovratu zvolnit, uzavřít a opustit vše, co vám neprospívá, a těšit se na příchod nového. Jedná se o dobu, kterou bychom měli strávit harmonicky ve společnosti našich blízkých, přičemž nesejde na tom, zda budeme trávit kapra s bramborovým salátem nebo skopovou polévku a jiaozi taštičky. Přejeme vám příjemné a poklidné Vánoce / Dong Zhi.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Tajemství dlouhověkosti: TCM a aktivní životní styl prodlužují život

Zobrazit Článek

Tajemství dlouhověkosti: TCM a aktivní životní styl prodlužují život
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.