Lékárnička pro lepší zažívání


Nastal prosinec a s ním se nezadržitelně blíží období vánočních svátků, které se nesou v duchu setkávání s širší rodinou, vánočních večírků a také odpočinku v době vánočního volna. Nicméně ono to ne vždy je až tak idylické. 

U nás v Čechách by se tyto zimní svátky v mnoha případech mohly jmenovat spíše „oslava obžerství“, protože se samozřejmě již v době adventu peče cukroví, v jehož složení často figurují bílá mouka a bílý cukr (máme tady bílé Vánoce), a pak se pokračuje dalšími lahůdkami, kterým se o racionální stravě ani nezdálo. Štědrovečerní kapr se smaží v trojobalu a podává s bramborovým salátem vyladěným notnou dávkou majonézy. Anebo se zcela nahradí vepřovým řízečkem v trojobalu. O tom, jaký stres si přivozují ženy toužící po perfektních Vánocích, ani nemluvím. Kromě běžných povinností se navíc rozhodnou připravit stoly hojnosti a dokonale uklidit dům či byt. A obvykle se jejich předvánoční „pohoda“ přenáší i na ostatní.

Samozřejmě, spousta dnešních rodin již zaujímá poněkud osvícenější přístup, což znamená skromnější hody a zdravější suroviny, čas s rodinou strávený vycházkami venku a místo úklidu si dopřát trochu skutečného odpočinku. Nicméně pokud jste do této fáze zatím nedospěli nebo občas prostě neodoláte tlaku na své chuťové pohárky, respektive chemickým procesům v mozku, připravila jsem pro vás výběr z lékárničky pro lepší zažívání.

Nespoutané vánoční stravování může vést k vyčerpání Yin Žaludku a následnému vzniku ohně. Z výsledného horka se vytvoří hlen. No a jakmile máme problém v oblasti Žaludku, další na řadě jsou Střeva, přičemž je obvykle oslabena i Slezina, která z pohledu tradiční čínské medicíny zodpovídá za trávení potravy a její přeměnu na využitelnou energii.

Mu Xiang Shun Qi Wan (český překlad Volná cesta) – tato směs nabízí celou řadu účinků, které v období vyšších nároků na trávicí systém jistě oceníte: harmonizuje Játra a Žaludek, uvolňuje zablokovanou Qi Žaludku a Střev, rozhýbává střed a blokády z potravy, odvádí patologickou vlhkost ze středního zářiče a posiluje Slezinu a Žaludek. V praxi to znamená, že se jedná o skvělou směs v případech, kdy se člověk neudrží a tak trochu to přežene s přísunem potravy. Pomáhá při kyselém refluxu, břišní plnosti, rozpínání v oblasti břicha, přičemž prospívá i při různých chronických problémech typu gastritida, hepatitida, ale také při zánětu Žlučníku.

Hou Tou He Zhong San (český překlad MycoGastro) – jedná se o synergickou směs obsahující vitální houbu hericium, aloe veru, chlorellu a lékořici. Jak jsem již zmínila, nevhodné stravování je náročné na Žaludek a Slezinu. A právě k harmonizaci těchto dvou „orgánů“ může pomoci hericium, kterému česky říkáme korálovec ježatý. Hlavní předností této houby je schopnost vyrovnávat nerovnováhu Yinu a Yangu v celém organismu, přičemž pro naše účely je to ideální produkt pro harmonizaci zažívání. Korálovec má podle TCM tři hlavní oblasti působení: trávicí problémy, neurologické a psychické problémy a modulace imunity. Na základě toho může podpořit lidský organismus při pálení žáhy, refluxu nebo problémech se zažíváním, cholesterolem, tuky v krvi, diabetem, přičemž také posílí imunitu. Lékořice i podle západních výzkumů podporuje normální metabolismus/trávení, aloe vera organismus detoxikuje a pročišťuje, zatímco chlorella podporuje vitalitu a imunitu.

 

Hericium,Erinaceus,Mushroom,On,Wooden,Background

Da Po Dan Jie Shi Tang (český překlad Odvalení kamenů) – tato směs pročišťuje vlhké horko Žlučníku, rozbíjí akumulace, čímž jsou zde myšleny žlučníkové kameny, a zprůchodňuje Játra a žlučové cesty. To znamená, že vám může velmi prospět při problémech se Žlučníkem, který v některých případech může o vánočních svátcích velmi trpět.

Xiang Zhi Tang (český překlad Rychlý vodopád) – jedná se o další pěknou směs na trávení, ale i detox, což oceníte i při svátečním požívání alkoholu. Kombinace léčivek zastavuje zvracení, vylučuje vnější škodlivinu a uvolňuje povrch, uvolňuje křeče a rozpínání a stagnace v oblasti Žaludku, vylučuje a rozptyluje patologickou vlhkost, nechává sestoupit Qi Žaludku a harmonizuje střední zářič. Jinými slovy vám může pomoci při akutním zvracení, viróze s postižením zažívacího systému, akutní gastritidě, otravě jídlem, kinetóze nebo v případě kocoviny.

Doufám, že vám při snaze řešit důsledky z vánočního hřešení tento krátký výběr podpůrných směsí dobře poslouží, ale samozřejmě vám přeji, abyste to měli jen pro informaci a nemuseli po lékárničce na lepší zažívání vůbec sahat.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?
4 min

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?
4 min

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.