Coriolus


Český název: outkovka pestrá

Název latinsky: Coriolus versicolor, Trametes versicolor

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: mdlá až sladká

Povaha: mírně chladná

Tropismus: plíce, srdce, játra, žaludek, slezina, podle některých zdrojů i ledviny a esence ledvin

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

  • odvádí patogeny a toxiny
  • odvádí vlhkost a transformuje hlen
  • vyživuje srdce
  • vyživuje ducha Shen
  • doplňuje Yin jater
  • doplňuje Yin ledvin
  • doplňuje slezinu
  • ochlazuje horko

Coriolus má drobné plodnice s polokruhovitými kloboučky, které jsou žíhané od šedé, přes béžovou a různé odstíny hnědé, které postupně tmavnou a rostou ve shlucích. Najdeme je v mírném podnebném pásu po celém světě. Tuto dřevokaznou houbu, která využívá dřevo na kterém roste jako zdroj živin, najdeme na spadaných větvích, pařezech či poškozených listnatých stromech. Coriolus je popsán již v základním díle čínského bylinářství, v Shen Nongově herbáři, kde jsou zmiňovány jeho účinky na prodloužení délky životy, posilující mužskou sílu, uklidňující nervy a posilující sluch. Od dynastie Han je popisován jeho nejvýznamnější účinek na pomoc v případě nádorových onemocnění. Čínské spisy z roku 1386 popisují jeho účinky na celkové posílení zdraví, na podporu fyzické i psychické kondice a na posílení energie Qi. Vědecký svět začal účinky Coriolu poznávat až v 60. a 70. letech 20. století, poté, co byl získán z Coriolu polysacharid PKS, byly nejprve prokázány imunostimulační a později i protinádorové účinky. Coriolus od té doby prochází stále novými výzkumy a výsledky jsou mnohdy překvapivé. Díky přesvědčivým výsledkům studií se začal Coriolus užívat i v klinické praxi, a to v Japonsku a Korei, kde se podává až u 70% pacientů s nádorovým onemocněním. V Evropské unii je Coriolus zapsán na seznamu Potravin nového typu, to znamená, že se nesmí používat jako doplněk stravy přesto, že jde o jednu z nejprozkoumanějších hub a je prokázáno, že organismu neškodí, ale naopak pomáhá. Coriolem a tímto absurdním nařízením EU se zabývají i stránky www.nedejemsicoriolus.cz.

Účinky Coriolu:

Coriolus je nejvýznamnější svými protivirovými a protibakteriálními účinky. Pomáhá u sinusitid a infekcí horních cest dýchacích, vhodný je i u pásového oparu, oparů na rtu, v případě bradavic i genitálních bradavic, EB virózy, hepatitidy typu C. Společně s houbou Chaga se dává u zánětů střev i v případě Crohnovy nemoci či ulcerózní kolitidy. Studiemi i empiricky byly potvrzeny jeho účinky na likvidaci HPV infekce, která zvyšuje nebezpečí vzniku rakoviny děložního čípku a je příčinou genitálních bradavic. Je vhodný u chlamydií a kvasinkových infekcí, zde se často kombinuje s houbou Polyporus.

Coriolus se často podává i u opakujících se zánětů močového měchýře, nasazuje se u akutních stavů, které se projevují pálením, řezáním a bolestí v urogenitální oblasti. Po odeznění akutních potíží je potřeba posílit energii ledvin tak, aby se potíže nevracely, na což se používá například houba Cordyceps.

Používá se u zánětů vedlejších nosních dutin chronických akutních i opakujících se. Vzhledem k tomu, že má Coriolus výrazné protizánětlivé účinky je vhodný u chronických i akutních zánětů.

Zvláštní kapitolou je zbytkový, tak zvaně skrytý patogen, který zůstává v organismu po nedoléčené infekci či očkování, ukryje se v hlubších vrstvách organismu a čeká na to, až bude organismus oslabený, unavený či ve stresu a potom začne dělat potíže. Může jít i o přemnožené mikroorganismy v těle, které za normálních okolností potíže nezpůsobují. Skrytý patogen se může projevovat zvýšenou únavou, která vzniká z dlouhotrvajícího boje organismu proti zbytkové infekci, pocitem začínající nemoci, bolestmi hlavy, bolestmi kdekoliv po těle, neobvyklým pocením, opakovanými infekcemi, může se přidat bolest v krku, oteklé uzliny, pocit zvýšené teploty a další objevující se a mizející potíže. Tyto potíže mohou způsobovat borelie z nedoléčené boreliozy, chlamydie, kvasinky, ale i herpetické viry, ostatní viry a bakterie z nedoléčených respiračních onemocnění, nebo vpravené do organismu pomocí očkování. Ve všech těchto případech je potřeba nejen patogen vyčistit, ale současně i posílit všechny aspekty naší imunity a oba tyto úkoly zvládají vitální houby svým komplexním působením. Coriolus je z vitálních hub na infekce a skrytý patogen nejsilnější a díky svému komplexnímu působení je na předním místě i mezi ostatními přírodními prostředky.

Očkování je z pohledu čínské medicíny vpravení oslabeného patogenu přímo do hlubší vrstvy organismu tak, že obchází vnější obranné vrstvy. Pokud je organismus v dobré kondici, má dobrou imunitu a nemá v sobě vnitřní horko, dokáže si s tím dobře poradit, pokud tomu tak není, mohou vzniknout různé reakce většinou horkého typu nebo se patogen uloží v organismu jako zbytkový patogen. Proto máme dobré zkušenosti s užíváním Coriolu cca 14 dní před očkováním a cca 1 měsíc po očkování.

Coriolus imunitní systém nejen stimuluje, ale pokud začne reagovat nepřiměřeně, tak umí jeho reakce tlumit a celkově ho harmonizuje. Tlumí nepřiměřenou reakci organismu v případě, že reaguje na podněty zvenčí jako například alergické reakce, ale i pokud se obrací proti buňkám vlastního těla, což nazýváme autoimunitní reakcí. Je nejčastěji užívanou houbou u autoimunitních reakcí, především u autoimunitního onemocnění štítné žlázy, v případě revmatoidní artritidy, lupusu a společně s Chagou u ulcerozní kolitidy či Crohnovy nemoci.

Může pomoci s kožními potížemi, u lupénky se většinou podává společně s houbou Reishi a Polyporus.

Coriolus stimuluje imunitní systém tak, aby se aktivněji obracel proti rakovinným buňkám a zároveň na ně působí cytotoxicky a cytostaticky. Proto je nejužívanější houbou v případě nádorových onemocnění. Nejčastěji se užívá společně se západní léčbou jako je biologická léčby, radioterapie i chemoterapie, při který snižuje i nežádoucí vedlejší účinky této léčby. U lidí s paliativní léčbou zlepšuje kvalitu života.

Posílením energie Qi a Yinu v organismu umí regenerovat sliznice po dlouhotrvající bronchitidě, ale i poškozené radioterapií či chemoterapií.

Doplněním Yinu a Qi může pomoci ženám v přechodu, ale i v přípravě na otěhotnění. Zde je vhodné Coriolus podávat solečně s Cordycepsem a případně i s Reishi cca 6 měsíců před početím.

Podporuje obranyschopnost, z pohledu čínské medicíny posiluje Wei Qi, obranou energii organismu.

Coriolus je schopný detoxikovat organismus, vylučovat z těla toxiny a metabolity, které se do něj dostávají ze znečištěného životního prostředí, životním stylem či při dlouhodobém užívání léků. Při detoxikaci se často používá společně s houbou Reishi a Chaga.

Je vhodný na zmírnění únavových stavů, především v případě, že únavu způsobuje zjevný nebo zbytkový patogen. U únavových stavů se často podává společně s Reishi a Cordycepsem.

Dokáže harmonizovat náš mikrobiom ve prospěch laktobacilů a bifidobakterií a tak chrání proti alergiím i autoimunitním nemocem.

Je vhodný na chronické bolesti svalů a pojivových tkání, u fybromyalgie, v těchto případech se užívá společně s bylinnými recepty na rozhýbání blokád.

Podle dalších zdrojů umí pomoci s osteoporózou, snižuje hladinu tuků, preventivně působí na onemocnění jater a srdečně-cévního systému.

Účinné látky v Coriolu:

Coriolus obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. V Coriolus je velmi významný polysacharid Krestin (PSK) a polysacharidopeptid (PSP). Krestin, na základě mnoha klinických studií je od poloviny 70. let 20. století v Japonsku schválený jako součást protinádorové terapie. Nejvíce studií bylo provedeno na přidání Krestinu k chemoterapii u nádorů žaludku, tlustého střeva a konečníku i nádorů plic. Přidání Krestinu k chemoterapii prokazatelně zvyšuje dobu přežití, a v horizontu 10 let méně časté recidivy nemoci. V meta-analýze, která shrnuje výsledky 28 studií u rakoviny plic, snížení velikosti tumoru a zlepšení protinádorové imunity a vyšší procento přežití. Dále bylo v Coriolus nalezeno 18 aminokyselin jako je leucin, izoleucin, methionin, tyrosin, glukmin a další. Z bílkovin jsou zde enzymy štěpící dřevní hmotu, například laktázy a chitinázy a enzym štěpící RNA, RNáza. Bílkovina YZ-1 stimuluje  B lymfocyty, ty produkují větší množství protilátek, a to hlavně  IgM a IgG. Fenolové sloučeniny mají antioxidační, protinádorové i protimikrobiální účinky. Corilus obsahuje i mastné kyseliny, především polynenasycené, omega 3 a 6. Nasycených je v houbě méně. Z vitamínů zde najdeme především vitamíny skupiny B a ergosterol - provitamin D2. Ze stopových prvků a minerálů zde najdeme především hořčík, draslík zinek, železo a měď. Všechny tyto složky samostatně a v součinnosti vytváří účinky houby.

Kontraindikace a známé lékové interakce Hericia:

 Nejsou známy.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt s 40% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží.

Horkovodní extrakt s 50% polysacharidů

Tato forma s vyšším obsahem polysacharidů je vhodná v případě akutních potíží, kdy potřebujeme zrychlit nástup účinků, poté se většinou přechází na užívání horkovodního extraktu se 40% polysacharidů.

Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s obsahem 40% i 50% polysacharidů:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

  • 3-6 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k užívání v případě potíží s horkostí v žaludku a k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Hericium či Agaricus, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.




Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst

Zobrazit Článek

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst
6 min

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst

Zobrazit Článek

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst
6 min

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)
4 min

Pánové, nezoufejte! Problémy prostaty mají řešení

Zobrazit Článek

Pánové, nezoufejte! Problémy prostaty mají řešení
7 min