Polyporus


Česky: choroš oříš

Latinsky: Polyporus umbellatus, Grifola umbellata

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: lehce sladká, lehce hořká, mdlá 

Povaha: neutrální, lehce svěží

Tropismus: slezina, močový měchýř ledviny

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

  • odvádí vlhkost
  • odstraňuje otoky
  • podporuje močení

Polyporus  roste především v mírném a chladnějším pásmu Severní Ameriky, v Evropě i v Asii, u nás ho můžeme najít na Moravě, v Jižních Čechách i v Polabí. Roste u bazí převážně habrů, buků a dubů či jiných listnatých stromů, na spadaných větvích či pařezech. Plodnice v podobě trsu velkého až 50 centimetrů tvoří nožky s drobnými, do nitra vmáčknutými kloboučky. Ve volné přírodě však v dnešní době Polyporus v podstatě nenajdeme, ale hojně se pěstuje uměle. Ve volné přírodě houba často vzájmně parazituje s houbou  Armillariella mellea, která ji napadá, ale Polyporus následně využívá její plodnice jako zdroj živin. Do vědeckého systému byl Polyporus zapsán v roce 1801, v roce 1821 získal své současné jméno. V tradiční čínské medicíně byl Polyporus na podporu močení, odstranění otoků a vlhkosti z těla popsán již ve starých herbářích z doby dynastie Han.

Účinky Polyporu:

Hlavním účinkem Polyporu, který znali již staří Číňané je odvádění vlhkosti z organismu, tímto účinkem je naprosto jedinečný, podobný účinek z vitálních hub má ještě Pornatka kokosová, ale ta současně doplňuje oblast středu, Polyporus je nejúčinnější na odvedení vlhkosti.

Zvyšuje tvorbu i vylučování moči, tak zvanou diurézu, používá se u potíží s močením. Na rozdíl od běžných diuretik odvádí pouze 1/3 minerálů chloru, sodíku a draslíku z těla pryč.

Je vhodný u chronických průjmů či v případě kašovité stolice způsobené nedostatkem Qi sleziny.

Je vhodný v případě mykóz a gynekologických výtoků.  V případě kvasinkové infekce, kandidóz či chlamydií se používá společně s houbou Coriolus. Odvedením vlhkosti se ztrácí živná půda pro tyto mikroorganismy.

Používá se v případě otoků, podporuje fungování lymfatického systému.

Posiluje ledviny, je možné jej využít preventivně u lidí, kteří trpí na tvorbu močových kamenů.

Bývá součástí doporučených produktů v případě zánětu ledvin, ledvinových kamenů, zánětu močového měchýře, pokud není oslabený.

Může se použít jako podpůrná léčba u rakoviny močového měchýře, pokud je v těle vlhkost.

Moduluje imunitní systém zvláště u lidí s nadváhou nebo při zadržování vody v těle, studiemi byl prokázán antibiotický efekt na E coli i na Staphylococcus aureus. V případě častých infekcí se užívá společně s houbou Agaricus. Otvírá póry.

Společně s houbou Reishi snižuje diastolický tlak.

Používá se podpůrně pro onemocnění kůže, pomáhá řešit kožní problémy, podporuje kvalitu a strukturu pokožky, u lupénky podáváme Polyporus často společně s Reishi a Auricularií, ta se neužívá společně s léky na ředění krve.

Podporuje růst a kvalitu vlasů, je vhodná i v některých případech alopecie areata, často ji v těchto případech podáváme s houbou Reishi a směsí Nu Huang Bian Zi Tang.

Má hepatoprotektivní účinek, ochraňuje a regeneruje játra, zde ji často podáváme s houbou Maitake. Je vhodná v případě žloutenky. Reguluje hladinu tuků v krvi.

Může pomoci u revmatoidních potíží či revmatoidní artritidy, v případě krvácení ze slabosti sleziny, zvláště pokud jsou tyto potíže spojeny s vlhkostí.

Má i antioxidační účinek.

Účinné látky v Polyporu:

Polyporus obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, především manitol, který má diuretické účinky, snižuje otoky i krevní a nitrolebeční tlak. Pro tyto jeho schopnosti ho využívá i západní medicína. Dále jsou tu cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Glukany v Polyporu, mají základní kostru (1–6), (1–3) a (1–4). Další polysacharidy, které jsou v Polyporu, se řadí k hrubé vláknině, která slouží jako zdroj energie pro symbiotické střevní bakterie. Další složkou Polyporu jsou mykosteroly, mezi něž řadíme i ergosterol - provitamin D2, dalšími vitamíny v Polyporu jsou vitaminy skupiny B, najdeme zde i mastné kyseliny, antrachinony, nukleosidy, cerebrosidy, terpenoidy, organiské kyseliny, aldehydy, membránové bílkoviny ovlivňující průtok tekutin přes buněčnou membránu zvané akvaporiny, enzymy, minerály a stopové prvky jako je draslík, hořčík, sodík, měď, selen a zinek.

Kontraindikace a známé lékové interakce Polyporu:

Vzhledem k tomu, že hlavním účinkem Polyporu je odvádět z organismu vlhkost, neužívá se, nebo jen s velkou opatrností v případě, že v těle není nadbytek vlhkosti.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží.

Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání.

Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání.

Obvyklá dávka je 20-100 g na den.

Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar.

Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.




Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst

Zobrazit Článek

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst
6 min

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst

Zobrazit Článek

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst
6 min

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)
4 min

Pánové, nezoufejte! Problémy prostaty mají řešení

Zobrazit Článek

Pánové, nezoufejte! Problémy prostaty mají řešení
7 min