Přírodní antibiotika


Na internetu najdete mnoho článků, které se zabývají přírodními antibiotiky. Nejčastěji  se zde píše o česneku, cibuli, echinacei, křenu, zázvoru, tea tree oleji, rakytníku, medu atd.

Abychom se neopakovali, vybrali jsme pro vás méně známá přírodní antibiotika, jejichž účinky potvrzují vědecké studie. Mnohé složky z plodin, které zde zmíníme, mohou omezovat množení bakterií, čímž umožní imunitnímu systému všechny rychleji zničit, a mohou dokonce imunitní systém v jeho aktivitě podpořit. Navíc mohou patogeny také přímo zabíjet, např. poškozením bakteriální membrány.

Koření jako antibiotikum

Mnoho pro nás alternativních medicín, např. čínská, indická, tibetská, využívá jako léčivky (1) také různé druhy koření.

Hřebíček, u nás známý hlavně jako pomocník při mírnění obtíží se záněty v ústní dutině a bolestí zubů, má výrazné protimikrobiální účinky. Obsahuje mnoho esenciálních olejů (složka eugenol), fenolů, triterpenoidů atd., které dokážou omezit množení mnoha druhů bakterií i kvasinek a plísní. Zajímavá je například studie, v níž se pacientům na umělé plicní ventilaci, u nichž často hrozí komplikace v podobě bakteriálních zápalů plic, vymývala ústa ústní vodou s hřebíčkem. To výrazně snížilo případy zápalů plic, tedy množství závažných infekcí (2).

Kardamon, který u nás nepatří mezi hojně používaná koření, nabízí celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, a to včetně schopnosti podpořit imunitní systém a ničit mnohé patogeny. To je dáno poměrně vysokým obsahem esenciálních olejů a jejich složek, jako jsou např. 1,8-cineol, alfa pinen, alfa terpinol atd. Studie ukazují, že pomáhá bojovat s bakterií způsobující TBC, tj. Mycobacterium tuberculosis nebo zlatým stafylokokem (Staphyloccoccus aureus) (3, 4). Obě tyto bakterie jsou velmi rezistentní k působení antibiotik, respektive antibiotika na ně nepůsobí. Kardamon také omezuje růst kvasinek (1).

Koriandr má široké využití v kuchyni, přičemž ho lze používat sušený i čerstvý. Jedná se o nedílnou součást indické, thajské, středomořské či arabské kuchyně. Kromě toho, že dokáže mírnit bolesti a zánět, umí též zatočit i s mnohými patogeny. Jeho přítomnost je ničivá např. pro střevní patogeny, jakými jsou Campylobacter a Salmonella, ale také pro Enterococcus feacalis, zlatého stafylokoka či pro velmi zákeřnou a k antibiotikům odolnou Pseudomonas aeruginosa (1, 5).

Skořice je na rozdíl od předešlých koření v české kuchyni dobře známá, a to hlavně v souvislosti se sladkými jablečnými moučníky. Co by byl štrúdl bez skořice? Skořice má jedinečné aroma a mnoho zajímavých účinků: jedním z nich je i odpuzování hmyzu. Nechybí jí ani protibakteriální účinky, za které z velké části vděčí cinnmaldehydu a eugenolu. Síle skořice neodolají např. zlatý stafylokok, listerie, Escherichia coli (častý původce infekcí močových cest a průjmů) (1). Pokud si pacient vyplachuje ústa roztokem skořice (6), toto koření mu může pomoci zbavit se kandidózy v ústní dutině.

Kurkuma se získává z oddenku kurkumovníku dlouhého a její důležitou složkou je kurkumin, což je zároveň pigment, který dodává kurkumě žlutou barvu. Kurkuma a kurkumin se často objevují ve studiích, včetně klinických. Jejich protibakteriální schopnosti jsou široké, např. si poradí se zlatým stafylokokem, streptokokem, listerií, Helicobacter pylori (infikuje žaludeční sliznici a může stát za vznikem žaludečních vředů a rakoviny), klebsiely atd. (1). Pokud bychom měli jmenovat aspoň jednu klinickou studii, tak můžeme zmínit tu, ve které se pacientům s chronickou periodontitidou (zánět dásní a závěsného aparátu zubu způsobený bakteriální infekcí) podávala buď ústní voda s chlorhexidinem, nebo kurkuminem. Obě vody měly účinek a zmírnily zánět. Větší efekt však měl kurkumin. Dle dalších studií totiž omezuje růst Streptococcus mutans, který stojí za zubními kazy a záněty dásní (7).

Different,Fresh,Products,And,Card,With,Phrase,Natural,Antibiotic,On

Vitální houby

Vitální houby by samy o sobě vydaly na celý článek. Mají výrazný posilující vliv na imunitní systém a přímo ničí mnohé patogeny. Úspěšné jsou např. reishi, hlíva, shiitake atd. V případě reishi některé laboratorní studie ukazují, že její roztoky mohou být při boji s mnoha bakteriemi účinnější než antibiotika (8). Nyní se podíváme na pár klinických studií. V nich se často používá hlíva ústřičná. V jedné studii byla podávána dětem, u kterých se poté sledovala jejich nemocnost v průběhu roku. 36 % dětí ze skupiny s hlívou nemělo žádnou infekci dýchacích cest, ve skupině bez hlívy to bylo 21 %. A pokud už děti infekci chytly, frekvence výskytu byla ve skupině s hlívou mnohem nižší (9). Pozitivní vliv hlívy na nemocnost byl zachycen také u profesionálních sportovců (10). Kloktání roztoku se shiitake pak může snížit bakteriální zátěž v ústní dutině (11).

Závěrem

Na závěr je třeba dodat, že bakteriální infekce, obzvláště v případě závažnějších příznaků, patří do rukou lékaře. S přírodními látkami je potíž v tom, že není stanoveno účinné dávkování. Nevíme, kolik bychom museli daného koření či rostliny zkonzumovat, aby se účinek projevil. V tomto jsou antibiotika přesnější, známe dávky, jaké se musí užívat, abychom se bakterie zbavili. Přírodní léčba může být skvělým doplňkem k antibiotické a v méně závažných případech se na ni můžeme spolehnout zcela.

 

Autor: Moudrá želva

Zdroje

  1. Khatri P, Rani A, Hameed S, Chandra S, Chang CM, Pandey RP. Current Understanding of the Molecular Basis of Spices for the Development of Potential Antimicrobial Medicine. Antibiotics (Basel). 2023 Jan 29;12(2):270. doi: 10.3390/antibiotics12020270.
  2. Jahanshir M, Nobahar M, Ghorbani R, Malek F. Effect of clove mouthwash on the incidence of ventilator-associated pneumonia in intensive care unit patients: a comparative randomized triple-blind clinical trial. Clin Oral Investig. 2023 Jul;27(7):3589-3600. doi: 10.1007/s00784-023-04972-w.
  3. Lee SY, Shetye GS, Son SR, Lee H, Klein LL, Yoshihara JK, Ma R, Franzblau SG, Cho S, Jang DS. Anti-Microbial Activity of Aliphatic Alcohols from Chinese Black Cardamom (Amomum tsao-ko) against Mycobacterium tuberculosis H37Rv. Plants (Basel). 2022 Dec 21;12(1):34. doi: 10.3390/plants12010034.
  4. Tarfaoui K, Brhadda N, Ziri R, Oubihi A, Imtara H, Haida S, Al Kamaly OM, Saleh A, Parvez MK, Fettach S, Ouhssine M. Chemical Profile, Antibacterial and Antioxidant Potential of Zingiber officinale Roscoe and Elettaria cardamomum (L.) Maton Essential Oils and Extracts. Plants (Basel). 2022 May 31;11(11):1487. doi: 10.3390/plants11111487. PMID: 35684260; PMCID: PMC9182767.
  5. Manjunath A, Chinmayi GVA, Renganathan S, Chandramohan V, Sabat S. Antimicrobial activity of Geranyl acetate against cell wall synthesis proteins of aeruginosa and S. aureus using molecular docking and simulation. J Biomol Struct Dyn. 2023 May 18:1-21. doi: 10.1080/07391102.2023.2212060.
  6. de Araújo MRC, Maciel PP, Castellano LRC, Bonan PRF, Alves DDN, de Medeiros ACD, de Castro RD. Efficacy of essential oil of cinnamon for the treatment of oral candidiasis: A randomized trial. Spec Care Dentist. 2021 May;41(3):349-357. doi: 10.1111/scd.12570.
  7. Anitha V, Rajesh P, Shanmugam M, Priya BM, Prabhu S, Shivakumar V. Comparative evaluation of natural curcumin and synthetic chlorhexidine in the management of chronic periodontitis as a local drug delivery: a clinical and microbiological study. Indian J Dent Res. 2015 Jan-Feb;26(1):53-6. doi: 10.4103/0970-9290.156806.
  8. Cör Andrejč D, Knez Ž, Knez Marevci M. Antioxidant, antibacterial, antitumor, antifungal, antiviral, anti-inflammatory, and nevro-protective activity of Ganoderma lucidum: An overview. Front Pharmacol. 2022 Jul 22;13:934982. doi: 10.3389/fphar.2022.934982.
  9. Jesenak M, Majtan J, Rennerova Z, Kyselovic J, Banovcin P, Hrubisko M. Immunomodulatory effect of pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus) in children with recurrent respiratory tract infections. Int Immunopharmacol. 2013 Feb;15(2):395-9. doi: 10.1016/j.intimp.2012.11.020.
  10. Bergendiova K, Tibenska E, Majtan J. Pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus) supplementation, cellular immune response and respiratory tract infections in athletes. Eur J Appl Physiol. 2011 Sep;111(9):2033-40. doi: 10.1007/s00421-011-1837-z.
  11. Signoretto C, Burlacchini G, Marchi A, Grillenzoni M, Cavalleri G, Ciric L, Lingström P, Pezzati E, Daglia M, Zaura E, Pratten J, Spratt DA, Wilson M, Canepari P. Testing a low molecular mass fraction of a mushroom (Lentinus edodes) extract formulated as an oral rinse in a cohort of volunteers. J Biomed Biotechnol. 2011;2011:857987. doi: 10.1155/2011/857987.

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.