10 knih, které si musíte přečíst, abyste se naučili milovat lidi


Dobré vztahy s lidmi představují jednu ze sfér života, která ovlivňuje naši celkovou spokojenost. Umět vycházet úplně s každým se zdá možná až moc ideální či naivní, ale proč se této představě nezkusit alespoň přiblížit? Jednu ze zásadních rolí hraje to, jak vnímáme sami sebe, respektive jaký vztah máme sami se sebou, což poté zrcadlí naše pouta k druhým lidem.

Další důležitý aspekt hrají naši nejbližší. Slyšeli jste už někdy, že lidskou osobnost utváří mimo jiné 5 nejbližších lidí v našich životech? Nepochybně velice záleží na vztazích k těmto nejbližším lidem, protože na základě těchto vztahových programů potom fungujeme v širší společnosti. Tento článek přináší inspiraci na knihy, které vám pomohou milovat lidi, což se promítne i do lepšího vnímání sama sebe a harmoničtějšího života. A nezapomeňte, že většinu knih si dnes už můžete poslechnout i jako audio nahrávku.

Dale Carnegie - Jak získávat přátele a působit na lidi

První publikace vyšla v roce 1936, ovšem dodnes se jedná o bestseller, který pomáhá lidem po celém světě na cestě k lepší komunikaci s lidmi. Čtenář by měl mít ambici stát se vůdčí osobností, přečte si totiž spoustu praktických rad, jak správně jednat s lidmi. Autor se třeba zmiňuje o kritice druhých, která patří k životu, ovšem musí se uchopit tak, aby nezpůsobila negativní vnímání kritika. A proč napsal tuto knihu? Od roku 1912 vedl vzdělávací kurzy v New Yorku pro obchodníky a další profesionály: ,,Postupně, jak roky běžely, zjistil jsem, že tak jako tito dospělí studenti naléhavě potřebovali cvičit se v působivém vyjadřování, snad ještě naléhavěji potřebovali naučit se vycházet s lidmi v každodenním pracovním styku i při dalších společenských příležitostech.”

Leil Lowndes - Jak mluvit s kýmkoli o čemkoli: 92 triků pro úspěch ve společnosti

Toužíte ve společnosti působit vtipně, zajímavě, odvážně nebo uvolněně? Autorka, odbornice na lidskou komunikaci, popisuje v 92 bodech, jak na to. V úvodu knihy mluví třeba o řeči těla. Uvádí, že vzhled a pohyb tvoří 80 % prvního dojmu, aniž by člověk vyřknul jediné slovo. Připomíná také důležitost úsměvu, který představuje základ pro pozitivní působení na lidi.

Murphy - Umění naslouchat: O co přicházíte a proč na tom záleží

Kniha rozebírá velmi aktuální téma, a to digitalizaci dnešní mezilidské komunikace a její výhody, ale také nástrahy. Jedná se o kulturní kritiku a vědeckou studii, nutí tedy k zamyšlení, čtenář se ale i pobaví. Novinářka New York Times Kate Murphy oslovila odborníky, se kterými téma rozebírá. Objevují se tak názory od agenta CIA, moderátorky diskuzní skupiny nebo prvotřídního prodavače nábytku. Dozvíte se, proč lidé v dnešní době nenaslouchají, čímž se cítí více osamělí a izolovaní. Kniha ale nabízí i několik řešení této problematiky, proto určitě stojí za přečtení.

Kim Scottová - Radikální otevřenost

Stejně jako je důležité vycházet s našimi nejbližšími v osobním životě, měli bychom pečovat i o naše vztahy na pracovišti. Radikální otevřenost pomůže manažerům, aby dokázali vytvořit příjemné prostředí pro své zaměstnance. Hlavní pointa celé knihy říká, že dobrý lídr umí projevit opravdový osobní zájem o své podřízené a upřímně jim podávat zpětnou vazbu. Funguje to ale i naopak, kdy musí umět i on přijímat kritiku od svých zaměstnanců. Na tomto základě vzniká silná důvěra, což se projevuje také ve výsledcích daného týmu.

10 knih, které si musíte přečíst, abyste se naučili milovat lidi 2

Kay Pollak - Žádná setkání nejsou náhodná

Vztahy nás nejlépe učí novým věcem a vedou k mnohým uvědoměním. Tato publikace nahlíží na problematiku vztahů duchovní optikou. Název odkazuje na fakt, že druzí pouze reflektují nás samotné, proto změnou našeho života transformujeme i naše okolí. Autor se v krátkých kapitolách věnuje nejčastějším emocím, které při každodenních interakcích zažíváme, ať už jsou to strach, útok, vina, pomluvy, zlost nebo vděk. Vždy ale vede čtenáře ke stejné myšlence, a to otočit prst směrem k sobě, zjistit, proč ve mně daný člověk emoci vyvolává a přestat vinit všechny okolo. Pollak totiž tvrdí, že ,,Cokoliv nepříjemného nebo negativního se nám děje v souvislosti s jinými lidmi, vždycky poukazuje na nějaký náš vlastní postoj či přesvědčení.”

Thomas d’ Ansembourg - Přestaňte být hodní, buďte sami sebou

Úspěch této knihy ukazuje její přeložení do šestadvaceti jazyků, což z ní dělá mezinárodní bestseller. Odpovídá na zdánlivě jednoduché, ovšem klíčové otázky v rámci mezilidských vztahů, například ,,Jak se zbavit závislosti na mínění ostatních?” nebo ,,Jak se naučit naslouchat sobě i druhým?

Mark Manson - Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le

I když se toto dílo nezaměřuje přímo na mezilidské vztahy, určitě pomůže na cestě k sebepoznání, a také k nastavení si lepších pravidel vůči lidem kolem sebe. Kniha odmítá tzv. ,,sluníčkářství” a připomíná, že život přináší i nepříjemné situace. Klíčová ovšem zůstává naše pozornost, a to, kam ji soustředíme.

Susan Cain - Ticho - Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit

Milovat lidi nebo být středem pozornosti, není samozřejmost pro každého, a už vůbec ne pro introverty. Těm se věnuje tato kniha a ukazuje, že i když dnešní svět přeje spíše extrovertům, introverti by měli zůstat takoví, jací jsou a vážit si svého temperamentu, který je činí jedinečnými.

Jan Menděl - Skrze sebe změním tebe

Jan Menděl je kouč, který nabízí mimo konzultace také semináře či meditace. Úspěch slaví i na Instagramu s necelými 98 tisíci sledujících, kde sdílí své krátké motivační citáty či texty k zamyšlení. Kniha Skrze sebe změním tebe zaujme nejen hlubokými myšlenkami, ale také minimalistickým designem, kdy je bílý papír potištěn černým strojovým písmem. Autor přichází s krátkými, ale hlubokými citáty, například: ,,Umíš být šťastný sám? Jestli ne, vztah ti nepomůže.” nebo ,,Lidé, kteří o sobě pochybují, stále přemýšlejí nad tím, co si o nich myslí druzí.”

Chris Voss - Nikdy nedělej kompromis

Všichni chceme milovat lidi a vycházet s nimi zadobře, některé situace jsou na komunikaci ovšem složitější než jiné. Určitě každý někdy zažil jedno z následujících - nákup auta, sjednání hypotéky, žádost o zvýšení platu nebo vyjednávání s partnerem. Autor Voss vychází z dlouholeté praxe jako vyjednavač FBI, kdy po 25 letech změnil zaměstnání a v rámci své agentury Black Swan Group pomáhá firmám při složitých obchodních schůzkách.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Změňte váš pohled na život, pomůže vám zážitkové učení s koňmi

Zobrazit Článek

Změňte váš pohled na život, pomůže vám zážitkové učení s koňmi
4 min

Měli by se muži nad 60 let vzdát sexu?

Zobrazit Článek

Měli by se muži nad 60 let vzdát sexu?
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.