8 nejlepších prostředků na posílení imunity


Příroda je doslova plná látek, které mohou ovlivnit funkce imunitního systému a posílit ho. Mnoho z nich je ukryto v rostlinách a jejich plodech. Velmi účinnými pomocníky v posílení imunitního systému jsou např. beta glukany, antioxidanty, vitaminy, minerály, nenasycené mastné kyseliny, fenoly atd. Je tedy možné říci, že rostliny a plody, které tyto látky obsahují ve větším množství, mohou imunitní systém posílit. A které to jsou? Na to se nyní podíváme.

Vitální houby

Vitální houby jsou bohatým zdrojem mnoha biologicky aktivních látek, včetně výše zmíněných. To z nich dělá perfektní kandidáty pro posílení imunitního systému. Mezi nejznámější vitální houby patří např. Hlíva, Reishi, Cordyceps, Coriolus, Hericium, Maitake či Shiitake. S imunitním systémem si rozumí hlavně polysacharidy, do nichž se řadí beta 1,3/1,6 D glukany, které ovlivňují aktivitu imunitních buněk. Mohou se vázat na jejich povrchové molekuly (receptory) a aktivovat je, posílit jejich funkce, zvýšit produkci potřebných látek pro aktivaci dalších imunitních buněk, zlepšit schopnost ničit škodlivé patogeny, ale také nádorové buňky. Imunitu posilující efekt byl potvrzen mnoha studiemi probíhajícími přímo na buněčných liniích, ale i v rámci klinické praxe. V ní byla využita hlavně hlíva, jejíž podávání dětem vedlo ke snížení výskytu infekcí. Hlíva byla podávána též vrcholovým atletům. Po velké zátěži totiž dochází ke změnám v imunitním systému, např. snížení počtu imunitních buněk. Tento pokles se však při užívání hlívy zmírnil. Velmi dobře je vidět imunitu posilující efekt u osob s nádorovými onemocněními. Léčba (chemoterapie, radioterapie) výrazně oslabuje imunitní systém. Pokud však pacienti užívají při léčbě také vitální houby, může dojít ke zvýšení počtu imunitních buněk a posílení imunitního systému jako takového (1–3).

Chlorella

Chlorella je sladkovodní řasa, která obsahuje velké množství polysacharidů, bílkovin, vitaminů a minerálů. To jí umožňuje působit pozitivně na imunitní systém. Existují i studie s dobrovolníky, které ukazují, že podávání chlorelly (5 gramů v podobě tablet) může zvýšit počty i aktivity NK buněk, tj. imunitních buněk, které jsou důležité pro ochranu před infekcemi a ničí též nádorové buňky, a to i u zdravých lidí. Dle mnoha studií posiluje chlorella též aktivitu T lymfocytů a buněk vrozené imunity, např. makrofágů. Zlepšuje odpověď na vakcinaci, tj. pokud je chlorella podávána před vakcinací, může zvýšit produkci žádoucích protilátek. Stejně tak může zvýšit produkci slizničního IgA, které je nesmírně důležité pro zdraví sliznic i celého organismu (4, 5).

Kurkumin

Nyní se krátce podíváme na kurkumin, který se nachází v oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Jedná se o žlutý pigment, který má širokou paletu účinků, např. antioxidační, protinádorové, protimikrobiální, ale také protizánětlivé a imunitu posilující. Jako příklad si můžeme uvést např. to, že kurkumin snižuje smrt imunitních buněk (apoptózu), zvyšuje počty T lymfocytů, chrání je před vyčerpáním, zvyšuje tvorbu působků, které ovlivňují reakce imunitního systému atd. (6).

Česnek

Česnek je v naší kuchyni často používaný, což je dobře. Má mnoho pozitivních účinků na náš organismus, včetně srdečně-cévního systému. Podporuje však také funkce imunitního systému. Jeho efekt je odzkoušen generacemi. My si představíme pár studií, které potvrzují vliv česneku na imunitu. Ve studiích bylo potvrzeno, že jeho konzumace zdravými lidmi zvyšuje počty NK buněk a γδ T lymfocytů. Ty jsou potřebné pro protimikrobiální a protinádorovou imunitu a udržení zdraví sliznic. To se ve studiích projevilo také jako snížení vážnosti příznaků nachlazení a chřipky u osob, které dlouhodobě užívaly česnek (7, 8). 

Garlic,Cloves,And,Bulb,In,Vintage,Wooden,Bowl

Tučné ryby a rybí tuk

Tučné ryby a rybí tuk jsou pro imunitní systém důležité, neboť jsou jedním z nejlepších zdrojů nenasycených mastných kyselin a vitaminu D.

Vitamin D je pro správnou funkci imunitního systému nepostradatelný. Naše tělo si ho sice může vyrábět, ale studie ukazují, že většina lidí nemá dostatečné hladiny vitaminu D. Tento vitamin snižuje nežádoucí zánětlivé reakce, ale zároveň posiluje obranné funkce imunitního systému. Podobné je to u nenasycených mastných kyselin, EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) (9).

Stopové prvky zinek, selen, železo

Stopové prvky zinek, selen, železo se nacházejí v mnoha potravinách. My jsme se však rozhodli nevypisovat tyto potraviny a potravní doplňky, ale zdůraznit důležitost těchto stopových prvků. Zinek je nezbytný pro správné funkce imunitního systému. Jeho nedostatek je spojený s vyšší nemocností, vyšším rizikem nakažení se. Zinek je nezbytný pro správné funkce již tolikrát zmíněných NK buněk, ale také dalších imunitních buněk, včetně T lymfocytů a neutrofilů.

Selen je naprosto zásadní pro NK buňky, makrofágy, neutrofily i T lymfocyty. Podporuje jejich množení i jejich správné funkce.

O železe se ví, že je nepostradatelné pro krvetvorbu a pro tvorbu hemoglobinu (červeného krevního barviva). Železo je nezbytné pro správné funkce imunitních buněk, jejich reakce vůči patogenům. Nedostatek železa může být spojený se sníženou schopností imunitního systému vytvořit dostatečně silnou odpověď, která by chránila před infekcemi.

Zde ještě zmíníme, že pro imunitu jsou samozřejmě důležité i další minerální, stopové prvky a vitaminy.

Pomoc imunitnímu systému

Imunitní systém je možné modulovat potravinami, doplňky, které konzumujeme. Důležité však není jen to, co do těla dáváme, ale také jak se k němu chováme. Můžeme konzumovat správné potraviny a doplňky, ale pokud zároveň kouříme, jsme ve stresu, špatně spíme, popíjíme alkohol, nepohybujeme se atd., tak se efekt těchto látek výrazně sníží a neutralizuje.

 

Autor: Moudrá želva

Zdroje: 

  1. Jesenak M, Majtan J, Rennerova Z, Kyselovic J, Banovcin P, Hrubisko M. Immunomodulatory effect of pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus) in children with recurrent respiratory tract infections. Int Immunopharmacol. 2013 Feb;15(2):395-9. doi: 10.1016/j.intimp.2012.11.020.
  2. Bobovčák M, Kuniaková R, Gabriž J, Majtán J. Effect of Pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus) supplementation on cellular immune response after intensive exercise in elite athletes. Appl Physiol Nutr Metab. 2010 Dec;35(6):755-62. doi: 10.1139/H10-070.
  3. Li Y, Wang X, Ma X, Liu C, Wu J, Sun C. Natural Polysaccharides and Their Derivates: A Promising Natural Adjuvant for Tumor Immunotherapy. Front Pharmacol. 2021 Apr 14;12:621813. doi: 10.3389/fphar.2021.621813.
  4. Kwak JH, Baek SH, Woo Y, Han JK, Kim BG, Kim OY, Lee JH. Beneficial immunostimulatory effect of short-term Chlorella supplementation: enhancement of natural killer cell activity and early inflammatory response (randomized, double-blinded, placebo-controlled trial). Nutr J. 2012 Jul 31;11:53. doi: 10.1186/1475-2891-11-53.
  5. Bito T, Okumura E, Fujishima M, Watanabe F. Potential of Chlorella as a Dietary Supplement to Promote Human Health. Nutrients. 2020 Aug 20;12(9):2524. doi: 10.3390/nu12092524.
  6. Allegra A, Mirabile G, Ettari R, Pioggia G, Gangemi S. The Impact of Curcumin on Immune Response: An Immunomodulatory Strategy to Treat Sepsis. Int J Mol Sci. 2022 Nov 25;23(23):14710. doi: 10.3390/ijms232314710.
  7. Percival SS. Aged Garlic Extract Modifies Human Immunity. J Nutr. 2016 Feb;146(2):433S-436S. doi: 10.3945/jn.115.210427.
  8. Nantz MP, Rowe CA, Muller CE, Creasy RA, Stanilka JM, Percival SS. Supplementation with aged garlic extract improves both NK and γδ-T cell function and reduces the severity of cold and flu symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled nutrition intervention. Clin Nutr. 2012 Jun;31(3):337-44. doi: 10.1016/j.clnu.2011.11.019.
  9. Calder PC. Foods to deliver immune-supporting nutrients. Curr Opin Food Sci. 2022 Feb;43:136-145. doi: 10.1016/j.cofs.2021.12.006.
  10. Mitra S, Paul S, Roy S, Sutradhar H, Bin Emran T, Nainu F, Khandaker MU, Almalki M, Wilairatana P, Mubarak MS. Exploring the Immune-Boosting Functions of Vitamins and Minerals as Nutritional Food Bioactive Compounds: A Comprehensive Review. Molecules. 2022 Jan 16;27(2):555. doi: 10.3390/molecules27020555.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.