Čaj jako ochránce před rakovinou


Počty lidí s nádorovými onemocněními stále rostou. Díky lepší diagnostice a léčbě přežívá rakovinu stále více lidí, přesto však mnoho lidí zemře. Protinádorová léčba je navíc velmi náročná a co si budeme povídat, i zdraví poškozující.

U mnohých typů nádorů je možné snížit, či naopak zvýšit riziko, že se onemocnění rozvine. K tomu může pomoci změna životního stylu, včetně toho, že zařadíme do jídelníčku potraviny či nápoje, které mají potenciál riziko nádorů snižovat. V dalším textu se zaměříme na to, zda konzumace zeleného čaje (Camellia sinensis) může být prevencí nádorových onemocnění.

Čaj je tisíciletí nejpopulárnějším nápojem na světě a má i svůj vlastní den – Mezinárodní den čaje, který připadá na 21. května.

Čaj, resp. čajové lístky, z nichž se nápoj připravuje, obsahují velké množství biologicky aktivních látek, tj. ovlivňují funkce buněk, a tím i tkání a celého organismu. Z pohledu možných protinádorových účinků jsou nejdůležitějšími složkami čaje polyfenoly katechiny, které tvoří přibližně 30 % váhy sušeného čajového lístku. Svými účinky mezi katechiny dominuje epigallokatechin-3-gallát. U této látky bylo v pokusech na nádorových buňkách prokázáno, že dokáže omezovat jejich dělení, a dokonce je zabíjet. Dalšími zajímavými složkami zeleného čaje jsou např. alkaloidy, mezi něž patří kofein, xantin, teobromin, pigmenty jako karotenoidy a chlorofyl. 

Čaj vs. nádory trávicího traktu

Jelikož čaj přímo prochází trávicím systémem, je jen logické, že se nejprve zaměříme na něj.

Začneme tak, jak trávicí trakt funguje. První štace je tedy ústní dutina. Studie dokládají, že konzumace více než pěti šálků čaje denně má potenciál snížit riziko nádorů v ústní dutině. To může být dáno i tím, že zabraňuje progresi lézí, ze kterých se v dalších měsících či letech mohou vyvinout nádory, tj. omezuje zhoršování leukoplakií. V tomto jsou účinné hlavně extrakty z čaje. 

Budeme pokračovat, jak jinak, jícnem. Zde je více studií, které byly shrnuty do několika metaanalýz. Jejich výsledky ukazují, že konzumace zeleného čaje skutečně snižuje riziko vzniku tohoto typu nádoru. Ale pozor, další metaanalýza ukázala, že konzumovaný nápoj nesmí být horký. Pokud je horký, může naopak riziko karcinomu jícnu zvýšit. Horký nápoj může poškozovat sliznici jícnu, která je poměrně choulostivá, a opakované poškození může způsobit změny ve sliznici směrem k nádorovým.

Nyní se podíváme na jeden z nejčastějších typů nádorových onemocnění, a to na karcinom tlustého střeva a konečníku. Opět se podíváme na metaanalýzy, v nichž se ukazuje, že pití čaje či užívání extraktů z čaje má mírné ochranné účinky. Rozhodně však riziko nádorů nezvyšuje. Dokáže také redukovat tvorbu nárůstků (adenomů) ve střevě, které se pak mohou přeměnit v nádor.

Pokročíme k játrům, ve kterých končí složky zkonzumovaných potravin a nápojů. Ani zde se výsledky neliší od předchozích studií. Zde se navíc ukazuje, že zatímco jeden šálek čaje denně nemusí mít žádný pozitivní ani negativní efekt, navýšení počtu šálků už se může projevit pozitivně. Může se jednat o 4 a více šálků.

zena-popijejici-caj

Čaj vs. další nádory

Od trávicího traktu přejdeme k plicím. Jimi sice tekutina či užívaný extrakt ze zeleného čaje přímo neprochází, ale vstřebané polyfenoly se mohou krevním oběhem do plic dostat. Ve studiích, které porovnávaly výskyt nádorů plic mezi osobami, které pily čaj, a těmi, které nepily, se ukázalo, že pití čaje může mít pozitivní efekt a chránit před rakovinou plic. Efekt je samozřejmě vyšší, pokud osoby nekouří. Kouření totiž pozitivní efekt konzumace čaje vymazává a riziko nádorů zvyšuje. Jedna studie dokonce ukazuje, že každé dva vypité šálky zeleného čaje mohou snížit riziko nádorů plic o 18 %.

Zajímavý efekt zeleného čaje je také na výskyt nádorů výstelky dělohy, tj. endometria. Opět máme k dispozici data z metaanalýzy, která hodnotila data ze třinácti kvalitních studií. Výsledky ukázaly, že konzumace zeleného čaje, jedná se o vyšší konzumaci několika šálků denně, může snížit riziko karcinomu dělohy o 11 %. Není to mnoho, ale přece jen. Autoři sledovali také studie s černým čajem, ale u něj se žádný ochranný vliv neobjevil.

Ke stejným výsledkům, tedy takovým, které ukazují pozitivní vliv konzumace zeleného čaje, dospěly i studie sledující výskyt rakoviny vaječníků. Dokonce existuje i studie, v níž se ukázalo, že pokud ženy již trpí karcinomem vaječníků a konzumují vyšší množství zeleného čaje, mají větší možnost na přežití. Samozřejmě musí také podstoupit protinádorovou léčbu.

Čaj jako prevence nádorů

Jak vidíte, zelený čaj díky vysokému obsahu látek, které mají imunomodulační, antioxidační i přímé protinádorové látky, může snižovat riziko vzniku mnoha typů nádorových onemocnění. Jeden šálek čaje však nestačí, navíc je potřeba konzumovat čaje kvalitní, popř. si pořídit extrakty ze zeleného čaje.

Autor: Moudrá želva

Zdroje:

Yuan JM. Cancer prevention by green tea: evidence from epidemiologic studies. Am J Clin Nutr. 2013 Dec;98(6 Suppl):1676S-1681S. doi: 10.3945/ajcn.113.058271.

Yi Y, Liang H, Jing H, Jian Z, Guang Y, Jun Z, Zhu H, Jian L. Green Tea Consumption and Esophageal Cancer Risk: A Meta-analysis. Nutr Cancer. 2020;72(3):513-521. doi: 10.1080/01635581.2019.1636101.

Zhong Y, Yang C, Wang N, Pan D, Wang S, Sun G. Hot Tea Drinking and the Risk of Esophageal Cancer: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutr Cancer. 2022;74(7):2384-2391. doi: 10.1080/01635581.2021.2007963.

Huang, Y., Chen, Q., Liu, Y. et al. Association between tea consumption and colorectal cancer: a systematic review and meta-analysis of a population-based study. BMC Gastroenterol 23, 294 (2023). https://doi.org/10.1186/s12876-023-02928-8

Guan X, Liu N, Zhu Z, Xu Y, Xiong D, Li X. Association of tea and its extracts with colorectal adenomas: meta-analysis and systematic review. Front Nutr. 2023 Oct 5;10:1241848. doi: 10.3389/fnut.2023.1241848.

Huang YQ, Lu X, Min H, Wu QQ, Shi XT, Bian KQ, Zou XP. Green tea and liver cancer risk: A meta-analysis of prospective cohort studies in Asian populations. Nutrition. 2016 Jan;32(1):3-8. doi: 10.1016/j.nut.2015.05.021.

Ni CX, Gong H, Liu Y, Qi Y, Jiang CL, Zhang JP. Green Tea Consumption and the Risk of Liver Cancer: A Meta-Analysis. Nutr Cancer. 2017 Feb-Mar;69(2):211-220. doi: 10.1080/01635581.2017.1263754.

Yuan JM. Cancer prevention by green tea: evidence from epidemiologic studies. Am J Clin Nutr. 2013 Dec;98(6 Suppl):1676S-1681S. doi: 10.3945/ajcn.113.058271.

Zhou, Q., Li, H., Zhou, JG. et al. Green tea, black tea consumption and risk of endometrial cancer: a systematic review and meta-analysis. Arch Gynecol Obstet 293, 143–155 (2016). https://doi.org/10.1007/s00404-015-3811-1

Parish M, Massoud G, Hazimeh D, Segars J, Islam MS. Green Tea in Reproductive Cancers: Could Treatment Be as Simple? Cancers. 2023; 15(3):862. https://doi.org/10.3390/cancers15030862

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.