Byliny nejsou náhradou za léky


Bez nadsázky mohu klidně říci, že každý terapeut nebo bylinář se někdy setkal s dotazy typu:  „Máte něco na cholesterol? Nechci užívat ty chemické léky“ nebo „Máte nějakou bylinku na vysoký krevní tlak?“ Myslím, že je to běžná součást praxe, která vychází z nepochopení bylinné medicíny jako takové. Rozhodnete-li se pro řešení svých zdravotních potíží pomocí bylin, je důležité si uvědomit, že tradiční bylinná (přírodní) medicína se liší od západní medicíny v teorii i praxi.

Tradiční vs západní medicína

Tradiční léčitelské systémy, jako je čínská medicína nebo ajurvéda, mají dlouhou historii pozorování a praktikování, jedná se o medicínu založenou na zkušenostech. Byliny se v těchto systémech využívají po celá tisíciletí. Nejvíce je fytoterapie (bylinná léčba) rozšířena v Čině a Indii, kde žije největší počet lidí užívajících bylinné léky. Jejich předepisování a užívání se však chápe jako jakési napravování vnitřní disharmonie než jako prosté cílení na symptomy. Tyto vnitřní nerovnováhy jsou často velmi individuální a subjektivní. Popisujeme je jako jin a jang nebo čchia krev. V ajurvédě to pak jsou tři dóše. Řeší se jakési vnitřní nesoulady a byliny se používají k narovnání těchto nesouladů. Důležité je také si říci, že v tradiční medicíně se počítá s tím, že disharmonie postihuje rovným dílem tělo i mysl. Naopak západní lékařství tělo a mysl odděluje, což má příčinu v jeho vývoji, kdy začátky západní medicíny byly velmi složité v důsledku vlády církve. Tehdy došlo k jakési „dohodě“, že nad tělem má vládu lékař a nad duší Bůh.

Západní medicína (alopatická či konvenční) nemá zdaleka takovou historii pozorování, nicméně je založena na moderních výzkumech, a je tedy nazývaná medicínou založenou na důkazech (evidence base medicine). Vzhledem k tomu, že žijeme na Západě, zvykli jsme si byliny a bylinná léčiva vnímat v kontextu západní medicíny a v tom je často problém.  Byliny je nutné vnímat v kontextu systému, kam patří. Tedy systému tradičních medicín. Nevhodně zaměřený výzkum, marketingové praktiky nebo špatně pochopená vědecká tvrzená dostávají bylinnou medicínu na pranýř. Mezi alopatickým užíváním bylinného přípravku a praxí dobré bylinné medicíny je obrovský rozdíl.

Byliny v Evropě

Některé byliny se staly velmi populárními a znají je i lidé, kteří k bylinné medicíně nijak zvlášť netíhnou. Můžeme jmenovat určitě třezalku tečkovanou, ostropestřec mariánský, kozlík lékařský nebo kotvičník zemní. Jednoznačně tyto patří i mezi byliny, které jsou velmi dobře prozkoumané naším západním okem. Na internetu najdeme záplavu článků, které na jedné straně z bylin dělají hvězdy a všeléky a na straně druhé barvitě líčí rizika. Toto je právě důsledek zkoumání a aplikace léčivých bylin naší západní myslí. Někdy je také dobré se podívat, jaké zdroje líčí jako všeléky a jaké zdroje je haní. Pro laika je však často naprosto nemožné se v tom orientovat.

V mnoha zemích světa je spotřeba rostlinných léčiv upravena zákonem. V různých zemích se medicínské produkty a léčivé rostliny definují odlišně. Pro udělení licence, dávkování a výrobu těchto produktů se volí nejrůznější potupy. V Evropě jsou hlavními trhy pro fytofarmaka Německo, Francie a Itálie. Přičemž Německo je považováno za zemi s bohatou tradicí bylinné medicíny.

Byliny nejsou náhradou za léky 2

Bylina jako esence

Tradiční bylinné medicíny jsou často spíše filozofickým konceptem, který chápe člověka jako součást přírody, a to jak v makrokosmickém, tak mikrokosmickém měřítku. Nahlížejí na člověka jako na energetický systém, který nelze oddělit od svého okolí. Co však mají tradiční medicínské systémy totožné, je vlastní systém diferenciální diagnostiky.

Často se setkávám s názorem, proč stále saháme do čínské či indické medicíny, když máme své vlastní hluboké moudrosti. Ráda bych na těchto řádcích řekla, že nemáme. Naprosto nám totiž chybí právě propracovaný diagnostický systém. Vývojem západního lékařství se toto vše ztratilo. Přičemž na prvních lékařských univerzitách se učilo ještě dle Hippokratových teorií čtyř šťáv, kdy tato teorie mnohem více odpovídá tradičnímu systému než současnému západnímu.

Vnímání člověka jako energetického systému, který potřebuje určitou energii dané rostliny či vitaminu/minerálu je úplně jiný náhled, než vnímání člověka pod názvem diagnózy. Nikdo z nás není myom nebo roztroušená skleróza, jsme lidé s životem, který nás k této nemoci dovedl. Dobrá bylinná medicína léčí člověka, nikoliv nemoc.

Z praxe

Pojďme se podívat na začátku na zmíněný vysoký krevní tlak. Určitě máme byliny, které bychom mohli kategorizovat „na vysoký krevní tlak“. Určitě by sem patřil hloh nebo česnek setý. Zde narážíme na velké ALE.

Vysoký krevní tlak je diagnóza, která je potvrzena tonometrem. Ten se používá několik posledních desetiletí. Je-li vám naměřen, jsou nasazeny léky na jeho snížení. Zde není prostor věnovat se tomu, jakým způsobem to dělají.

V čínské medicíně není klasifikována žádná nemoc, která by se nazývala vysoký krevní tlak. Což je důsledek právě nepřítomnosti měřicích přístrojů. Nicméně bylo možné jej diagnostikovat na základě symptomů, kdy mohl působit bolesti hlavy, motání hlavy, bušení srdce, nespavost nebo krvácení z nosu. Tyto projevy však mohou růst na různých terénech a správná léčba by měla být úpravou tohoto terénu. Pokud je například důvod růstu krevního tlaku prázdnota Yin Jater a Ledvin, budou se podávat úplně jiná bylinná léčiva než v případě prázdnoty Sleziny a přítomnosti hlenu. Mimochodem ani u jednoho by hloh neměl účinek, protože jeho hlavní funkcí je doplňovat a rozhýbávat krev.

Dalším krokem pak je úprava životního stylu tak, aby k zjištěné nerovnováze nedocházelo znovu a znovu. Nejčastějšími příčinami vzniku VKT jsou emocionální stres, přepracování a nepravidelná strava. Vyšší věk je také příčina vzniku krevního tlaku a nikdy není dobré jej podceňovat, protože dlouhodobé neřešení vede k poškození cévních a žilních stěn.

Závěrem

Byla bych ráda, kdybyste si z tohoto článku odnesli pochopení toho, že bylinná medicína je úplně jiný systém než ta pro nás známější - západní. Vystudovaný lékař tedy není odborníkem na bylinnou léčbu, pokud ji nestuduje zvlášť. Čím více pochopíte systém bylinné medicíny, nebudete se také stávat obětmi marketingových praktik typu: skvělý přípravek, který vyřešil moji menopauzu.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.