Celulitida z pohledu tradiční čínské medicíny


Celulitida, lidově také pomerančová kůže, je dermatologické onemocnění, které se projevuje v podobě dolíčků a hrbolků vytvářejících nerovný povrch kůže. Vyskytuje se většinou na stehnech, hýždích a bocích. Rizikovou skupinu představují zejména ženy.

Za vznik celulitidy může u velkého množství případů zvýšená hladina estrogenu, která je spojena s vyšším ukládáním podkožního tuku na stehnech a bocích. Zhoršení a progrese celulitidy proto často souvisí s těhotenstvím, s užíváním antikoncepčních pilulek nebo hormonální substituční terapií u žen po menopauze. Celulitidu ale může naopak zhoršovat i nižší hladina estrogenu. S přibývajícím věkem se ho tvoří méně, což způsobuje špatnou cirkulaci krve a lymfy.

Podle tradiční čínské medicíny souvisí celulitida s metabolismem vody. Objevuje se tehdy, když se v těle hromadí vlhkost. To může souviset se stagnací Qi, kdy nedochází ke správnému hospodaření s tekutinami a nevzhledná pomerančová kůže se stane nepříjemnou realitou. Na vině bývá i nedostatek Qi Ledvin, protože ty hrají důležitou roli při hospodaření s tekutinami a vylučování odpadních látek z těla. Další příčinou může být nedostatek Qi Sleziny, která je zodpovědná za transport a přeměnu tekutin a potravy. Jestliže je Slezina z nějakého důvodu oslabená, může se v těle hromadit vlhkost a následně i hlen (Tan), v důsledku čehož se objeví celulitida a v případě hlenu i větší tukové zásoby. Nicméně zde je třeba poznamenat, že celulitidu mohou mít i štíhlí lidé. Tak jako tak z toho vyplývá, že svou Slezinu bychom si měli hýčkat.

Jak se vypořádat s celulitidou?

Tradiční čínská medicína nabízí řadu způsobů, jak s celulitidou bojovat. Doporučuje se metody kombinovat a využívat jejich synergický efekt.

 

Změna životního stylu

Není pochyb o tom, že i nezdravý životní styl má celulitidu na svědomí a dále ji zhoršuje. V první řadě je proto nutné ho upravit tak, aby se tělo dostalo do rovnováhy a harmonie.

  • Omezte kouření, konzumaci kofeinu, alkoholu a dalších stimulantů, které mohou mít negativní vliv na cirkulaci krve a energetickou rovnováhu v těle. Kouření má za následek výrazně větší množství volných radikálů v těle a stažení drobných cév zodpovědných za lokální poruchy mikrocirkulace. Alkohol způsobuje dehydrataci organismu, což vede k nadměrnému ukládání tuku.
  • Odpočívejte a dopřejte si dostatek spánku. Když spíme, naše tělo obnovuje rovnováhu, opravuje a detoxikuje tkáně a získává energii na další den. Únava a stres zvýší hladinu kortizolu a dalších hormonů, které pak mohou podporovat ukládání tuku. Podle orgánových hodin TČM je ideálním časem na to uložit se ke spánku doba mezi devátou a jedenáctou večerní.

 

Tip: Existuje mnoho způsobů, jak snížit stres a zvýšit pozornost, využít lze např. uzemňování, dechová cvičení, jógu nebo meditaci. Musí vám to však být příjemné a mělo by to být snadno zařaditelné do vaší každodenní rutiny!

 

Úprava jídelníčku

V rámci prevence a léčby celulitidy hraje klíčovou roli zdravé stravování. Vznik celulitidy může ovlivnit i konzumace tučných a mastných jídel nebo potravin, které oslabují funkci trávicího traktu. Jedná se především o smažená jídla, tučná masa, cukr a nadměrné množství soli. Vyhněte se ale i příjmu velkého množství studených a syrových potravin, příliš mnoho ovoce a studených salátů. Vhodné nejsou ani smoothie! Nicméně je při stravování třeba zohlednit i roční období a tělesnou konstituci. Osvěžující zeleninový salát v létě je pro tělo něco naprosto jiného než v zimě. Obecně je však možné řídit se následujícími radami.

  • Ve svém jídelníčku preferujte teplé nebo vařené potraviny před studenými nebo syrovými jídly. Teplé potraviny podporují trávení a pomáhají otevřít energetické dráhy (meridiány).
  • Zvyšte příjem vlákniny. Konzumace potravin bohatých na vlákninu, jako jsou celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina, pomáhá detoxikovat tělo a podporuje pravidelnou stolici. To je důležité pro odstraňování toxických látek z těla.
  • Pamatujte na svou Slezinu, která má ráda pravidelnost, což platí pro stravování dvojnásob. Mimo to jí prospějete i přiměřeným pohybem, jako je např. chůze, a teplými snídaněmi. Další stravovací tipy na odvedení vlhkosti a zahlenění najdete například v našem článku na toto téma.

 

Bylinné extrakty

Při léčbě celulitidy se používá celá řada bylinných extraktů, které zlepšují periferní mikrocirkulaci, usnadňují lymfatickou drenáž, podporují syntézu kolagenu, urychlují metabolismus tuků a obnovují hormonální rovnováhu. Také TČM využívá různé byliny a bylinné směsi, které pomáhají s léčbou pomerančové kůže. Pokud bychom chtěli kromě přípravků aplikovaných přímo na pokožku stimulovat tělo zevnitř, určitě je dobré sáhnout například po směsi Xiao Yao San, která "rozbije okovy" tím, že mimo jiné pomáhá odbourávat stagnace a posiluje Qi Sleziny. Nebo směs na podporu trávení Shen Ling Bai Zhu San, kterou lze někdy najít pod názvem “moře klasů” a která se kromě posilování Sleziny a Žaludku zaměřuje také na odvádění vlhkosti a hlenu.

Massage,For,Feet.,In,Massage,Salon

Baňkování

Baňkování je tradiční čínská léčebná praktika, která je známá již tisíce let. Ošetření spočívá v přikládání otevřené strany baněk přímo na pokožku. Vytvoří se podtlakový efekt, který vtáhne povrchovou tkáň do pohárku. Baňkování pomáhá roztahovat a uvolňovat ztvrdlou pojivovou tkáň pod kůží, zvyšuje její pružnost a pomáhá vyhlazovat dolíčky na kůži.

 

Cvičení

Malá fyzická aktivita a sedavý způsob života rovněž narušují správnou funkci mikrocirkulace a podporují hromadění tukové tkáně. Celulitidu výrazně zlepší aktivní životní styl a zařazení různých forem pohybu do běžného dne, ať už jde o běh, chůzi, plavání, pilates, jógu nebo tenis. Buďte aktivní a udržujte tak volný tok lymfy, ale nepřehánějte to. Pokud se budete nepřiměřeně vyčerpávat, svému tělu neprospějete.

Pomoci si můžete i tělovými zábaly, peelingy a speciální kosmetikou. Pamatujte si, že žádná procedura není dlouhodobě úspěšná bez úpravy stravy a životního stylu. Naše tělo má úžasnou schopnost samoléčby a autoregulace. Stačí mu poskytnout správné palivo (makro a mikroživiny), odstranit překážky (toxiny) a vytvořit správné mentální a emocionální prostředí. A nakonec nezapomeňte odpočívat, smát se a bavit se! Někdy je to ta poslední tajná ingredience, kterou všichni potřebujeme, abychom zůstali v dobré kondici a dobře vypadali!

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.