Léčba psychoemocionálních poruch akupunkturou - 1. díl

V této čtyřdílné sérii článků si představíme překlad textu Petera Deadmana a Mazina Al-Khafaji na téma léčba psychoemocionálních poruch akupunkturou s důrazem na využití dráhy Du Mai, což je zadní střední dráha. V prvním díle se budeme věnovat stručnému úvodu do problematiky, a pak se hned pustíme do prvních okruhů akupunkturních bodů na dráze Srdce, Perikardu, Tenkého střeva nebo yangmingového oddílu.
Většina akupunkturistů léčí poruchy spojené s duchem Shen, kam patří například nespavost, epilepsie, manické epizody, deprese atd., pomocí bodů jako Bai Hui (GV-20), Shen Ting (GV-24), Ren Zhong (GV-26), Wan Gu (GB-12), Shen Mai (BL-62) atd. Ačkoliv jsou tyto léčebné postupy často silné a účinné, vyvolávají otázku, jak přesně ovlivňují ducha Shen. Jak se říká: „V praxi to vše funguje moc hezky, ale jak to vysvětlit v teorii?“
Tato série krátkých článků se proto zabývá především zdánlivým paradoxem mezi tradicí Shen Srdce a Shen mozku v čínské medicíně, přičemž vznikla jako výsledek snahy porozumět mnoha psychoemocionálním indikacím, které se v tradičních textech vyskytují u bodů dráhy Du Mai (zadní střední dráha) a dráhy Močového měchýře. Tato zvědavost nás přiměla k tomu, abychom napsali různým lidem, o nichž se domníváme, že mají znalosti čínských klasických děl a rozumí tradiční čínské akupunkturní léčbě. Z nich nám odpověděl zejména Heiner Fruehauf (z Institutu tradiční medicíny v oregonském Portlandu), který nám poskytl hluboký náhled na vztahy mezi různými tradicemi v rámci historie čínské medicíny a současně i celou řadu přeložených citátů z taoistických klasických děl a dalších historických pramenů. Za tento příspěvek jsme mu velmi zavázáni. Mnoho užitečných citátů nám ve své reakci zaslal také Giovanni Maciocia, který kladl důraz na vzájemné vztahy mezi Ledvinami, esencí Jing, mozkem, dráhou Du Mai, Srdcem a duchem Shen. Tento článek, jehož hlavním cílem je upozornit na toto téma a podpořit diskusi, proto v zásadě představuje spojení těchto příspěvků s prací vykonanou při přípravě manuálu akupunktury.
Po pečlivém prozkoumání indikací akupunkturních bodů uvedených v různých klasických i moderních textech vyšlo najevo, že značný počet z nich byl používán k léčbě psychoemocionálních poruch. Ačkoliv v tomto smyslu nese každá akupunkturní dráha své body, lze učinit určitá zobecnění, která jsou užitečná při výběru vhodných bodů pro léčbu.
Příklady:
Tong Li (HT-5): sténání a smutek, strach z lidí, neklid Zang orgánu1, bolest u srdce a agitovanost, smutek a strach, depresivní porucha2, časté zívání, bušení srdce z leknutí, bušení srdce.
Shen Men (HT-7): palpitace, palpitace z leknutí, bušení srdce, nespavost, neklid na úrovni Zang orgánu, časté mluvení ze spaní, poruchy paměti, maniodepresivní porucha3, epilepsie, demence, touha smát se, šílený smích, urážení lidí, vzdychání, smutek, strach a lekavost, dezorientace, agitovanost, ztráta hlasu.
Shao Fu (HT-8): smutek a obavy s nedostatkem Qi, bázlivost, strach z lidí, nadměrné vzdychání, knedlík v krku, epilepsie.
Shao Chong (HT-9): bušení srdce, palpitace, maniodepresivní porucha, epilepsie, epilepsie z leknutí, nadměrné vzdychání, náchylnost ke zlosti, strach a smutek s nedostatkem Qi, horečnaté onemocnění doprovázené rozrušením a neklidem.
Xi Men (PC-4): agitovanost na úrovni srdce, nespavost, melancholie, smutek a strach, strach z lidí, Shen nemá dostatek Qi, epilepsie.
Jian SJiahi (PC-5): náhlé bušení srdce, pocity tlaku na hrudi, úzkostlivost, náchylnost k lekavosti, náhlé strachy u dětí4, epilepsie, mánie, náhlá mánie, maniakální blouznění, agitovanost a neklid, roztržitost, špatná paměť, ztráta hlasu, posedlost zlým duchem.
Nei Guan (PC-6): nespavost, epilepsie, mánie, špatná paměť, strach a lekavost, ztráta rozumného úsudku, ztráta vůle, ztráta paměti po mrtvici.
Lao Gong (PC-8): epilepsie, maniodepresivní porucha, strach, smutek, obavy, náchylnost k hněvu, neklid na úrovni Zang orgánu, nucení k smíchu nad cizím neštěstím.
Příklad:
Zhi Zheng (SI-7): maniodepresivní porucha, strach a lekavost, smutek a úzkost, neklid na úrovni Zang, poruchy ducha Shen v důsledku disharmonie párového vztahu Tenkého střeva se Srdcem. Zhi Zheng (SI-7) je Luo bodem dráhy Tenkého střeva, ve kterém dochází k propojení s dráhou Srdce. To se odráží rovněž v jeho označení „Vzpřímená větev“, přičemž se za „vzpřímenou“ považuje dráha Srdce. V Průvodci klasickou akupunkturou se uvádí, že Luo body se nacházejí mezi dvěma dráhami… a pokud jsou stimulovány jehlou, lze léčit symptomy souvisejících drah zevně a vnitřně. Zhi Zheng (SI- 7) má výrazný regulační účinek na zklidnění ducha Shen. V části Metody akupunktury a moxování ve spise Zlaté zrcadlo medicíny je bod Zhi Zheng (SI-7) konkrétně doporučen na „deprese a zauzlení všech sedmi emocí“.
To lze vysvětlit na základě čtyř aspektů:
1, Body dráhy Žaludku, například Feng Long (ST-40), jsou důležité pro rozpuštění hlenu představujícího důležitý etiologický faktor těchto poruch.
2, Body dráhy Tlustého střeva jsou důležité pro pročištění organismu od horka, přičemž je právě kombinace hlenu a horka základem nejzávažnějších projevů psychoemocionálních poruch.
3, Body dráhy Tlustého střeva jsou důležité pro pročištění horka a rozpuštění hlenu. Jedna z větví dráhy Žaludku navíc vstupuje do Srdce.
4, Předpokladem pro klid ducha Shen je harmonické trávení, a proto se v knize Ling Shu (30. kapitola) uvádí: „Když jsou Žaludek a střeva harmonicky zkoordinovány, pět yinových orgánů je klidných, krev proudí harmonicky a duševní činnost je stabilní. Mysl využívá esenci vytříbenou z vody a potravy.
Tyto faktory pomáhají vysvětlit indikace následujících bodů:
Yang Xi (LI-5): maniodepresivní porucha, horečnaté poruchy s agitovaností na úrovni Srdce, maniakální blouznění, sklon k šílenému smíchu, daný člověk vidí duchy, strach.
Tai Yi (ST-23): maniodepresivní porucha, agitovanost, vyplazování jazyka, manická chůze.
Feng Long (ST-40): maniodepresivní porucha, šílený smích, silné pocity nepochopitelného štěstí, touha lézt na vyvýšená místa a zpívat, touha svlékat se a běhat, neklid, daný člověk vidí duchy, malátnost, epilepsie.
Jie Xi (ST-41): epilepsie, křeče, mánie, rozrušení, smutek a pláč, bušení srdce z leknutí, horkost na úrovni Žaludku doprovázená rozčilením, vidí duchy.
Chong Yang (ST-42): maniodepresivní porucha, touha vylézat na vyvýšená místa a zpívat, touha svlékat se a běhat.
Li Dui (ST-45): nadměrné snění, snadno se vyděsí, což je doprovázeno touhou spát, nespavost, závratě, maniodepresivní porucha, touha vylézat na vyvýšená místa a zpívat, touha svlékat se a běhat.
V příštím článku se autoři zaměří na body nacházející se na drahách Sleziny, Plic, Ledvin, Jater a Žlučníku.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.