Chladové ekzémy a astma


Chlad je jednou ze šesti energií, které na nás v průběhu roku působí. Zatímco v létě je energie chladu slabá, s nástupem podzimu sílí. Vrcholu dosahuje v druhé části ledna, v období nazvaném Krutá zima.

Chlad jako energie zpomaluje procesy v přírodě. Qi se stahuje do nitra/hloubky, příkladem je míza stromů, stahující se před zimou do kořenů. Kam jde Qi, tam proudí i tekutiny. Je to vlastně obrana před ztrátou tekutin vysušením.

Extrémně silný chlad vznikající na základě sucha mimo jiné vysouší tekutiny. Přeměňuje je na krystalky ledu. Ty v živých tkáních ničí buňky, jejichž obsah pak vyschne. U člověka zhoršuje prokrvení, což vede k suchosti pokožky a sliznic. Protože jsme však tvořeni z větší části vodou, projeví se problém i u orgánů s vodou pracujících. Jsou to Plíce a Ledviny.

Horní a dolní pramen vody

Naše tělo je malý ekosystém, kde jsou veškeré pochody spojené s vodou. Dva orgány zajišťují distribuci a cirkulaci vody.

Ledviny jsou dolním pramenem vody. Zpracovávají vodu přijatou z potravy a posílají ji nahoru. Jako když se v krajině odpařuje voda zvyšující vlhkost a podporující úrodnost.

Plíce jsou horní stříškou vody. Zabraňují ztrátě vody nadměrným pocením. Svou klesavou Qi posílají vodu směrem k Ledvinám.

Chlad škodí oběma orgánům. Když se oslabí jejich Qi (síla) a Yang (funkce), jsou více zranitelné vnějšími vlivy. V případě Ledvin se objeví vnitřní chlad, slabost, únava a časté močení.

Plíce řídí a regulují Qi v celém těle. Jako první se oslabí obranná Qi (Wei Qi), zodpovědná za ochranu povrchu a jeho zateplování. Povrch se stane více náchylným na vpád vnějších škodlivin. Relativně normální chlad či chladný vítr se tak stává silnou škodlivinou.

Povrch těla, sliznice a Plíce

Nejsvrchnější částí lidského těla je kůže a jemné ochlupení. To není jen kosmetická záležitost. Pomáhají při termoregulaci a chrání před vysušením a spálením od slunce. Proto v létě chloupků přibývá, jsou jemnější a hustší. Potní žlázy zase zajišťují svlažování kůže a odvod přebytečného tepla.

Vnitřní obdobou kůže jsou sliznice dýchacích cest. Také mají na povrchu „chloupky“ v podobě řasinkového epitelu chránícího dýchací cesty od hlubšího průniku škodliviny. Obdobou potních žláz jsou hlenové žlázy produkující řídký hlen. Ten chrání a zvlhčuje sliznice.

Chladové ekzémy a astma

Zatímco chladový ekzém je povrchový problém, astma je problém vnitřní. Kořenem problému jsou oslabené Plíce – jejich Qi, zejména obranná Qi (Wei Qi). Spouštěčem je pobyt na chladném vzduchu, v případě astmatu se přidávají další faktory.

Chladový ekzém je nejtypičtějším příznakem alergie na chlad. Je to drobná svědivá vyrážka, nazývaná chladová kopřivka. Objevuje se na nechráněných místech těla.

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Ty jsou zanícené a špatně průchodné. Projevem jsou opakované stavy pískotů při dýchání, dušnost, tlak na hrudi a kašel. Problémy mají tendenci se zhoršovat především v noci a časně ráno, v době nejvyšší aktivity Plic (3–5 hod).

Senior,Beautiful,Woman,Sitting,Sick,On,Sofa,At,Home.,He

Terapie a doporučení

Léčba spočívá v posílení Qi Plic, zejména obranné Qi. Ideálně ještě před nástupem zimy. To je důležité hlavně v případě astmatu. Když je problém akutní, nelze příliš posilovat, aby se Qi nepřehřála.

Vitální houby jsou univerzálním pomocníkem. Bezpečnější je posilovat kromě nejsvrchnější vrstvy obrany i další vrstvy: vrstvu Qi, výživy i krve. Takto pracuje kombinace 4 vitálních hub ve směsi Si Ge Mo Gu San (MycoComplex).

Bylinná směs určená přímo k podpoře obranné Qi se nazývá Yu Ping Feng San (Obranný val). Jednoduchá směs původně tvořená třemi bylinkami posiluje výživu (Slezinu), buduje obranu (Plíce) a rozprostírá Qi po povrchu kůže a sliznic. Přidáním dalších dvou bylin se působení směsi rozšířilo i na Ledviny – třetí orgán osy naší imunity.

Žádná houba ani bylina nepracuje řádně, když je nedostatečná výživa. Podmínkou pro udržení silné obranné Qi je mít dost energie ze stravy. Nesmí docházet k výkyvům v příjmu potravy nebo hladovění. Nejdůležitější složkou potravy jsou bílkoviny. Při jejich trávení se uvolňuje nejvíc tepla. Tuky nám zase dávají nejvíce dlouhodobé energie a zabraňují poklesu krevního cukru a následné hypoglykémii. Obrana je aktivní po celý den a ztráta tělesného tepla jde ruku v ruce s oslabením obranné Qi.

Další možností, jak minimalizovat ztráty tepla, je vhodné oblékání, včetně rukavic a čepice. Hlavou odchází až 30 % tělesného tepla. Ušetřené teplo více zateplí a ochrání pokožku obličeje a minimalizuje dopady chladu.

Ruce jsou prodloužením hlavy, jejich ochranu narušuje časté mytí a používání pěnící kosmetiky. Promazávání kůže dlaní i obličeje mastnějším krémem ušetří tělu energii nutnou k vytvoření ochranného tukového filmu.

Dodržováním výživových doporučení a včasným posílením obrany se dá předejít mnohým zdravotním problémům. Chlad nemusí být naším nepřítelem, stačí se jen na něj včas předem připravit.

 

Autor: Radim JakešČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.