Čínská lékárnička na cesty


Ačkoliv tento článek píši v době, kdy jsou letní prázdniny v plném proudu, věřím, že i tak může leckomu z vás poskytnout pomocnou ruku při řešení akutních zdravotních komplikací na prázdninových cestách za dobrodružstvím nebo při lenošení a nasávání blahodárného slunečního svitu v jižních destinacích. O tom, že je vždy důležitá rovnováha a není úplně ideální slunit se v době, kdy to do nás nejvíce „pere“, se asi zmiňovat nemusím. Nicméně ještě bych ráda podotkla, že vám níže uvedený výběr z čínské lékárničky může přijít vhod i na podzim, v zimě nebo na jaře.

Zažívací problémy

Vzhledem k zaměření na již zmiňované letní období, kdy lidé často cestují do zemí, kde na ně mnohdy více či méně skrytě číhá tzv. faraonova pomsta, začneme u zažívání. A ruku na srdce, léto kromě pobytu na čerstvém vzduchu a většího množství pohybu pro mnohé z nás znamená také intenzivnější společenský život. A k tomu nejen v Čechách často patří popíjení alkoholu, letní grilování nebo podléhání dalším degustačním až lehce obžerským svodům. Nejdřív se bavíme a pak trpíme. Ale místo moralizování si pojďme uvést pár bylinných směsí z čínské lékárničky, které vám v nouzi mohou ulevit.

Xiang Zhi Tang – jedná se o směs u nás poeticky přezdívanou „rychlý vodopád“, která jak již název napovídá, řeší pomyslnou (někdy hodně reálnou) rychlou vodu. Je tedy vhodná při zvracení, pocitu žaludku na vodě, křečích v oblasti žaludku, střevních viróz, nauzee, otravě jídlem nebo kocovině.

Tong Chang Pian – jedná se o směs zvlhčující střeva, rozhýbávající Qi, vyživující Yin a krev a tím podporující peristaltiku. Tato směs, které se pro změnu přezdívá „sametová strouha“, může být nápomocná v případech zácpy nebo tuhé „bobkovité“ stolice, která jde ven ztěžka.

Jian Pi Tang – směs obsahující například pornatku kokosovou a ječmen obecný je zaměřena na posílení Qi Sleziny a na pomyslné „pročištění sýpky“. Díky tomu nám může být nápomocná v případech nechutenství, únavy a potížích po jídle, častého říhání, nadýmání, škroukání v břiše, kašovité stolice, průjmu nebo zpomalení metabolismu.

Beránčí sirup – protože mohou zažívacími problémy trpět i malé děti, pro které je dobré trochu zjemnit dávkování a podávat bylinky v přijatelnější formě, doporučujeme využívat sirupy. Například „beránčí sirup“ může dětem ulevit při narušení metabolismu a zpomalení střevní peristaltiky, bolestech břicha ze stagnace potravy, nadýmání, větrech, zvracení, průjmu či zácpě a problémech zhoršujících se po jídle.

Hericium aneb střapatý pomocník z říše hub
Z toho, co jsem uvedla výše, vyplývá, že je léto z hlediska tradiční čínské medicíny dost náročné na Žaludek a Slezinu. A právě k harmonizaci těchto dvou „orgánů“ může pomoci Hericium, kterému česky říkáme korálovec ježatý. Hlavní předností této houby je schopnost vyrovnávat nerovnováhu Yin a Yangu v celém organismu, přičemž pro naše účely je to ideální produkt pro harmonizaci zažívání.  Korálovec má podle TCM tři hlavní oblasti působení: trávicí problémy, neurologické a psychické problémy a modulace imunity. Na základě toho může podpořit lidský organismus při pálení žáhy, refluxu nebo problémech se zažíváním, cholesterolem, tuky v krvi, diabetem, přičemž také posílí imunitu. Příznivý vliv na tělo a mysl má i v případech různých degenerativních chorob, ale to se již netýká našeho tématu.

Obrázek4

Pár dalších střípků z lékárničky

Protože případné cestovní problémy ne vždy souvisejí se zažíváním, uveďme si ještě pár směsí, které vám mohou pomoci nastolit ve vašem organismu rovnováhu, pokud máte pomyslný knedlík v krku, rýmu nebo pokud vás souží problémy s pohybovým aparátem v důsledku dovolenkového spaní na nekvalitní posteli nebo nezvykle intenzivního pohybu.

Pu Ji Xiao Du Yin – jedná se o recept vhodný v situacích, kdy chceme odvést horko a toxin z oblasti hlavy a krku, od čehož se také odvíjí český název „bílý zámotek“. Konkrétně nám může pomoci při zánětech v oblasti hlavy a krku, hnisavých čepech na mandlích, ostré a pálivé bolesti v krku, horečce s averzí k chladu, zarudnutí a otoku očí, bolestech v krku, bakteriální či virové infekci respiračního ústrojí nebo zánětech středního ucha. Nicméně zde podotýkám, že pokud potíže neustupují, je dobré udělat si CRP test nebo navštívit lékaře. Ačkoliv nejsem propagátorkou nadužívání farmaceutických antibiotik, někdy je jejich podání nezbytné.

Te Xiao Bi Min Gan Tang – recept, který vám může ulevit při alergické rýmě, kýchání, ucpání nosu a přilehlých dutin, svědění či pálení očí, bolestech hlavy a dutin, nadměrném slzení a dalších projevech alergické rýmy. Podle českého překladu se jedná o „nefritový závoj“, který vás pomůže ochránit před sennou rýmou.

Tong Yao Zhui Tang – s receptem na převážně akutní bolesti pohybového aparátu se blížíme do finále. Toto „uvolnění opory“ se může stát vítaným pomocníkem v případech bolesti především v oblasti beder a dolních končetin, což v praxi znamená např. náhle vzniklé ostré bolesti v oblasti beder propagující se do dolních končetin či do třísel. Dále může pomoci také při častém močení, nucení na močení nebo ukapávání moči.

Na závěr bych vám ráda popřála pěkné prázdniny a příjemně strávenou dovolenou bez ohledu na to, zda se jedná o tu letní nebo jakoukoliv jinou v průběhu roku.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový
3 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.