Příkrmy pro kojené a nekojené děti


Z pohledu tradiční čínské medicíny by první strava miminka měla být teplá, vařená a neutrální. Hlavním cílem je podpořit Slezinu a Žaludek, tedy orgány, které v systému čínské dietetiky tvoří základ trávení. Tyto orgány u malého dítěte ještě nejsou plně vyvinuty, a proto je potřeba zacházet se stravou obzvlášť citlivě.

Nedoporučuje se podávat syrové ovoce, zeleninu ani šťávy z nich. Přestože se tyto potraviny v moderních výživových doporučeních často objevují, pro malé dítě s křehkým trávením mohou být nevhodné. Chladí orgány, které se podílejí na trávení (hlavně Slezinu a Žaludek), oslabují Slezinu a mohou vést k nadýmání, řídké stolici nebo ekzému.

Vařená strava je naopak lépe stravitelná, tělo z ní vstřebá více živin a nezatěžuje tak organismus dítěte. V tradičních kulturách i ve starších příručkách pro novopečené maminky bylo běžné, že první pokrmy byly výhradně vařené. Moderní trend syrové stravy není vhodné na dětský organismus bezhlavě přenášet. Trávení dětí ještě není zralé, aby se syrovou stravou zvládlo efektivně pracovat.

Příkrmy pro nekojené děti

Nekojené děti mohou se zaváděním příkrmů začít dříve. Obvykle se začíná mezi 4. a 6. měsícem věku. Kdysi se říkalo, že jakmile dítěti vyroste první zoubek, tak je připraveno se začít učit jíst první jídlo. V tomto období však stále platí, že hlavní složkou výživy je mléko. První příkrmy by měly být podávány ideálně v poledne, kdy je trávení nejsilnější. Nejlepší je začít se zeleninovými pyré z jednoho druhu zeleniny, nejlépe z vařené mrkve, dýně hokkaido, fenyklu, brambor, sladkých brambor nebo tuřínu. Všechny tyto zeleniny z pohledu čínské medicíny prospívají Slezině a Žaludku. Takto připravovanou zeleninu podávejte nejdříve samostatně, abyste ověřili reakci dítěte. Pak ji můžete postupně vyzkoušet ve vzájemných kombinacích, ale vždy pečlivě sledujte reakci dítěte.

Na noc lze zařadit tekutou obilnou kaši pro lepší zasycení. Upřednostňujte jáhly, protože tato velmi výživná obilovina je nejlepší pro dětské trávení. Vhodné je ji například ráno namočit. Večer ji pak propláchnete a uvaříte. Do kaše můžete dítěti přidat vařenou mrkev, sladkou bramboru, dýni hokkaido nebo podušené jablíčko. Instantní kaše nejsou pro každodenní stravování dětí vhodné.

 

Poznámka:
Mnohé moderní rady doporučují již v tomto věku zařazovat syrovou zeleninu a ovoce. Ale není kam spěchat. Z pohledu tradiční čínské medicíny platí zásada nejprve vyživit a posílit trávení, teprve poté postupně rozšiřovat škálu potravin. Do dvou až tří let je dostatek času vyzkoušet většinu potravin bezpečně a bez rizika oslabení Sleziny.

Příkrmy pro kojené děti

Kojené děti začínají s příkrmy později, většinou kolem 6. až 8. měsíce věku, protože mateřské mléko poskytuje dostatek živin a současně posiluje obranyschopnost i trávení.

S příkrmy začínejte rovněž v poledne. V případě potřeby, například pokud máte méně mateřského mléka nebo není tak výživné, je možné přidat tekutou večerní kaši. Postupujte stejně opatrně jako u dětí nekojených.

Jak správně připravit příkrmy?

Dětskou stravu nemixujeme ve vysokorychlostním mixéru, protože tím vnášíme do jídla vzduch, který může narušit trávení, způsobit nadýmání či dokonce zhoršit ekzém. Zeleninu tedy mačkáme vidličkou, pasírujeme nebo šťoucháme.

Masírování dásní jemnou stravou pomáhá při prořezávání zoubků a dítě se učí správně polykat a přijímat tuhou stravu. Buďte trpěliví!
Dětem často jídlo vypadává z pusinky, je to přirozené. Věnujte jim svoji trpělivost, časem se naučí jíst plynule a bez problémů.

kase

Kaše jako příkrm pro kojené i nekojené děti

Kaše připravujeme nejlépe z jáhel nebo rýže.

Zásady přípravy:

  • Vaříme 20–30 minut na mírném ohni.
  • Pro lepší stravitelnost je vhodné obilovinu předem namočit. Pro snídani večer, a pokud budete vařit kaši večer, obilovinu si namočíme ráno.
  • Mléko (rostlinné nebo živočišné) ředíme vodou v poměru 2 : 1 (2 díly mléka, 1 díl vody).
  • Večerní kaši můžeme obohatit podušenou mrkví, batátem, fenyklem, dýní hokkaido nebo jablkem.
  • Nevhodné obiloviny pro přípravu kaší v tomto období (protože se hůře tráví) jsou pšenice, pšenice špalda, oves a ječmen.

Maso a vejce v prvním roce ano, nebo ne?

Z pohledu tradiční čínské medicíny v prvním roce života není nutné podávat dětem maso ani vejce. Jejich trávení je zatím nezralé a tyto potraviny mohou Slezinu spíše oslabovat než posilovat. Maso je hutné, má yangovou povahu a zatěžuje nezralý Žaludek.

Vejce mají lepkavou povahu, bílek je alergenní. Děti by pak mohly mít oslabené trávení a měly by sklon k nadýmání, ekzémům či zahlenění.

Mateřské mléko a kaše poskytují dostatek bílkovin a živin.

Kdy může mít smysl začít s masem dříve?

U dětí se známkami nedostatku energie Qi a krve, které se projevují bledostí, slabostí, únavou. A když dítě zvládá dobře zeleninu, kaše a nemá potíže s trávením.

Ideální je začít s masem nejprve formou vývaru z masa, později pak dobře podušené lehké maso, jako je kuře, králík nebo krůta.

Vejce je vhodné zkoušet po prvním roce věku dítěte, a to nejprve vařený žloutek.

 

Potravina

Doporučený věk

Doporučení

Vývar z kostí s masem

Kolem 10. měsíce.

Nejlépe jako součást zeleninového pyré.

Maso dušené

Po 12. měsíci.

Jemně pasírované a dobře uvařené.

Vaječný žloutek

Po 12. měsíci.

Vařený v malém množství.

Vaječný bílek

Po 18 měsících.

V době, kdy dítě nemá problémy se stravou a neprojevily se u něj žádné alergie.

Tipy na recepty

Obilná kaše z rýže nebo jáhel

Co potřebujeme:

  • 1 šálek obiloviny
  • 2 šálky vody s mlékem (1/3 vody + 2/3 mléka).

Do večerní kaše střídavě přidáme podušené oloupané jablíčko nebo mrkev. Občas můžeme použít rýžové nebo jáhlové vločky. Pozor, jsou energeticky méně hodnotné, takže je používejte výjimečně. Vločky je nutné vařit nejméně 10 až 15 minut.

Jak na to:

Obilovinu umeleme, smícháme s naředěným mlékem a přivedeme k varu, stáhneme a vaříme 20 až 30 minut. Hlídáme si množství tekutiny, kaši můžeme trochu naředit, pokud se voda s mlékem vsákne. Ráno kaši podáváme bez ovoce či zeleniny, večer do ní přidáme podušená jablíčka nebo mrkev a necháme dojít.

Pyré z dýně nebo mrkve

Co potřebujeme:

  • 1 mističku oloupané nakrájené dýně zbavené semínek
  • 1/2 lžičky másla
  • Na pyré z mrkve 2 oloupané větší mrkve.

Jak na to:

Dýni (mrkev) dusíme s 1/2 šálkem vody asi 20 minut a propasírujeme, přidáme kousek másla a podáváme.

Stejným způsobem připravíme mrkvové pyré.

pyre

Pyré z fenyklu se sladkými brambory

Co potřebujeme:

  • 1/2 fenyklu
  • 1 malá sladká brambora
  • 1/2 lžičky másla

Jak na to:

Fenykl očistíme a nakrájíme na proužky, sladkou bramboru oloupeme a nakrájíme na kostičky a dáme vařit v malém množství vody, jenom aby byla zelenina ponořena. Vaříme asi 30 minut, rozšťoucháme a podáváme s máslem.

 

Pokud začnete podávat maso, ideální je zeleninu připravovat s vývarem z masa s kostí. Po měsíci pak můžete vyzkoušet k pyré přidávat podušený kousek masa.

Období přechodu z kojení na pevnou stravu je jedním z nejdůležitějších kroků v raném vývoji dítěte. Pamatujte, že pokud chcete svému dítěti po narození skutečně prospět, největší dar, který mu můžete dát, je stabilita v jídle, spánku, hře i každodenních činnostech. Pravidelný rytmus a domácí jídlo mu dávají nejen živiny, ale i pocit bezpečí a lásky. Právě v těchto prvních měsících můžete položit pevné základy pro jeho zdraví, vývoj i psychickou pohodu, anebo naopak nevědomky mnoho pokazit



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Čínská lékárnička na cesty

Zobrazit Článek

Čínská lékárnička na cesty
3 min

Když únava zasahuje do života: Jak bojovat s vyčerpáním podle TCM

Zobrazit Článek

Když únava zasahuje do života: Jak bojovat s vyčerpáním podle TCM
3 min

Jak dávkovat vitální houby?

Zobrazit Článek

Jak dávkovat vitální houby?
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Xiao Yao San mírní obtíže ženám s polycystickými vaječníky

Zobrazit Článek

Xiao Yao San mírní obtíže ženám s polycystickými vaječníky
2 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.