Co dělat pro klidný spánek


Spánek je pro Vaše zdraví stejně důležitý jako zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita. Jeho nedostatek může vážně ovlivnit náladu, soustředění a zdraví. Lékaři často zmiňují nižší kvalitu života u lidí trpících nespavostí ve srovnání s lidmi, kteří spí dobře. Chronická nespavost je obvykle důsledkem dlouhodobého stresu, životních událostí nebo špatných návyků, které narušují spánek. Mezi důsledky nespavosti může být řazena nižší výkonnost v zaměstnání, zpomalené reakce, např. při řízení vozidla, ale i poruchy duševního zdraví, jako jsou deprese, úzkostné poruchy nebo zneužívání návykových látek a vzestupné riziko a závažnost chronických onemocnění, a v neposlední řadě i zhoršení imunitního systému.

Nespavost může být primárním problémem, nebo může být spojena s jinými obtížemi. Spánek často narušují běžné stavy, jako jsou emoční stresy, bolesti nebo zažívací potíže. Častým důvodem nespavosti jsou i špatné spánkové návyky – nepravidelný časový rozvrh spánku, stimulující činnosti před spaním, nepříjemné prostředí pro spánek a používání postele k práci, jídlu nebo sledování televize. Vyhněte se jídlu v pozdních večerních hodinách, špatně působí i práce směny a jejich časté střídání.

Jaký je pohled tradiční čínské medicíny na spánek?

Tradiční čínská medicína považuje cyklus spánku a bdění za součást přirozeného rytmu Yin a Yang v těle. Yangová Qi převládá ve dne, zatímco yinová Qi převládá v noci. Jak se den mění v noc, yinová Qi nahrazuje yangovou. Běžné cykly spánku a bdění jsou řízeny rovnováhou yinové a yangové energie v těle a jejich každodenním střídáním. TCM považuje problémy se spánkem za důsledek nerovnováhy Yin a Yang Qi, což znamená, že Yang špatně spolupracuje s Yin a brání klidnému, regeneračnímu spánku.

 

Pro optimální spánek a usínání dodržujte tyto zásady:

  1. Nejméně tři hodiny před spaním začněte pomalu ukončovat své činnosti; přestaňte kontrolovat e-maily, sledovat televizi a pracovat na počítači. Surfování po telefonu nebo notebooku před spaním v posteli je zlozvyk, který mnohým brání v usínání. Držením telefonu blízko obličeje ve tmě jste přímo vystaveni jasnému světlu o modré vlnové délce, které narušuje Váš spánkový rytmus.
  2. Snižte teplotu ­v místnosti – navození chladnějšího prostředí se postará o přechod do yinové fáze, protože Yang ustupuje, slunce zapadá a tělo se pomalu přizpůsobuje nočnímu ochlazení.
  3. Ztlumte světla, čtěte si, meditujte, dívejte se do svého nitra, dýchejte klidně. To dá Vašemu tělu signál, aby se uvolnilo a nechalo odejít celý den. Váš tep se zpomalí, tepová frekvence se vyrovná a funkce Vašeho těla se zklidní, což odpovídá yinové fázi.
  4. Těsně před ulehnutím do postele si můžete dát teplou až horkou sprchu. Tím své tělo zahřejete a zhruba za 10 minut po sprše, kdy vychladnete, si Vaše tělo uvědomí, že nastal čas „Yinu“, kdy je nutné zvolnit a odpočívat.

 

Co dělat pro klidný spánek 2

Co jíst pro lepší spánek

Rada zní: jezte více yinových potravin a vyhýbejte se těm yangovým. Pokud máte problémy se spánkem, příčinou mohou být nadměrně aktivní Játra. Abyste odlehčili Žaludku, vyhněte se alkoholu a kofeinu a také sladkým, ostrým nebo kořeněným jídlům, která jsou považována za yangová (zahřívající). Místo toho se zaměřte na potraviny, které jsou převážně yinové (chladivé). Ty bývají zelené nebo světlé barvy s vysokým obsahem vlhkosti. Do této skupiny patří například tofu, okurka, banány, meloun a zelené fazolky.

TCM věnuje velkou pozornost spánkovému cyklu a problémům se spánkem. Rozlišuje problémy s usínáním, potíže s udržením spánku a zabývá se duševními stavy a sny, které spánek narušují. Doporučuje pokusit se snížit stres, který způsobuje denní nerovnováhu, vyhýbat se pozdním jídlům, která vyvedou jednotlivé orgány z rovnováhy a důsledně omezit stimulující činnosti a chemické stimulanty ve večerních hodinách.

Léky na spaní a antidepresiva, se kterými běžně pracuje klasická medicína při poruchách spánku, se mohou stát návykovými. Pacienti začnou tyto chemické látky ke spánku vyžadovat. TCM nabízí oproti tomu léčbu akupunkturou, bylinnými přípravky a vhodnou stravou. Konkrétní postup, který závisí na nerovnováze a přesných symptomech každého pacienta, určí praktik tradiční čínské medicíny.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Nenechte si zkazit léto: Jak na letní nevolnosti a střevní problémy

Zobrazit Článek

Nenechte si zkazit léto: Jak na letní nevolnosti a střevní problémy
7 min

Sezóna klíšťat je v plném proudu: Jak se nejlépe chránit?

Zobrazit Článek

Sezóna klíšťat je v plném proudu: Jak se nejlépe chránit?
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.