Co je to Yin a Yang


Učení o Yinu a Yangu je asi nejdůležitější částí čínské filozofie. Je prakticky všudypřítomné a tvoří základní pilíř čínské filozofie a medicíny. Už v nejstarších knihách se s nimi operuje jako s něčím pevně daným, jasným a známým. Jako s něčím, co je přece každému jasné.

Důležité je, že se nejedná o nějaký abstraktní konstrukt, o kterém se píší dlouhé, nezáživné a nepochopitelné traktáty. Koncept Yin a Yang je naopak velmi prakticky použitelné učení, které se využívá nejen ve filozofii, ale i v praktické medicíně a dalších oborech lidské činnosti. Já učení o Yinu a Yangu vnímám jako univerzálně použitelnou „teorii všeho“.

Žlutý císař řekl: „Yin a Yang jsou cestou nebes a země, jsou základním principem všech věcí, otcem a matkou nekonečných proměn, kořenem a počátkem života a smrti, sídlem duchovního poznání.“ Ano, učení o Yinu a Yangu je důležité proto, abychom pochopili, jak funguje náš svět a celý vesmír. Pragmaticky ho můžeme využít také pro chápání věcí a jevů v přírodě, ve společnosti, ve vztazích, v dějinách, v politice… Ano, dokonce i v politice. J

Všechny věci a jevy kolem nás jsme schopni popsat a vysvětlit pomocí pnutí a neustálého vzájemného soupeření mezi Yinem a Yangem. Opravdu všechny. A nejen popsat. Pokud správně pochopíme vztahy mezi Yinem a Yangem, jsme dokonce schopni určit, jak se věci a jevy budou vyvíjet, kam se budou ubírat. Samozřejmě to není nic jednoduchého. Náš svět je nad jiné složitý, proto se nám ne vždy daří najít a uchopit všechny příčiny věcí a jevů. Nic to ale nemění na faktu, že vše je tvořeno pnutím a neustálým vzájemným soupeřením mezi yinovou a yangovou energií.

Pomocí Yinu a Yangu jsme schopni také dokonale popsat, jak funguje naše tělo. Tohoto učení tedy využívá každý terapeut tradiční čínské medicíny. Bez Yinu a Yangu se neobejdete, když stanovujete diagnózu, ani když promýšlíte nejvhodnější možnosti léčby. A nejvhodnější možností léčby, vlastně jedinou možností léčby, je vyrovnávání Yinu a Yangu v lidském těle a lidské duši. Tak specifická je čínská medicína.

  • Vesmír kolísá mezi Yin a Yang. Jsou to dvě strany, které udávají rytmus cyklického pohybu a jejichž prostřednictvím se Tao projevuje.
  • Celý vesmír je řízený pulzováním těchto dvou protikladů. Vesmír není statický, jak se nám zdá. Je pulzující.
  • Ty dvě krajnosti jsou spojené neviditelným svazkem. V pravidelném rytmu převažuje jedna nad druhou, druhá nad první. Neustále.
  • Protiklady jsou pouze vyjádřením jednoty. Yinu a Yangu odpovídá energie a hmota, vlnění a částice, prostor a čas, mysl a tělo. Celý vesmír spočívá v pulzování těchto protikladných sil.

 

Yin a Yang je nutné chápat v čínském jazykovém a filozofickém kontextu jako symboly. Není to nic hmatatelného či viditelného. Nejde je pozorovat, změřit nebo zvážit. Nemůžeme je vypreparovat a už vůbec ne izolovat jednu od druhé. Přesto každá věc či jev má svoji yinovou a yangovou část. Neviditelnou, skrytou. 

Fantastic,Evening,Panorama,Of,Bachalp,Lake,/,Bachalpsee,,Switzerland.,Picturesque

Neexistují věci čistě yangové nebo čistě yinové. Někdy převažuje Yin a někdy zase Yang. Ale vždy jsou přítomny oba. Jejich vztah pak způsobuje, že jsou některé věci, bytosti či jevy více yinové či naopak. Yin a Yang dávají věcem a jevům určité vlastnosti a charaktery.

  • Věci yangového charakteru mají tendenci stoupat, být na povrchu, být teplé a suché.
  • Věci yinové chtějí klesat, zůstávat uvnitř, být studené a vlhké.

Těžko si představit něco yinovějšího, než je voda, a yangovějšího, nežli oheň. Přesto i takový led má v sobě svoji yangovou část a oheň zase kus svého Yinu. My však vnímáme především tu vlastnost, která převažuje.

Kdybych měl popsat typické yinové a yangové vlastnosti, řekl bych vám, ať si představíte horu. Horu z jedné strany neustále osvícenou sluncem. Na této straně bude vše yangové: teplo, život a aktivita, vzestup, slunce, světlo, sucho, zrození, odstředivost, lesk atd. Na druhé straně odvrácené od slunce je všechno jinak. Zde jsou přítomny: chlad, stálost, pokles, měsíc, tma, rozpad, dostředivost, mat atd.

tabulka

Typickým prototypem Yangu může být též mužská energie. Muž je bojovník a lovec, je otevřený světu. Kdežto žena je prototypem yinové energie. Žena je matka, stará se o děti a o domácnost a udržuje ohniště. Tak tomu od nepaměti bylo. Dnešní doba je ale v mnohém jiná. U mužů se objevuje čím dál víc yinových vlastností. Mnohé ženy se snaží vyrovnat mužům v činnostech, které je činí yangovějšími, zkrátka objevují se leckterá vychýlení od přirozeného řádu věcí. Ale nemám strach. Vždycky nakonec dojde k vyrovnání Yinu a Yangu.

 

Autor: Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské  medicíny



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Prvek Země

Zobrazit Článek

Prvek Země
3 min

Prvek Oheň

Zobrazit Článek

Prvek Oheň
2 min

Prvek Dřevo

Zobrazit Článek

Prvek Dřevo
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku

Zobrazit Článek

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku
3 min

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?

Zobrazit Článek

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.