Co se skrývá za bobkovitou stolicí?


Mnoho směrů celostní medicíny považuje střeva za základ zdraví. Jakmile nepracují úplně správně, projeví se to pravděpodobně na celém organismu. Často to pak v praxi vypadá tak, že řešení jakékoliv chronické nemoci začíná u „střev“. Čínská medicína na to nahlíží trochu jinak a možná vás překvapí, že zácpa nebo jiné střevní potíže vůbec nemusí souviset se střevem jako takovým.

Metoda pozorování

Terapeut čínské medicíny využívá čtyři základní diagnostické metody: pozorování, poslech, dotazování a palpaci. Pozorování stolice a dotazování na její konsistenci, frekvenci a pocity při ní patří mezi důležité aspekty. Je to důležitý ukazatel i ve chvíli, kdy jste nepřišli řešit střevní potíže. Fungování mechanismu trávení pomáhá dokreslit celkový terén.

Jeden klient toto vzal jednou doslova a každý den mi poslal email s fotografií své stolice, abychom mohli pozorovat změny. Každý den mě od něj čekal email, který jsem neměla moc chuť otevírat. Nicméně se tím naučil sám pozorovat změny, které nastanou při úpravě jídelníčku nebo nějakého stereotypu.

Vzhled stolice

Pro diagnostiku je důležité si ujasnit, jak má vypadat zdravá stolice. Pro sjednocení a zhodnocení se používá tzv. bristolská stupnice. Existuje více zpracování a za ideální se většinou považuje číslo 3 a 4. Stolice by měla vypadat trochu jako banán, který je hladký, bez prasklin, rýh a příměsí. Barva by měla být hnědá. Tento výtvor by měl vyklouznout bez většího úsilí, ponořit se na dno mísy a nijak ji neumazat.

A,Set,Of,Various,Types,Human,Feces,-,Constipation,,Normal

Stolice ve tvaru kozích bobků

Tvar a konzistence, kdy je stolice bobkovitá a často těžko vytlačitelná, ukazuje na to, že zůstala ve střevě příliš dlouho a vstřebalo se z ní hodně vody. Zde už se trochu dostáváme do principů čínské medicíny, která těch příčin bobkovité stolice má mnohem více a není to jen o doplnění tekutin, jak by se na první pohled mohlo zdát. I když i to je poměrně důležité, protože jedno staré čínské přísloví říká, že v „suchém potoce se kameny nepohnou“.

Pro praktika TČM (tradiční čínská medicína) je bobkovitá stolice ukazatelem stagnace Qi Jater, a pokud je i výrazně suchá, tak je v těle i horkost. Přílišná suchost může ukazovat i na nedostatek krve Jater nebo nedostatek Yin, který může postihnout Ledviny, Slezinu nebo přímo Tlusté střevo.

Terapie

Toto je přesně ukázka toho, jak je čínská medicína úžasná. Jeden problém (důsledek) – stolice ve tvaru bobků = několik příčin. Nedostanete tedy radu, nasaďte probiotika, ale podíváte se na tělo jako celek a vhodnou terapií můžete vyřešit několik věcí najednou.

Stagnace Qi Jater a prázdnota Qi Sleziny (vlhkost)

Dle mé praxe je toto nejčastější „terén“, ve kterém se bobkovitá stolice objevuje. Může se střídat s řídkou stolicí a občas se v ní může objevit hlen. Doslova může docházet ke střídání průjmu a zácpy, což pak může být diagnostikováno jako Syndrom dráždivého tračníku. Důležité je vždy odhalit, zda převládá stagnace nebo prázdnota.

Lidé s tímto „terénem“ bývají podráždění, stísnění (napjatí) a mohou hodně tíhnout k obavám (hodně řeší). Objevuje se únava a horší chuť k jídlu, protože se cítí plní i po malém množství jídla. Trávení může být i hlučnější v podobě škroukání a plynů.

Podle dalších příznaků se pak rozhoduje o postupu. Terapeuta bude určitě zajímat, jak vypadá PMS, zda jsou bolesti hlavy, zda je únava po jídle, zda se objevuje celulitida a jak to vypadá s pamětí.

Jazyk bude bledý a pravděpodobně s otisky zubů. Při výraznější stagnaci Jater pak budou okraje jazyka červené. Povlak bude tenký a lepivý.

Je těžké dát nějaké konkrétní doporučení, protože je vždy otázka, zda převládá stagnace nebo prázdnota, nicméně vždy je na místě pracovat na emocích. Tento stav nevzniká ze dne na den a často je to důsledek dlouhodobě potlačených emocí jako jsou hněv nebo zklamání a nesplněná očekávání.

Z bylinných směsí bych sáhla po něčem, co obsahuje BAIZHU, FULING a CHAIHU. Např. Shenling baizhu san v kombinaci s Chaihu shugan wan nebo s Xiaoyao wan.

Horkost

Horkost se může objevit z plnosti nebo z prázdnoty. U bobkovité stolice to bývá častěji z prázdnoty, kdy v těle chybí „hasič a zvlhčovač“, tedy Yin. Střevo tedy není dostatečně promazané a chybí mu tekutiny. S tím se mohou objevovat sušší sliznice, pocení v noci nebo pocit horkosti hlavně v odpoledních hodinách. Může být sucho v ústech, suché rty, pálení v nadbřišku, potřeba pít po malých doušcích.

Dalo by se říci, že je to opačný problém než ten předchozí, kde bylo vlhkosti nad míru. Tento typ zácpy se suchou bobkovitou stolicí se může objevovat také v rekonvalescenci po hořečnatém onemocnění nebo ve stáří.

V terapii je potřeba vyživit Yin, a to hlavně Žaludku, Sleziny a Plic.

Z našich tradičních bylin můžeme použít odvar ze lnu setého nebo z konopí setého. Cíl je zvlhčit a svlažit střeva, čímž usnadníme pohyb stolici. Vhodnou směsí TČM je Ma zhi ren wan.

Závěrem

Pozorování stolice je důležitý diagnostický prvek, který může pomoci i vám. Jakékoliv změny v pravidelnosti nebo ve tvaru mohou být zvýšeným prstem, který vám pomůže odhalit potíže dříve, než přejdou v nějakou diagnózu. Tenká (stužkovitá) stolice může ukazovat na prázdnotu Qi Sleziny, ale také může být ukazatelem karcinomu tlustého střeva.

 

Autor: Mgr. Jana KubíčkováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.