Deset skupin potravin, které vypínají samoléčivé mechanismy těla


Jak je možné, že cukry ovládly náš jídelníček a přitom jsou hlavními původci většiny civilizačních onemocnění? Kde se stala chyba? Bohužel, ta chyba se stala záměrně. V šedesátých letech podplatili nadnárodní výrobci sladkostí vědce za uveřejnění studií, kde  bagatelizovali negativní vliv cukrů na zdraví, a naopak označili nasycené tuky za hlavní viníky kardiovaskulárních onemocnění. Záměrně byl těmito kruhy celých dlouhých padesát let ovlivňován výzkum v souvislosti s onemocněními kardiovaskulárního ústrojí a za viníky srdečních chorob byl označen cholesterol, obsažený v nasycených tucích. V kapitole 1.5 vysvětluji, proč je cholesterol pro naše zdraví prospěšný, dokonce nepostradatelný a kdo je opravdovým viníkem nejen srdečních chorob.

Výživová doporučení byla pozměněna ve prospěch cukrů

Výsledek nenechal na sebe dlouho čekat. Celý tento umělý zásah potravinářského lobby změnil život lidí a jejich zdraví následujících padesát let. Nastartoval masivní vlnu chronických onemocnění a nejvyšší úmrtnost na kardiovaskulární a nádorové choroby. Lidé neumírají přirozenou sešlostí organismu v důsledku stáří, ale na předčasnou degeneraci a zrychlené stárnutí, vyvolané nadměrnou konzumací cukrů a dalších průmyslově upravených tzv. „bezpečných“ potravin, které ve skutečnosti nejsou žádnými potravinami, ale jedy vedoucí k masivním zánětům v těle. Seřadila jsem deset skupin průmyslových potravin podle jejich škodlivosti:

1. Cukr

Průmyslově upravený cukr, který se vyrábí z cukrové řepy, je označovaný jako bílá droga nebo bílý zabiják a je obsažen ve všech průmyslových sladkostech, ale i ostatních potravinách. Jde o disacharid zvaný SACHARÓZA, který obsahuje stejný podíl glukózy a fruktózy. FRUKTÓZA je ovocný cukr, který sice nezvedá hladinu krevního cukru, ale metabolizuje se přímo v játrech na tuky a způsobuje tukovatění jater. GLUKÓZA je hroznový cukr razantně navyšující hladinu cukru v krvi, vedoucí ke stresu slinivky břišní a startující v těle všechny druhy metabolických poškození, hormonálních nerovnováh a civilizačních chorob. 

2. Umělé cukry

Umělé cukry nejsou v žádném případě řešením. Při konzumaci umělých cukrů tělo očekává příchod cukru, a proto uklízí cukr z krve do buněk, aby bylo místo pro příchod nové porce. Žádný cukr ale nepřichází a hladina krevního cukru klesá hlouběji, než je pro tělo akceptovatelné, a proto se logicky zvyšuje poptávka po dalším cukru. Konzumace umělých cukrů zvyšuje chutě na sladké. Potravinářský průmysl přináší celou paletu umělých cukrů. Jedním z nich je velmi toxický ASPARTAM, který se běžně přidává do diabetických potravin a do žvýkaček. Aspartam se v těle rozkládá na karcinogenní látku zvanou formaldehyd. Řešením nejsou ani ALKOHOLOVÉ CUKRY (XILITOL, SORBITOL, MANITOL aj.), které přestože nezvyšují hladinu krevního cukru, poškozují trávení, vedou k nadýmání, průjmům a poškozují střevní mirkobiom. Pro zvířata jsou toxické.

3. Limonády (soft drink) a džusy

Sladké nápoje a limonády jsou zdrojem koncetrovaného množství fruktózového sladidla - kukuřičného sirupu, který způsobuje tukovatění jater. Řešením rozhodně nejsou ovocné džusy, které obsahují stejné množství cukrů jako právě zmiňované soft drinky. Pomerančový nebo jablečný džus, i když není doslazovaný, je zdrojem stejného množství cukru jako např. Coca-Cola. Řešením nejsou ani light nápoje slazené umělými cukry. Slazené nápoje vedle průmyslových sladkostí jsou potravinami nejvíce přispívajícími k nadváze, tukovatění jater a metabolickým onemocněním, což se hojně děje i u dětí.

Deset skupin potravin, které vypínají samoléčivé mechanismy těla 2

4. Bílá mouka

Podobně jako bílý cukr i bílá průmyslově upravená mouka je označována za bílou drogu nebo bílý jed. Tato mouka neobsahuje žádné živiny, pouze čistý škrob a lepek. Škroby jsou v těle metabolizovány na jednoduché cukry, proto způsobují stejnou hormonální odezvu jako bílý průmyslový cukr. Zatěžují slinivku a jejich nadměrná konzumace stojí za všemi civilizačními chorobami. Je nutno také připomenout, že průmyslová pšenice se hojně ošetřuje agrochemikáliemi a vykazuje vysoké hladiny herbicidů, pesticidů a velmi toxických glyfosátů. Tato kombinace látek poškozujících trávení, střevní mikrobiom, včetně imunitního a nervového systému, činí bílou mouku extrémně nebezpečnou potravinou. Bohužel  běžné stravování většiny rodin začíná ráno pečivem z bílé mouky, pokračuje na oběd těstovinami a večer pizzou. Tento druh jídelníčku nikdy nemůže pro tělo dopadnout dobře, protože metabolicky přenastavuje tělo a vypíná všechny léčivé mechanismy. Více informací o průmyslové mouce a cukru najdete v mé knize Dej tělu šanci.

5. Pečivo

Všichni známe voňavé regály v marketech plné lákavého čerstvě upečeného pečiva (nejlépe ze zamražených polotovarů), které na první pohled vypadá tak zdravě. Je tmavé, jeví se jako celozrnné a na povrchu je plné semínek. Bohužel zdání klame. S celozrnností nemá toto obarvené pečivo nic společného a spálená semínka na povrchu ještě zvyšují jeho nezdravost, nemluvě o všemožných konzervantech a dokonce i cukrech, které se běžně do těsta přidávají.

6. Průmyslové mléko

Je mléko od kraviček z velkochovů. Jejich životní podmínky bez volného výběhu, čerstvého vzduchu, slunce a laskavé péče chovatelů, nemohou v žádném případě přispívat ke zdraví a psychické pohodě zvířat, nemluvě o krmných směsích plných herbicidů, pesticidů, plísní a glyfosátů. Špatné životní podmínky vedou k velké nemocnosti zvířat, proto často jsou preventivně zvířatům podávány medikamenty a antibiotika. Způsob, jakým je o zvířata pečováno, se odráží v kvalitě mléka. Mléko navíc přirozeně obsahuje růstové faktory, které pro dospělého člověka jsou nevhodné. Mléko rozhodně není nápoj, je to potravina, se kterou můžeme příležitostně vařit. Mléko od kraviček z průmyslových chovů zásadně nedoporučuji používat ani na vaření. Jedinou doporučitelnou variantou mléka je bio kvalita od kraviček z volných chovů.

7. Ovocné jogurty

Průmyslové mléko a jogurty jsou produkty, které nepatří do zdravých potravin. Kromě nekvalitní výchozí suroviny, jakým je průmyslové mléko, se přidávají do jogurtů modifikované škroby, které poškozují trávení. Ovocné jogurty žádné čerstvé ovoce neobsahují, naopak jsou plné aromátů, dochucovadel, barvicích látek a velkého množství cukru. I tyto potraviny přispívají k destrukci našeho zdraví.

8. Průmyslové oleje a ztužené tuky

Jak jsme si vysvětlili v úvodu, potravinářské nadnárodní společnosti zmanipulovaly vědecké studie, týkající se nasycených tuků. Neprávem byly označeny za původce kardiovaskulárních onemocnění. Vedle potravin, jako jsou bílý cukr a bílá mouka, dostaly zelenou další zabijáci v podobě průmyslových olejů a ztužených tuků, které se staly levnou náhražkou tzv. „nezdravých nasycených tuků“. Jejich devastující účinek na naše zdraví je nedozírný a vede tělo ke všem druhům chronických a civilizačních chorob. PRŮMYSLOVÉ OLEJE (slunečnicový, sójový, kukuřičný, řepkový) jsou díky vysokému obsahu omega-6 olejů silně prozánětlivé. Zánětlivé prostředí v těle je startérem pro všechny degenerativní procesy a zrychlené stárnutí. ZTUŽENÉ TUKY, které měly nahradit máslo, jsou pro vysoký obsah transmastných kyselin, vznikajících v procesu hydrogenace (ztužování), tím největším jedem pro naše buňky. Jsou označovány jako respirační jedy.  Právě ztužené tuky přispívají ke kardiovaskulárním onemocněním, stejně jako k nádorovým.

9. Maso, masné výrobky a vejce z průmyslových chovů

U těchto potravin se vracíme ke skutečnostem, které jsem zmínila již u mléka. Pokud jsou zvířata chována v podmínkách, které jsou pro velkochovy typické a pro zdraví zvířat nepřijatelné, nemůžeme očekávat, že produkty od těchto zvířat budou zdraví prospěšné. Díky krmným směsím na bázi sóji a kukuřice obsahuje maso průmyslově chovaných zvířat vysoký obsah prozánětlivých omega-6 olejů, včetně mykotoxinů a dalších toxických zátěží, jako jsou herbicidy, pesticidy a glyfosáty. Maso a masné výrobky z průmyslových chovů rovněž patří do skupiny potravin, které k aktivaci léčivé síly těla rozhodně nepřispívají.

10. Ryby z velkochovů

Známé jsou obrázky velkofarem na ryby v mořích s obrovskými sítěmi, ve kterých jsou chovány ryby bez možnosti volně plavat. Ryby zde žijí ve vlastních výkalech a konzumují uměle připravené granule a preventivně jsou jim podávána antibiotika. Takovéto ryby nemají nic společného se zdravým zdrojem bílkovin a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Velké ryby – dravci, žijící v teplých mořích, pro vysoký obsah těžkých kovů a ropných látek, rovněž nejsou doporučitelné jako zdraví prospěšné. Konzumaci ryb z velkochovů rozhodně nedoporučuji těhotným ženám a dětem.

 

Pokud deset výše uvedených potravin konzumujeme denně a dlouhodobě, devastace našeho zdraví narůstá každým dnem do neudržitelných rozměrů, které zákonitě vyústí ve vážné chronické i fatální nemoci. Jejich příležitostní konzumace, kdy z 80 % náš jídelníček tvoří plnohodnotné kvalitní potraviny, naše zdraví neohrozí.

POKUD JE NÁŠ DENNODENNÍ JÍDELNÍČEK SESTAVEN Z TĚCHTO DESETI POTRAVIN, LÉČIVOU SÍLU TĚLA NENÍ MOŽNÉ AKTIVOVATČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku

Zobrazit Článek

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku
3 min

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?

Zobrazit Článek

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?
6 min

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?

Zobrazit Článek

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?
6 min

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)
2 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.