Feng Shui - zařizujeme kuchyň


O kuchyni se říká, že je srdcem domova. Připravuje se zde jídlo pro celou rodinu, je místem setkávání všech jejích členů. Podle Feng Shui je kuchyně jedním ze symbolů prosperity a bohatství. Právě od této místnosti se odvíjí rodinné štěstí, neboť kvalita jídla poukazuje na bohatství rodiny. Z těchto důvodů by kuchyně měla být zařízena pečlivě a uvážlivě.

Feng Shui je tradiční, 6000 let stará čínská nauka vycházející mimo jiné z prastaré filozofie Tao. Zabývá se vztahem člověka a jeho životního prostoru. V doslovném překladu tato dvě slůvka znamenají „vítr“ a „voda“ – dva elementy, které nelze uchopit, ale zároveň jsou pro člověka velmi důležité. Voda je zdrojem zemské energie pro život, vítr je zdrojem energie nebes. Pokud tyto elementy nejsou v rovnováze, dokážou škodit v podobě povodní, divoké vody, vichřice apod. Cílem Feng Shui je udržet obě energie v harmonii, a tím zlepšit náš život, zdraví a vztahy.

Podle Feng Shui je pro kuchyni nejdůležitější její umístění v domě a místo, kde se nachází sporák.
Pokud máte možnost volby umístění kuchyně, je vhodné, aby byla v oblasti (bagua), která je spojena s ohněm. Tato oblast se nazývá Li, směřuje na jih a často se jí říká „Sláva a pověst“. V kuchyni se obecně nachází hodně ohnivé energie kvůli umístění sporáku. Ta je v pozici Li žádoucí, neboť pomáhá, abyste byli viděni a uznáváni.
Další příhodnou možností je mít kuchyni v jedné z oblastí země, protože oheň podporuje zemi v systému pěti prvků. Oblast „Poznání“ (Gen) na severovýchodě a „Partnerství“ (Kun) v jihozápadní části domu jsou spojeny s prvkem země, takže obě jsou pro kuchyni také vhodné.

Naopak střed domu, tzv. Tchaj-čchi, není pro kuchyň a sporák žádoucím místem. Střed ovlivňuje všechny ostatní oblasti domu, takže cokoli v centru ovlivňuje energii v celém domě. Oheň je dynamická energie, teplo a vášeň, ale také nestálost a hněv.

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při navrhování a uspořádání kuchyně, je to, že kuchyně by neměla být orientována na vchodové dveře. Je to proto, že jakákoli pozitivní energie, která se snaží vstoupit do vašeho domova, může být zastavena ohnivou energií kuchyně. Může to také souviset s dávnými časy, kdy bylo jídlo považováno za bohatství, a pokud byste měli své bohatství vystavené u vchodových dveří, mohlo by vaše bohatství uniknout. Pokud na sporák a kuchyň vidíte od vchodových dveří, můžete doprostřed prostoru mezi nimi zavěsit křišťálovou Feng Shui kouli.

Kuchyni můžete energeticky vtáhnout hlouběji do domu zavěšením zrcadla na stěnu, která je směrem k zadní části domu. Zrcadlo by mělo být v jedné linii s kuchyní a nevadí, že mezi zrcadlem a kuchyní jsou další stěny a věci. Jedná se o energetickou akci, která bude působit i přes zdi.

Jednou z nejdůležitějších věcí ve Feng Shui kuchyni je umístit sporák na nejsilnější pozici. Sporák je považován za centrum kuchyně. Je jedním z nejdůležitějších zdrojů, protože představuje výživu, úspěch a zažehnutí bohatství a příležitostí. Sporák je základním prvkem kuchyňského Feng Shui, takže byste měli dbát na jeho správnou funkci a udržovat ho v čistotě. Jedním z nejdůležitějších aspektů při řešení jeho umístění je, že by neměl směřovat přímo ke dveřím. Je to proto, že jakákoli energie přicházející ode dveří se může dostat do vašeho jídla a možná i ovlivnit kvalitu vašeho zdraví.

Mějte sporák, dřez a lednici od sebe. Každý z těchto předmětů totiž patří díky své energii k jinému prvku – sporák je oheň, dřez voda a lednice je kov. Asi tušíte, že oheň a voda nebo led (kov) moc dohromady nejdou, a tak by neměly být vedle sebe. Ideální je, pokud tyto tři zařizovací předměty tvoří trojúhelník. Pokud jejich oddělení není možné, můžete tento problém vyvážit umístěním dřevěného prvku mezi ně.

Feng Shui – zařizujeme kuchyni 2

Velmi živou a pulsující energii kuchyně může ovlivnit správné použití barev. Bílá nebo krémová jsou dobrou volbou, protože v sobě nesou čistotu a zen a odráží přirozené světlo. Můžete se také poohlédnout po zemitých barvách pro vytvoření uzemněného prostoru nebo po zelených prvcích, které představují palivo pro oheň, aniž by se jednalo o vysoce aktivní barvy. Jemné modré tóny nesou jemnou energii vyvažující element ohně.

Pověste do kuchyně umělecká díla. Umění v kuchyni je dalším způsobem, jak můžete do kuchyně vnést vyrovnávající barvy a osobní vibrace. Dejte si pozor na to, jaký styl umění vyberete, protože energie tohoto díla ovlivní prostor. Umění je však nesmírně subjektivní, takže se nevyhýbejte tomu, co vás oslovuje.

V kuchyni používejte dřevěné předměty. Protože se ve vaší kuchyni přirozeně vyskytují prvky ohně, vody a kovu, je žádoucí doplnit i prvek dřeva. Stačí např. prkénko na krájení, rostlina nebo dřevěná mísa s ovocem.

Hloubkový úklid kuchyně

Důležitým aspektem dobrého Feng Shui je udržování kuchyně v čistotě. Její úklid by měl přesahovat rámec prosté údržby spočívající v otírání kuchyňské linky a mytí nádobí. Pravidelně vyklízejte zásuvky a kuchyňské skříňky, udržujte pořádek a ukládejte věci a zbavujte se nepořádku. Proto, aby energie dobře proudila, bychom neměli schraňovat nepotřebné věci, a zahlcovat jimi své domovy. Mnohem více než sterilní pořádek jsou však důležité lad a určitá uspořádanost věcí. Soulad je příjemný našemu oku a přispívá k teplu domova. Nepořádek v kuchyni narušuje harmonii a plynulost a negativně ovlivňuje naše pocity a prožívání.

Udržujte nože mimo dohled

Některé zdroje uvádějí, že volně ložené ostré předměty (například nože) škodí pozitivní energii. Je lepší nože schovat mimo dohled, abyste se vyhnuli riziku, že ostré předměty přinesou do prostoru negativní energii.

Vyměňte rozbité a otlučené předměty

Zbavte se všech rozbitých nebo oprýskaných předmětů v kuchyni, protože mohou mít negativní vliv na Feng Shui. Představují totiž roztříštěnou energii nebo něco, co není celé. Pokud máte k nějakému předmětu sentimentální vztah, měli byste se ho pokusit opravit nebo skutečně zvážit, zda ho nechat jít.

Každý nemůže ovlivnit uspořádání a barevné schéma své kuchyně, pomoci však může dodržováním i jen některých výše uvedených aspektů kuchyňského Feng Shui. I nejjednodušší akce může do vašeho prostoru přinést mnoho pozitivní energie.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Zdroje:

neutrinobursts

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?
4 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?
4 min

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.