Auricularia


Český název: jidášovo ucho, boltcovitka chlupatá, boltcovitka sametová

Název latinsky: Auricularia polytricha

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: sladká

Povaha: neutrální

Tropismus: slezina a játra

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

  • vyživuje Yin a zvlhčuje
  • doplňuje Qi a vyživuje krev
  • rozhýbává krev, a tak zastavuje bolest
  • zastavuje krvácení
  • posiluje peristaltiku ve střevech

Auricularia roste především na listnatých stromech, jejich pařezech a spadaných větvích, často si vybírá dřevo bezů, javorů, dubů a jasanů. Plodnice této dřevokazné houby s tuhou ale pružnou konzistencí a tvarem lidského ucha rostou v trsech, a protože jim nevadí ani mráz, můžeme je najít během celého roku. Barva plodnic může být světle béžová, ale může mít i hnědou barvu v různých odstínech. Jidáš, zrádce Ježíše, se prý oběsil na kmeni bezu, na kterém poté vyrostly houby tvaru ušního boltce, odtud české jméno této zajímavé houby. Písemné zmínky o pěstování Auricularie pro použití v tradiční čínské medicíně se datují okolo roku 600 našeho letopočtu. Do botanického systému byla zapsána v roce 1798. Auriculária je i oblíbenou součástí asijské kuchyně, ceněna je především pro svoji zvláštní konzistenci i když nemá klasickou houbovou chuť ani vůni.

Účinky Auricularie:

Podporuje kardiovaskulární systém, oživuje krev, rozhýbává blokády krve a tak je vhodná u poruch oběhového systému, zvláště v případě studených a nedokrvených končetin, v případě mravenčení, křečí či necitlivosti končetin. Je vhodná i u Raynaudova syndromu, kde se podává většinou společně s Cordycepsem.

Svým rozhýbávajícím účinkem může být vhodná i u bolestí hlavy, břicha a jiných bolestí. Společně s Reishi a Hericium se užívá u neuropatických bolestí.

Dokáže omezit shlukování trombocytů, které mohou vytvářet krevní zátku, tlumí aktivitu trombinů, a tak má protitrombotické účinky, ředí krev. Je vhodná v případě dlouhého sezení například u dlouhých letů letadlem.

Preventivně působí proti vzniku infarktu myokardu a arteriosklerozy, zde se většinou podává společně s Reishi a Shiitake.

Pozitivně působí na snížení vyššího krevního tlaku tím, že pročišťuje horkost a má antikoagulační účinky.

Auricularia společně s Coriolem může být vhodná na nehojící se rány, kdy prášek či extrakt z obou hub smícháme s masťovým základem jako je nesolené sádlo či vazelína a ránu potíráme, nebo prášek či extrakt z obou hub rozpustíme ve vodě a ránu oplachujeme nebo přikládáme obklady.

Auricularia, především připravená jako odvar ze sušené plodnice vyživuje yin a zvlhčuje, a proto je vhodná na suchý kašel, ale i zácpu se suchou stolicí, kde pomáhá nejen zvlhčit střeva, ale podporuje i peristaltiku.

Vhodná je i v případě hemoroidů z nedostatku Qi, podporou peristaltiku střev, jejich zvlhčením dochází ke zmírnění dráždění při vylučování stolice.

Má prokázány protizánětlivé účinky, je vhodná především v případě chronických zánětů sliznic, kůže či očí. U chronických zánětů se často kombinuje s Reishi a Shiitaké.

V případě nadměrného krvácení z horka může krvácení zmírnit, například u silného menstruačního krvácení z horkosti.

Auricularia, podobně jako většina vitálních hub, harmonizuje imunitní systém - má imunomodulační účinky, je silný antioxidant, má protinádorové účinky, zvyšuje přísun kyslíku do krve, zpomaluje stárnutí, může se využít při slabosti po porodu, ochraňuje játra, prospívá ledvinám, snižuje tuky v krvi, ochraňuje a regeneruje nervový systém i srdečně cévní soustavu.

Může pomáhat i v případě nadváhy, vysokého cholesterolu, hyperglykemie, tinnitu, při bělavém hlenovitém gynekologickém výtoku, zánětu kloubů, lumbagu i osteoporoze.

Účinné látky v Auricularii:

Auricularia obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Další polysacharidy, které jsou v Auricularii obsaženy se řadí k hrubé vláknině, která slouží jako zdroj energie pro symbiotické střevní bakterie. Další součástí Auricularie jsou aminokyseliny a bílkoviny, sedm z nich je esenciálních, které si tělo neumí vyrobit samo. Celkově tvoří aminokyseliny a bílkoviny šestnáct procent celkového obsahu sušiny. Jedinečnou složkou této houby je protein, který omezuje tvorbu krevních sraženin. Z mastných kyselin a tuků převažují nenasycené, dále jsou zde sloučeniny složené z tuků a cukrů, tak zvané ceramidy a cerebrosidy, které mají schopnost snižovat záněty a mírnit vnímání bolesti. Melanin obsažený v houbě jedním až třemi procenty má antioxidační účinky a umí omezit růst bakterií. Přítomny jsou i polyfenoly a flavonoidy, které mají výrazné antioxidační účinky. Z vitamínů houba obsahuje především vitaminy skupiny B – riboflavin, niacin, tiamin, pyridoxin, kyselinu pantotenovou a dále provitamin D2 - ergosterol. Minerály a stopové prvky které v houbě najdeme jsou zinek, selen, vápník, fosfor, draslík, hořčík, sodík, železo a měď. Obsah a množství minerálů a stopových prvků záleží na prostředí ve kterém houba vyrůstá.

Kontraindikace a známé lékové interakce Hericia:

Auricularia je kontraindikována v těhotenství!!!

Nedoporučujeme užívat společně s léky na ředění krve nebo v případě špatné srážlivosti krve.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží. Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Auricularia, Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.




Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst

Zobrazit Článek

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst
6 min

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst

Zobrazit Článek

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst
6 min

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)
4 min

Pánové, nezoufejte! Problémy prostaty mají řešení

Zobrazit Článek

Pánové, nezoufejte! Problémy prostaty mají řešení
7 min