Chaga


Český název: rezavec šikmý

Název latinsky: Inonotus obliquus

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: fádní až sladká

Povaha: teplá

Tropismus: slezina, játra, srdce, někdy se uvádí i ledviny, žaludek

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

 • vyživuje játra
 • vyživuje ledviny
 • vyživuje srdce
 • odstraňuje jedovatost, toxin
 • přeměňuje hlen
 • oživuje krev
 • uklidňuje ducha
 • podporuje obrannou qi

Chagu můžeme najít po celém světě, hlavně v chladnějších oblastech severní polokoule, parazituje na břízách, případně i jiných listnatých stromech. Houba má dvě stadia vývoje. Spory houby se uchytí na poraněném stromě, spory vyklíčí a postupně strom zabíjejí, ze spor vyroste mezi kůrou a bělí bílá plodnice, která postupně hnědne. Po odumření stromu se kůra postupně oddělí od dřeva a odhalí plodnice které již mají hnědou až černou barvu a vypadají jako vyhořelé uhlí, jen uvnitř houby zůstává světlejší střed, tvar je nepravidelný a plodnice je tvrdá. Chaga je rozšířená v oblasti Sibiře v Rusku, kvalitní Chaga, pěstovaná na volně rostoucích břízách  a sklízená po 3 letech růstu, pochází z čisté oblasti s nedotčenou přírodou v čínské provincii Hei Longjiang. Houbu již před 4000 lety používali k léčbě obyvatelé Egypta a Mezopotamie, populární byla a stále je i v Rusku a je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Již před tisíci lety z ní vařili obyvatelé Sibiře odvary na léčbu nádorů a nazývaly ji Darem od Boha. V Japonsku používali čaj z Chagy původní obyvatelé, a to především na trávicí potíže. Chaga byla využívána i v Severní Americe a to k šamanským rituálům i k přímému léčení. Do biologického sytému byla houba zapsána v roce 1801 a své současné jméno získala až v roce 1936.

Účinky Chagy:

Chaga se v některých svých aspektech působení podobá houbě Coriolus, která umí v organismu vyhledat nejrůznější patogeny a likvidovat je. Chaga toto působení směruje především do trávicího traktu a k játrům.

Velmi výrazné účinky má Chaga na chronické záněty především v oblasti střev, ale vhodná j i u zánětu slinivky, žlučníku a žaludku. Používá se v případě ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci.

Je vhodná v případě infekčních onemocnění, aktivuje imunitní systém v případě bakteriální a virové infekce. Pomáhá v případě herpetických virů, i v případě pásového oparu, může pomoci u kandidózy, hepatitidy C, malárie. Vhodná je i v případě skrytého patogenu, zde se používá společně s houbou Coriolus.

Pokud organismus reaguje nepřiměřeně, dokáže imunitní systém i tlumit tak, že snižuje tvorbu IgE, toho se využívá v případě alergií, Crohnovy nemoci či ulcerózní kolitidy. Působí preventivně proti anafylaktickému šoku.

Díky tropismu k srdci i žaludku a schopnosti pročistit toxin a hlen je vhodná v případě aftů, a oparů, může být vhodná i v případě akné.

Chaga je vhodná při doplňkové terapii rakovin, především trávicího traktu, tlustého střeva, jater, žaludku, ale i prsu či dělohy.

Pravděpodobně díky betulinové kyselině působí hojivě na žaludeční sliznici, pomáhá při gastritidě i žaludečních vředech. Likviduje bakterii Helicobakter pyroli, která způsobuje záněty, žaludeční vředy a může být spouštěčem rakoviny žaludku. Pomáhá řešit obtíže se střevy. Na oblast trávení se často kombinuje s houbou Hericium.

Vhodná je i u potíží se žlučníkem, pomáhá v případě zánětů, městnání žluče, může pomoci v případě kamenů i nádorů. Na žlučníkové potíže se často kombinuje s bylinnou směsí Da Po Dan Jie Shi Tang.

Společně s Reishi a Polyporem je vhodná u potíží s psoriázou – lupenkou.

Má hepatoprotektivní účinky, regeneruje a ochraňuje játra, harmoniizuje cukr v krvi, krevní tlak i tuky v krvi, pomáhá řešit i kardiovaskulární potíže. Má antitrombotické účinky.

Zklidňuje psychiku, podporuje soustředění, paměť i mentální funkce, protože inhibuje enzym acetylcholinesterázu v mozku. Na tyto potíže se však častěji užívá Reishi, Cordyceps a Hericium.

Podle některých zdrojů, rozhýbává tok energie a krve, a tak rozbíjí jejich blokády a pomáhá od bolesti. Blokády se mohou objevit jako modřiny, sraženiny v menstruační krvi, myomy nebo jen bolesti různě po těle. U krevních stází je vhodné kombinovat Chagu s houbou Auricularia, pkud člověk nebere léky na ředění krve.

Má silné antioxidační účinky, je to silný adaptogen, ochraňuje vnitřní orgány, především játra a ledviny, detoxikuje organismus, čistí krev, podporuje oči i vlasy, má antiaging účinky.

Společně s Coriolem a Cordycepsem se podává jako podpora u sportovců, studiemi bylo prokázáno, že zvyšuje sportovní kondici.

Podle některých studií může pomoci v případě leukemie.

Účinné látky v houbě Chaga:

Chaga obsahuje velké množství bioaktivních látek. Významnou složkou sušiny jsou polysacharidy, které mají imunomodulační, antioxidační i protinádorové účinky. Nejdůležitější jsou beta glukany, v Chaze jsou jak, β (1→3)-glukany, tak (1→6)-glukany. Polysacharid IP3, který se skládá z rhamnózy, arabinózy, glukózy a galaktózy má výrazné imunostimulační účinky. Terpeny mají protinádorový, antioxidační i protiinfekční účinky. Chaga je jedinečná obsahem betulinu a kyseliny betulinové, které získává ze svého hostitele, břízy.  Polyfenoly mají hlavně antioxidační účinky, ale i účinky protiinfekční a protinádorové. Steroly obsahují steroidní jádro stejně jako cholesterol, často mají funkci fytohormonů, dokážou houbu i chránit před napadením viry a bakteriemi. Z tyrozinu jsou vytvářeny barviva melaniny, která dávají plodnicím černou barvu, melanin si tvoří i člověk a dává barvu očím, vlasům i pokožce. Melanin chrání před UV zářením a má protinádorové účinky. Aminokyselin, které jsou stavebními prvky bílkovin se v plodnici nachází 14 druhů v podhoubí až 16 druhů. Bílkoviny se vyskytují v podobě enzymů, které dokáží štěpit dřevo. Chaga obsahuje i nenasycené mastné kyseliny jako je kyselina olejová nebo linolová. Z vitamínů zde najdeme betakaroten vitamíny řady B a provitamín D2. Z minerálů a stopových prvků zde najdeme především sodík, vápník, hořčík, železo, zinek mangan a germánium.

Kontraindikace a známé lékové interakce Hericia:

 Nejsou známy.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží.

Horkovodní extrakt s 50% polysacharidů

Tato forma s vyšším obsahem polysacharidů je vhodná v případě akutních potíží, kdy potřebujeme zrychlit nástup účinků, poté se většinou přechází na užívání horkovodního extraktu s 30% polysacharidů.

Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% i 50% polysacharidů:

Preventivní užívání

 • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

 • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

 • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Chaga nebo Reishi.
Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min