Cordyceps


Český název: housenice čínská

Název latinsky: Cordyceps sinensis, Ophiocordyceps sinensis

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: lehce pálivá, sladká

Povaha: teplá

Tropismus: systém plic a ledvin

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

  • doplňuje Yang ledvin
  • vyživuje esenci ledvin Jing
  • doplňuje Ming Men
  • posiluje Yin plic
  • vyživuje esenci ledvin Jing
  • transformuje hlen
  • zastavuje kašel
  • uklidňuje ducha
  • podporuje obrannou Qi

Cordyceps sinensis je velmi významným a ceněným zástupcem rodu Cordyceps, kam patří více nežli 700 druhů, mezi nimi i Cordyceps militaris, Cordyceps gunnii a další. Ve volné přírodě je můžeme najít nejčastěji v nadmořské výšce nad 3500 metrů hlavně v oblasti Tibetu a Číny. V současné době však z volné přírody houba pomalu mizí a její pěstování je velmi obtížné, zatím se daří vypěstovat pouze mycelia. Cordyceps militaris je možné pěstovat uměle snadněji. Houby rodu Cordyceps patří mezi vřeckovýtrusné, ale jsou zvláštní svým parazitickým životem. Spory z hub jsou uvolňovány a roznášeny do okolí houby a pokud se uchytí na larvách hmyzu, který se na zimu zahrabe společně  s houbovou sporou do země kde přezimuje, má spora vyhráno. Spora vyklíčí do nitra larvy, svým podhoubím vyplní larvovou schránku a živiny z ní použije pro svůj růst. Na jaře z podhoubí vyroste žlutá až hnědě zbarvená plodnice kyjovitého tvaru. Cordyceps byl popsán v herbářích tradiční čínské medicíny okolo roku 620 našeho letopočtu ale již dávno před tím o něm vyprávěli pasáci yaků příběhy, ve kterých zmiňovali, že pokud zvířata spásala společně s trávou i Cordyceps, byla živější, vitálnější a plodnější. V západním světě byl Cordyceps poprvé zmíněn na konferenci o mykologii v roce 1726, ale nejsou zde žádné zmínky o jeho léčivých účincích. V čínské klasické farmakologii se Cordyceps nachází mezi léčivými rostlinami od roku 1964, a tak byly jeho účinky v Číně oceněny nejen tradiční čínskou medicínou.

Účinky Cordycepsu:

Cordyceps se s úspěchem používá u únavy, vyčerpání, únavového syndromu či syndromu vyhoření, protože umí skutečně doplnit energii. Z pohledu tradiční čínské medicíny je z vitálních hub umí nejsilněji doplňovat energii. Běžné stimulanty jako je kofein, amfetaminy či efedrin sice dávají pocit zvýšené hladiny energie, ale berou z rezerv, a tak postupně dochází k prohloubení nedostatku energie. Cordyceps má i antiaging účinek, zpomaluje stárnutí.

Podporuje obranyschopnost a odolnost organismu, stimuluje ledviny, které jsou kořenem imunitního systému, je to silný adaptogen, pomáhá zvládat změny v okolí, je vhodný u emočního stresu i u dlouhodobé stresové zátěže, může pomoci i u depresí. Tím, že pochází z vysokých nadmořských výšek a má tak schopnost odolávat vnějším nepříznivým podmínkám, pomáhá s tím i našemu organismu.

Podporuje yangovou energii ledvin a pomáhá tak v případě zimomřivosti, bledosti, vyčerpanosti, u prodloužené menstruace, může pomoci i s častým nebo nočním močením, je vhodné ho užívat pokud máme studené končetiny a celkově nemáme rádi chlad. Nedostatek yangu ledvin se může projevit i jako časté záněty močového měchýře, zde je Cordyceps vhodný v mezidobí, aby prohřál oblast ledvin a záněty z prochladnutí se nevracely, ale v případě akutního zánětu se vysazuje a je vhodné užívat houbu Coriolus na pročištění zánětu, pokud je pálení a řezání při močení tak se dává společně s bylinnou směsí Ba Zheng San. Je vhodný i u pomočování z nedostatku yangu, kdy je vhodné ho kombinovat s bylinnou směsí Zhi Xiao Er Yi Niao Tang. Ledvinový Yang celkově zahřívá organismus a aktivuje zpomalené procesy.

Cordyceps umí podpořit i sexuální a reprodukční funkce, pomáhá v případě impotence, kde se může podávat společně s bylinnou směsí You Gui Wan Jia Jian. Zlepšuje tvorbu a pohyblivost spermií, zlepšuje spermiogram, posiluje libido u mužů i u žen a je vhodný i u potíží s plodností, zde je opět vhodná kombinace s některou z bylinných směsí.

Cordyceps podle výsledků studií stimuluje testosteron v organismu, ale pouze v případě, že organismus vyhodnotí, že ho má nedostatek, proto zde nehrozí vznik hormonální nerovnováhy a nežádoucí účinky.

Esence Jing je naše zásobárna energie, kterou jsme zdědili po předcích, uvádí se, že na stav esence má vliv až sedm generací zpět. Esence je materie, která vytváří naši konstituci, pokud ji vyčerpáme, tak umíráme a není mnoho bylin či hub, které ji umí doplňovat. Esenci během života stále vyčerpáváme ať už nedostatkem spánku, nekvalitní či nepravidelnou stravou, přílišnou prací, nepřiměřenou námahou či sportem, dlouhodobým stresem, nespokojeností, emoční nestabilitou, může nás vyčerpávat dlouhodobá nemoc, závislost na alkoholu či drogách ale muži ji vyčerpávají i sexem a ženy porody. Slábnoucí esenci poznáme z předčasného stárnutí, šedivění a padání vlasů, vysychání, z tvorby vrásek, průvodním znakem může být i zimomřivost, extrémní únava, časná menopauza, impotence, problémy s plodností, řídnutí kostí, potíže s koncentrací a pamětí a celková neduživost. Cordyceps je jedním z mála prostředků, který dokáže esenci Jing posilovat.

Cordyceps je vhodný u potíží s ledvinami diagnostikovanými západní medicínou jako jsou například chronické nefritidy, chronické pyelonefritidy, nefrotický syndrom, i v případě chronického ledvinového selhávání způsobeného věkem. Může pomoci i lidem, kterým hrozí dialýza a lidem, kteří již dialýzu podstupují.

U sportovců snižuje riziko přetrénování, zvyšuje nitrobuněčnou energii, zlepšuje vstřebávání kyslíku tkáněmi a zkracuje tak fázi regenerace, zlepšuje buněčné dýchání a využití kyslíku svaly při aktivitě, zvyšuje saturaci svalů kyslíkem. Zvyšuje tvorbu sloučeniny ATP, která schopná uvolňovat a uchovávat energii. Po zátěži pomáhá odbourávat ze svalů laktát a pomáhá opravovat mikroporanění svalů a šlach jejichž poranění způsobují minizáněty, tak napomáhá rychlejší regeneraci.

Pomáhá i v případě hypofunkce, snížené funkce štítné žlázy, kdy je možné ho kombinovat s bylinnou směsí Bu Zhong Yi Qi Tang.

Plíce a ledviny jsou, z pohledu čínské medicíny, dva orgány zodpovědné za dýchání. Ledviny řídí nádech, nasávání QI a plíce výdech. Cordyceps má tropismus k oběma těmto orgánům. Posiluje yang ledvin a yin plic, to znamená že plíce svlažuje a pomáhá například v případě suchého kašle. Cordyceps je dále vhodný v případě astmatu, chronických bronchitid a chronických kašlů, může pomoci i v případě CHOPN nebo emfyzému. Vhodný je i u alergií, například u senné rýmy, ale tam se užívá spíše před sezónou nebo i celoročně na posílení imunity. Jako prevence alergií se často kombinuje s houbou Reishi.

Pomáhá i u stavů depresí, úzkostí, ztráty kreativity, melancholie a všude tam, kde jsou psychické a emoční nerovnováhy spojené s nízkou hladinou energie. Často se kombinuje s houbou Reishi, která má také An Shen účinek, což znamená, že také dokáže harmonizovat psychické nerovnováhy.

Podporuje činnost kardiovaskulárního systému. Studiemi bylo prokázáno, že Cordyceps snižuje potřebu kyslíku srdečního svalu, podle tradiční čínské medicíny, je činnost srdce úzce propojena s činností ledvin. Používáme ho proto na podporu léčby anginy pectoris, arytmií, jako prevenci či rekonvalescenci po infarktu. V těchto případech se často používá společně s houbou Reishi, nebo s houbou Auricularia, ale ta se nesmí užívat společně s léky na ředění krve.

Vhodný je i u trombocytopenie, sníženého množství krevních destiček, ke kterému dochází často vlivem chemoterapie.

Používá se i u nadváhy, kde svojí zahřívací funkcí podporuje transformační funkci sleziny a ta nehromadí a nevyrábí vlhkost, která se může usazovat ve formě tuku.

Pomáhá i u otoků, kdy napomáhá plynulému toku tekutin v těle, pokud je yang ledvin oslabený, může docházet k hromadění vody a vzniku otoků.

Má hepatoprotektivní účinky, ochraňuje játra a může pomoci u hepatitid typu B a C, steatózy a cirhózy jater. Podporuje látkovou výměnu a vylučování toxinů a metabolitů, které vznikají po infekcích nebo dlouhodobým užíváním léků.

Může regulovat hladinu cholesterolu v krvi, užívá se jako podpora u léčby diabetu, pokud tomu odpovídá konstituce člověka.

Může pomoci u tinnitu, pokud je způsoben nedostatkem yangu ledvin a esence ledvin.

Vzhledem k tomu, že stimuluje proudění a produkci krve v organismu je vhodný v případě anemie. Pomáhá regulovat menstruaci, může být vhodný u krvácení mimo cyklus, v případě špinění či nadměrném krvácení, pokud není v organismu horko, které tento problém způsobuje. Společně s Reishi může pomoci u menopauzálních potíží, spolu vyrovnávají hormonální hladinu, většinou se přidává ještě bylinná směs na uvolnění jater.

Může pomoci od chronických bolestí v oblasti beder, pokud na bolesti pomáhá teplo, většinou se přidává ještě bylinná směs na rozhýbání energie v této oblasti.

Může být vhodný jako doplněk léčby u HIV pozitivních lidí.

Přesto, že se někdy nazývá přírodním antibiotikem, není doporučován, vzhledem ke své zahřívací funkci, u akutních infekcí či zánětů. Na tyto stavy je vhodná houba Coriolus.

Studiemi byly prokázány tyto farmakologické efekty: respirační, antibiotický, imunostimulační, sedativní a hypnotický, adrenokortikální, kardiovaskulární, antiarytmický, antihyperlipidemický, antineoplastický a efekt na mužskou reprodukci.

Účinné látky v Cordycepsu:

Obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. V Cordycepsu jsou alfa i beta glukany. Pro Cordyceps specifická yselina Manitol je alkoholová kyselina, který má největší koncentraci v myceliu. Využívá se jako sladidlo, má schopnost odvádět vodu z organismu a tím snižovat krevní i nitrolební tlak. Fenolové sloučeniny obsažené v Cordycepsu sinensis mají antioxidační i protinádorové účinky. Antioxidační účinky mají i flavonoidy zde obsažené. Alkaloidy v malých dávkách mají také pozitivní vliv na organismus. Steroly, například ergosterol je prekurzor vitaminu D2, který se zapojuje do metabolismu kostí a vstřebávání vápníku, další steroly, které v Cordycepsu najdeme mají protizánětlivé, protinádorové, ledviny ochraňující účinky. Nukleobáze a nukleosidy se, mimo jiné, podílejí na stavbě genetické informace a mohou stimulovat imunitu. Pro Cordyceps je jedinečný cordycepin, studie ukazují, že má výrazné protinádorové účinky, umí se navázat na povrchové molekuly nádorových buněk, na receptor A3, a zastavit tak jejich dělení a podpořit přechod do buněčné smrti. Nukleotidy nalezené v Cordycepsu pomáhají posílit imunitní systém, podporují regeneraci tkání a pomáhají s metabolismem mastných kyselin. Z bílkovin se zde nacházejí enzymy, které dokáží štěpit DNA, rozkládat krevní sraženiny, a tak vykazují antitrombotické a fibrinolytické účinky. Jsou zde i aminokyseliny, stavební prvky bílkovin včetně těch, které si tělo nedokáže samo vytvořit. Například z tryptofanu se vytváří serotonin, který ovlivňuje fungování mozku a pomáhá v případě depresí.

Další složkou jsou polypeptidy, které mají antioxidační, protizánětlivé a protinádorové účinky a rozšiřují cévy. Z Cordycepsu bylo získáno 28 druhů mastných kyselin, které jsou zdrojem energie, účastní se metabolismu cukrů a tuků a mají vliv na imunitní systém. Objeveny zde byly jak nasycené tak nenasycené mastné kyseliny. Z vitamínů v Cordycepsu najdeme ergosterol, provitamin D2, vitamíny skupiny B, vitamín E a vitamin K. Z minerálních látek a stopových prvků je obsažen nejen draslík, sodík, vápník, železo, mangan, hořčík, měď, zinek a selen. Z metabolitů můžeme zmínit lovastatin, který snižuje hladinu lipidů, je podobný statinům, které se používají u hyperlipidémií a kyselinu gamaaminomáselnou, zvanou GABA, která je neurotransmiterem a působí v oblasti mozku.

Kontraindikace a známé lékové interakce Cordycepsu:

Cordyceps nedoporučujeme u akutních infekcí, zánětů a jiných horkých nemocí vzhledem k tomu, že je teplé povahy a celkově zahřívá organismus, není vhodný u ekzému a červených projevů na pokožce.

Není vhodný u horkokrevných osob.

Nedoporučuje se užívat v případě vysokého krevního tlaku, či nespavosti z nadbytku tepla nebo energie.

Většinou se nedoporučuje u nádorových onemocnění, zvláště pokud probíhá léčba chemoterapií, radioterapií či biologická léčba, protože tyto léčby přidávají do organismu také teplo.

Cordyceps je doporučován užívat ráno či dopoledne, u hodně vyčerpaných a zimomřivých osob se může podávat i okolo 17 hodiny, tento čas patří ledvinám.

Alergie na vitální houby jsou vzácné, pokud se objeví nežádoucí reakce při užívání Cordycepsu, jde většinou o problém s vnitřním horkem v organismu, které je nejprve nutné pročistit.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží. Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště, pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.




Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst

Zobrazit Článek

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst
6 min

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst

Zobrazit Článek

Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst
6 min

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 27. díl - Dai Mai (GB-26)
4 min

Pánové, nezoufejte! Problémy prostaty mají řešení

Zobrazit Článek

Pánové, nezoufejte! Problémy prostaty mají řešení
7 min