Enoki


Česky: penízovka sametonohá

Latinsky: Flammulina velutipes

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: sladká, lehce slaná

Povaha: neutrální

Tropismus: žaludek, slezina

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

  • posiluje QI žaludku
  • posiluje QI sleziny
  • vyživuje Yin plic
  • vyživuje Yin žaludu
  • vyživuje Yin ledvin
  • pročišťuje horkost

 

Enoki je zimní houba u nás roste od konce listopadu a v prosinci, má raději chlad i když ji můžeme najít po celém světě. Roste v trsech u bází stromů, čerpá živiny ze svého hostitele, ale nezabije ho. Pokud houba vyrůstá v přírodě a má přístup k UV záření má malý hnědavý či zlatý klobouček a tenkou, rovnou ochlupenou nožku. Pokud je houba pěstována v chladu a tmě má bílou barvu. Obsah bioaktivních látek a živin je ale v obou případech stejný. Za houbu nesmrtelnosti byla Enoki považována již ve starém Egyptě, kde ji mohli užívat pouze faraoni. V Číně byla považována za houbu prodlužující život a návod na její pěstování i použití zde pochází přibližně z roku 900 našeho letopočtu. Do vědeckého botanického systému byla Enoki zapsána v roce 1782 a své současné jméno získala až v roce 1951. Zájem o houbu začal růst až v době, kdy japonský vědec Ikekawa poukázal na snížený výskyt rakoviny u pěstitelů Enoki, kteří houbu konzumovali každý den, a tak ji nevědomky užívali jako prevenci protinádorových onemocnění. Od té doby jsou účinky houby zkoumány.

Účinky Enoki:

Používá se jako podpora organismu v případě radioterapie i chemoterapie. Dokáže způsobit apoptózu rakovinných buněk tím, že blokuje proteiny, které chrání před apoptózou, podporuje kaspázy, které apoptózu spouští a dokončují a současně podporuje imunitu tak, aby objevila rakovinné buňky. Omezuje tvorbu metastáz. Je vhodná v případě rakoviny prsu, plic, trávicího traktu, může se použít i v případě leukemií.

Harmonizuje imunitní systém. Zlepšuje imunitu, má protivirové, protibakteriální i protiplísňové účinky, vhodná je i u kvasinkové nákazy. Má antibiotické účinky. Pokud je imunitní reakce přehnaná dokáže ji i tlumit, a tím, že má tropismus k žaludku a ke slezině, používá se často u potravinových alergií.

Má protizánětlivé účinky, může být vhodná u dermatitid, akné a ekzémů, i u arteriosklerózy, která je spojena také s chronickým zánětem.

Podporuje a posiluje kardiovaskulární systém, pomáhá předcházet nemocem srdce a cév, chrání cévy, reguluje hladinu cholesterolu a lipidů v krvi, ochraňuje játra, má hepatoprotektivní účinek, může harmonizovat hypertenzi, má protitrombotické účinky.

Harmonizuje trávení, podporuje správné složení mikroflóry v trávicím traktu, může být vhodná v případě Crohnovy choroby, žaludečních vředů, při výskytu Helikobaktera pyroli, zlepšuje funkci slinivky, reguluje krevní cukr, pomáhá při diabetu.

Enoki je silný antioxidant, snižuje oxidační stres, zlepšuje stav pokožky, má tak anti-aging účinek.

Ochraňuje nervovou soustavu, zlepšuje mentální funkce, může pomoci u nespavosti.

Účinné látky v Enoki:

Enoki obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Další polysacharidy, které jsou v Enoki, se řadí k hrubé vláknině, která slouží jako zdroj energie pro symbiotické střevní bakterie a podporuje tak správné složení mikroflóry v trávicím traktu. Enoki obsahuje pestré složení aminokyselin, například kyselina glutamová, alanin, lysin, glycin a další aminokyseliny, které dávají houbě tradiční chuť a vůni. Bílkoviny, především FIPs, houbové imunoregulační proteiny odpovídají za imunoregulační schopnosti této houby. Dále můžeme zmínit enzym proflamin, který má protirakovinové účinky, další enzymy štěpí sacharidy. Z obsahu tuků a mastných kyselin jsou zastoupeny nenasycené i nasycené mastné kyseliny. Dále zde najdeme fenolové a heterocyklické sloučeniny, které mají výrazné antioxidační, protimikrobiální a protinádoorvé účinky. Terpenové sloučeniny jsou také silnými antioxidanty a současně umí likvidovat infekční patogeny a rakovinové buňky. Enoki obsahuje i vitamíny, především skupin B jako je tiamin, kyselina pantotenová, niacin, riboflavin, provitamin D2, vitamin E alfa, beta i delta, provitamin A a další karotenoidy jako třeba lykopen. Najdeme zde i minerály a stopové prvky jako je síra, fosfor, železo, mangan, měď, zinek, sodík, vápník, draslík hořčík a některé další. Obsah i koncentrace je často ovlivněna místem, kde houba vyrůstá.

Kontraindikace a známé lékové interakce Shiitake:

Enoki je většinou dobře snášena, lékové interakce nejsou známy.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží.

Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání.

Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání.

Obvyklá dávka je 20-100 g na den.

Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar.

Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Enoki, Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.
Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový
3 min

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Mohlo by vás zajímat

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový
3 min

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min