Hericium


Český název: korálovec ježatý, lví hříva

Název latinsky: Hericium erinaceus

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: fádní až sladká

Povaha: neutrální

Tropismus: žaludek, slezina, srdce, někde se uvádějí i játra a ledviny, v některých zdrojích jsou uváděny všechny orgánové soustavy

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

  • působí na všechny orgánové soustavy
  • posiluje žaludek
  • reguluje Qi žaludku
  • doplňuje slezinu
  • harmonizuje trávení
  • posiluje činnost mozku
  • uklidňuje ducha Shen

Hericium roste v Asii, Evropě i Severní Americe, ale v divoké přírodě se již téměř nevyskytuje, dokonce je na červené listině ohrožených druhů. Plodnice, vyrůstající na kmenech poraněných či odumřelých stromů, mají kulovitý tvar v průměru 7 až 15 centimetrů, měkké výběžky, ostny, vystupující z plodnice tvoří jakousi lví hřívu a zvětšují plodnici často až na 40 centimetrů. V současné době je Hericium pěstováno uměle nejen jako výborná potravina, která má jemnou až nasládlou chuť, ale i na výrobu doplňků stravy. Léčivé účinky Hericia byly ve starověké Číně známy již před tisíci lety, tradičně využíváno bylo především na harmonizaci žaludku a sleziny, při bolestech, pálení a tlaku v oblasti žaludku, pálení žáhy, nevolnosti, v případě vracení se potravy, nadýmání, žaludečních vředech či při zápachu z úst. V Číně i Japonsku byl znám jeho účinek na posílení mozkových funkcí i zklidnění ducha. Indiáni zastavovali práškem z této houby krvácení. Do vědeckých knih bylo zapsáno v 18. století, ale svůj dnešní název dostalo až v roce 1797

Účinky Hericia:

Hericium pomáhá u neurologických a psychických potíží. Podporuje paměť, schopnost soustředění se, zlepšuje fungování nervového systému, tak pomáhá v případě větší nervové zátěže a při somatizaci stresů projevující se v oblasti žaludku, pnutím, tlakem, nechutenstvím, i u ostatních potíží zhoršujících se stresem, jako je neklid, podrážděnost, vnitřní rozechvělost, pocit knedlíku v krku, premenstruační syndrom a nepravidelnosti menstruačního cyklu. Může být vhodný i u některých úzkostných či depresivních stavů. U těchto potíží je často kombinováno s bylinami na uvolnění stagnující energie v játrech, například bylinnou směsí Xiao Yao San.

Houba je předmětem mnoha studií díky své schopnosti vyživovat neurony. Fytosterol erinacin, jedna ze složek Hericia, má schopnost stimulovat produkci nervového růstového hormonu - NGA, proteinu, který stimuluje růst a diferenciaci nervových buněk a regeneruje poškozené neurony v mozkové tkáni. Jeho doplněním se zvyšuje doba přežití po prodělaném infarktu, snižuje se riziko selhání srdce, a naopak jeho nízká hodnota má vliv například na vznik demence či Alzhaimerovy nemoci. Studiemi bylo prokázáno, že Hericium pomáhá regenerovat nervový systém v případě neuropatie, neurastenie, roztroušené sklerozy. U demence a Alzheimerovy nemoci je vhodné ho kombinovat s houbou Reishi, případně bylinnou směsí Xiao Yi Qi Er Gui Tang. U Parkinsonovy choroby je vhodné přidat houbu Reishi a bylinnou směs Sheng Ming Xi Feng Tang.

Hericium zlepšuje trávení především v případě, že je v žaludku přítomno horko, to znamená, že je vhodné v případě chronických gastritid, žaludečních i dvanácterníkových vředů, pálení žáhy či v případě refluxu. Huba současně regeneruje a zvlhčuje sliznice trávicího traktu. V případě horkosti v žaludku doporučujeme nejíst pálivá, kořeněná či smažená jídla a současně se vyhýbat alkoholu, jinak si budeme zmiňované potíže jen zhoršovat. Emoční stres může také z jater přenést horko do oblasti trávení především  do žaludku a nevhodné je i přejídání, kdy nahromaděná potrava stagnuje a vytváří se opět horko. Trávicí potíže doporučujeme řešit práškem z Hericia, pokud by byly přemnožené patogeny jako je například Helicobakter pyroli, je lepší použít 30% extrakt.

Výrazné imunomodulační a protirakovinové účinky houby využíváme především u rakovin jater a horní i střední části trávicího traktu. Reguluje i přemnožené mikroorganismu v trávicím traktu. Pomáhá likvidovat Helicobakter pyroli či zlatého stafylokoka.

Podobně jako ostatní vitální houby ochraňuje a regeneruje játra, harmonizuje hladinu cholesterolu, tuků a cukrů v krvi, má protisrážlivé účinky a pomáhá ochraňovat kloubní chrupavky.

Účinné látky v Hericiu:

Hericium, stejně jako ostatní houby obsahuje velké množství biologicky aktivních látek, které určují jeho účinky. Největší podíl v sušině mají polysacharidy a sacharidy, které mají různé účinky podle svého složení, větvení a dalších specifik. Popsané jsou jejich protinádorové, antioxidační a imunostimulační účinky. Najdeme zde hrubou vlákninu, která se nevstřebává, ale prospívá naší střevní mikroflóře. Mezi nejvýznamější cukry patří glukany. Z jednoduchých cukrů můžeme jmenovat rhamózu, glukózu a mannitol, který působí jako diuretikum. Obsažené glykoproteiny zase mohou stimulovat imunitní systém a zabraňovat růstu nádorů. Houba dále obsahuje éterické oleje, které mají schopnost inaktivovat patogenní bakterie. Fenolové a terpenové sloučeniny v Hericium mají protizánětlivé, protinádorové a protibakteriální účinky, podporují produkci nervového růstového hormonu, který tak může ochraňovat a regenerovat nervovou tkáň. V Hericiu byly v roce 2020 nalezeny isoindolinony, tj. např. hericenoly, isohericenol A, který výrazně zvyšuje produkci nervového růstového faktoru, dále je to corallocin a další hericeriny. Nervovou soustavu pozitivně ovlivňují i amycenonony, které jsou další složkou houby. Dalšími biologicky aktivními látkami jsou alkaloidy, které ovlivňují i vůni houby. Nacházejí se zde i aminokyseliny a bílkoviny, například enzymy. V Hericiu jsou obsaženy i nasycené a nenasycené mastné kyseliny, jako například kyselina stearová a palmitová. Sterolové sloučenin jsou zastoupeny například ergosterolem, což je vitamin D2. Studiemi byla prokázána i přítomnost neaktivního vitaminu B12, c-laktonu, který pravděpodobně může být přeměněn na aktivní formu, a tak by mohl být zdrojem tohoto vitaminu. Z minerálů a stopových zde najdeme především vápník, draslík, sodík, hořčík, fosfor, selen, měď a zinek.

Kontraindikace a známé lékové interakce Hericia:

 Nejsou známy.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží. 

Horkovodní extrakt s 50% polysacharidů

Tato forma s vyšším obsahem polysacharidů je vhodná v případě akutních potíží, kdy potřebujeme zrychlit nástup účinků, poté se většinou přechází na užívání horkovodního extraktu s 30% polysacharidů.

Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% i 50% polysacharidů:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k užívání v případě potíží s horkostí v žaludku a k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Hericium, Agaricus či Auricularia, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.




Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Vyhněte se stresu z vánočních příprav a užijte si klidné svátky

Zobrazit Článek

Vyhněte se stresu z vánočních příprav a užijte si klidné svátky
4 min

Quinoový salát s dýní a mandlemi

Zobrazit Recept

Quinoový salát s dýní a mandlemi
60 min

Mohlo by vás zajímat

Vyhněte se stresu z vánočních příprav a užijte si klidné svátky

Zobrazit Článek

Vyhněte se stresu z vánočních příprav a užijte si klidné svátky
4 min

Quinoový salát s dýní a mandlemi

Zobrazit Recept

Quinoový salát s dýní a mandlemi
60 min