Jak pěstovat zdravý spánek


„Poloha na boku s přitaženými koleny pomáhá lépe obnovovat energii než poloha na zádech. Konfucius nikdy nespal jako mrtvola. Je tedy rozumné, spát s tělem schouleným a s nataženými končetinami si lehat jen v bdělosti. Vždy, když jdete spát, lehněte si na bok s pokrčenými koleny. To zvyšuje qi a vitalitu. Také se čas od času otočte na druhý bok." 

Pěstování vnitřní podstaty a prodlužování života, 7./8. století

Tradičně se ve staré Číně doporučovalo, aby se člověk v době před ulehnutím vyvaroval přílišné aktivitě, mluvení, napětí, vzteku či silným emocím. Lidem, kteří měli s usínáním potíže, se doporučovalo omezit čtení a studium v pozdních večerních hodinách. Dnes bychom k tomu měli přiřadit redukci sledování televize a používání elektronických medií. Kvalitnímu spánku škodí i nadměrná konzumace jídla bezprostředně před spaním.

Noc podle čínské medicíny

Čínská medicína za nejvhodnější čas, kdy jít spát, považuje třiadvacátou hodinu. V té chvíli je totiž nejsilnější energie yin, která souvisí s odpočinkem a obnovou. Během spánku se pak vytváří energie yang, která nás připravuje na aktivity během dne.

Energie yang během noci prochází různými orgány a ty vyživuje. Podívejte se na její harmonogram a důvody, proč se v tuto dobu vyplatí spát. Například energetický vrchol fungování orgánu Žlučníku je mezi 23:00 – 1:00. Hned po něm následují Játra a Plíce.

  • 1:00 - 3:00: Játra – regulace zažívání, výživa pojivových tkání, podpora zdravých kostí, zlepšení nálady, zdravý zrak, prevence migrén a neplodnosti.
  • 3:00 – 5:00: Plíce – výživa buněk, obrana proti infekcím, zdravá pokožka, správný metabolismus, zdravé tlusté střevo.

Pro správné fungování těla je tedy důležité se dobře vyspat právě v této noční době. Ano, babičky to říkávaly správně: co naspíš do půlnoci, to máš.

Jak pěstovat zdravý spánek 2

Délka spánku ovlivňuje naše zdraví

Spánek je pro naše zdraví nesmírně důležitý. Udržuje v dobré kondici mozek, umožňuje nabrat energii, má však mnohem více dalších zdravotních účinků. Jeho vliv na imunitní systém a vznik různých patologií je neustále předmětem aktuálního vědeckého zkoumání.

Nedávno se objevil článek, který shrnuje data 11 353 lidí starších 18 let. Ti byli sledováni po dobu šesti let. Autory zajímalo, zda má spánek vliv na imunitu, záněty v těle a jak se jeho vlivem mění počet imunitních buněk v krevním oběhu. No a hlavně: je, nebo není kvalita spánku spojená s vyšší či nižší úmrtností?

  • Lidé, kteří spali mezi 7–9 hodinami, měli parametry imunity v rámci normálu, i počty imunitních buněk.
  • Naopak lidé, kteří spali kratší dobu, měli výkyvy v počtech tzv. monocytů, což může vést ke zvýšení rizika předčasného úmrtí.
Jak pěstovat zdravý spánek 3

Studie tedy ukazuje, že existuje spojitost mezi zvýšením úmrtnosti, negativním vlivem spánku na imunitní systém a délkou spánku.

Jiná studie, tentokrát z amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevence zase ukazuje jiná důležitá fakta:

  • Nespavost či nedostatek spánku způsobuje narušení různých složek imunity, např. 4hodinový spánek snižuje aktivitu NK buněk, které jsou důležité v boji s infekcemi a nádory. Snížení jejich aktivity je spojeno s 1,6x vyšším rizikem vzniku nádorového bujení.
  • Nespavost je také spojená s vyšší náchylností k infekcím.
  • Studie také ukázaly, že spánek, který trvá 4 hodiny po dobu 6 dní, i když je kompenzován 12hodinovým spánkem během následujících 7 dní snižuje produkci protilátek po vakcinaci proti chřipce až o 50 %, což je velké číslo.
  • Je možné, že nedostatek spánku může snížit účinnost i jiných vakcín.
  • Kromě toho se také zvyšují koncentrace zánětlivých cytokinů, což je spojené s nárůstem rizika vzniku srdečně-cévních a metabolických nemocí.

Pokud odhlédneme od imunitního systému, jehož změny mohou stát za dalšími nemocemi, tak je také prokázáno, že narušení spánku zvyšuje riziko vzniku glukózové tolerance a obezity. Zvyšuje se totiž chuť k jídlu a pocit hladu, neboť se mění koncentrace mnohých hormonů, včetně kortizolu, který je znám také jako stresový hormon.

Nedostatek spánku tedy nevede jen k únavě, snížení aktivity a mozkových funkcí, ale může stát za mnoha nemocemi. Spánek kolem 7 hodin denně nás udrží zdravější. Kolik hodin spíte vy?

  • Shattuck, Eric & Sparks, Corey. (2021). Sleep duration is related to increased mortality risk through white blood cell counts in a large national sample. American journal of human biology: the official journal of the Human Biology Council. e23574. 10.1002/ajhb.23574.
  • https://www.cdc.gov/niosh/work-hour-training-for-nurses/longhours/mod2/05.html

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.