Od chaosu k harmonii: Jak vhodně kombinovat alternativní terapie
Tradičně se ve staré Číně doporučovalo, aby se člověk v době před ulehnutím vyvaroval přílišné aktivitě, mluvení, napětí, vzteku či silným emocím. Lidem, kteří měli s usínáním potíže, se doporučovalo omezit čtení a studium v pozdních večerních hodinách. Dnes bychom k tomu měli přiřadit redukci sledování televize a používání elektronických medií. Kvalitnímu spánku škodí i nadměrná konzumace jídla bezprostředně před spaním.
Čínská medicína za nejvhodnější čas, kdy jít spát, považuje třiadvacátou hodinu. V té chvíli je totiž nejsilnější energie yin, která souvisí s odpočinkem a obnovou. Během spánku se pak vytváří energie yang, která nás připravuje na aktivity během dne.
Energie yang během noci prochází různými orgány a ty vyživuje. Podívejte se na její harmonogram a důvody, proč se v tuto dobu vyplatí spát. Například energetický vrchol fungování orgánu Žlučníku je mezi 23:00 – 1:00. Hned po něm následují Játra a Plíce.
Pro správné fungování těla je tedy důležité se dobře vyspat právě v této noční době. Ano, babičky to říkávaly správně: co naspíš do půlnoci, to máš.
Spánek je pro naše zdraví nesmírně důležitý. Udržuje v dobré kondici mozek, umožňuje nabrat energii, má však mnohem více dalších zdravotních účinků. Jeho vliv na imunitní systém a vznik různých patologií je neustále předmětem aktuálního vědeckého zkoumání.
Nedávno se objevil článek, který shrnuje data 11 353 lidí starších 18 let. Ti byli sledováni po dobu šesti let. Autory zajímalo, zda má spánek vliv na imunitu, záněty v těle a jak se jeho vlivem mění počet imunitních buněk v krevním oběhu. No a hlavně: je, nebo není kvalita spánku spojená s vyšší či nižší úmrtností?
Studie tedy ukazuje, že existuje spojitost mezi zvýšením úmrtnosti, negativním vlivem spánku na imunitní systém a délkou spánku.
Jiná studie, tentokrát z amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevence zase ukazuje jiná důležitá fakta:
Pokud odhlédneme od imunitního systému, jehož změny mohou stát za dalšími nemocemi, tak je také prokázáno, že narušení spánku zvyšuje riziko vzniku glukózové tolerance a obezity. Zvyšuje se totiž chuť k jídlu a pocit hladu, neboť se mění koncentrace mnohých hormonů, včetně kortizolu, který je znám také jako stresový hormon.
Nedostatek spánku tedy nevede jen k únavě, snížení aktivity a mozkových funkcí, ale může stát za mnoha nemocemi. Spánek kolem 7 hodin denně nás udrží zdravější. Kolik hodin spíte vy?
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.