Efektivní obchodní komunikace s Číňany: Zkušenosti, rady a doporučení
Stále více Číňanů, zejména mladých lidí, slaví Vánoce, což je známkou integrace Číny. Od roku 1979, kdy se Čína pod vedením Deng Xiaopinga začala „otevírat světu“, se čínské výměny s okolním světem stále posilují a Číňané tak mohou pohlížet na zahraniční festivaly s otevřenějším přístupem. Čína neoficiálně slaví Vánoce a Nový rok ve stejném období jako my v Evropě a v průběhu konce ledna a začátku února slaví čínský Nový rok. Tímto způsobem dochází k mísení dvou kulturních identit – jedné, která ztělesňuje kulturu předků, a druhou, globální kulturu, která čerpá z křesťanských tradic.
Vánoce, známé jako 圣诞节 “Shèngdàn jié“ neboli Svatý narozeninový festival, v Číně připadá na 25. prosince. Mizivé procento populace jsou křesťané, proto jsou náboženské oslavy tohoto svátku minimální. Vánoce jsou převážně komerčním, nestátním svátkem. Ve venkovských oblastech se tento svátek téměř neslaví.
Vejděte do kteréhokoli nákupního centra a přivítá vás pocit oslav. Okna zdobí plastové vánoční stromky, girlandy a drobnosti a píseň „Jingle Bells“.
Ulice jsou zdobeny transparenty „Veselé Vánoce“ a sváteční poselství zaujímají prominentní místo v médiích. Centrem dění jsou převážně děti, které s neskutečným nadšením věší mušelínové punčochy pro Santu Clause – 圣诞老人 „Shèngdàn lǎorén“ neboli Vánočního starce. Jednou z nejoblíbenějších čínských vánočních tradic je zavěšování papírových luceren ve stylu Feng Shui, o kterých se tvrdí, že přinášejí štěstí. Tyto lucerny se mohou pověsit i na umělý vánoční stromeček, kterému se říká „strom světla“. Rodiny přidávají na stromeček papírové řetězy a květiny. Na ulicích můžete potkávat lidi v převlecích Santy Clause se saxofonem, což je jedinečná tradice typická pro Čínu. Hrajícího Santu doprovází jeho sestry – ženy oblečené do červeno-bílého oděvu.
Já osobně považuji komerční oslavu Vánoc v Číně za nevhodnou. Každá země má své tradice a tradicí Číny je oslava čínského Nového roku. Nicméně jablka zabalená ve speciální krabici nebo zabalená v barevném papíru s nápisy jako 圣诞节快乐 „Shèngdàn jié kuàilè“ Veselé Vánoce jsou mi velmi sympatická. Připomínají mi naši krásnou tradici – rozkrajování jablíček u štědrovečerního stolu.
Tato tradice vznikla ze skutečnosti, že jablko se čínsky řekne 苹果 „Píngguǒ“, a zní podobně jako slovo pro Štědrý den 平安夜 „Píng'ān yè“, toto slovo lze přeložit stejně jako celosvětově známou koledu Tichá noc.
Oficiálně není 24., 25. ani 26. prosince volno, všechny děti chodí do školy a lidé do práce. Výjimkou nejsou ani zahraniční studenti. Zatímco ve svých rodných zemích se scházíte s rodinami, slavíte a užíváte si vánoční čas, v Číně pilně studujete a připravujete se na semestrální zkoušky.
Naproti tom jak pro Hongkong, tak pro Macao je 25. prosinec oficiálním svátkem. Oba tyto samosprávné čínské územní celky jsou bývalými koloniemi evropských námořních mocností – Velké Británie a Portugalska. Křesťanské tradice jsou zde mnohem silnější než v samotné Čínské lidové republice.
Číňané si rovněž oblíbili i jiný západní slavnostní den, a to Silvestr. Možná díky tomu, že jim velmi připomíná oslavy čínského Nového roku.
Domnívám se, že ať už se v Číně slaví či neslaví Vánoce, důležité je, že se Číňané společně setkají, stráví čas v tolik populárních nákupních centrech, zajdou si společně zabruslit, do kina nebo zazpívat karaoke. Vždyť i my v České republice vnímáme Vánoce především jako svátek rodinný, ne náboženský.
Autor: Mgr. Hana Vitochová
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.