Jak čelit výzvám stárnutí s grácií

Snad každý z nás poznal, jakou sílu má horečka, jak nás skolí a vysílí. Za horečku (febrilii) považujeme zvýšení tělesné teploty nad 38 °C. Hodnoty nad 37 °C do 38 °C jsou označovány jako zvýšená teplota (subfebrilie). Horečka není nemoc, ale příznak nějakého procesu, který v těle probíhá. V dalším textu si rozebereme příčiny horečky, jaké příznaky ji provází a jak je možné horečku snížit.
Z pohledu západní medicíny může být horečka vyvolána více příčinami.
Příčin může být samozřejmě více. My jsme se omezili na ty nejčastější.
Příznaky horečky jsou velmi pestré. Nemusí být u všech lidí s horečkou stejné.
Na počátku horečky, když teplota stoupá, lidi často cítí chlad, mrazení, tj. mají zimnici. Zimnice je spojená s nepříjemným třesem, jak se tělo i přesto, že je teplota již vysoká, snaží zahřát.
Po nástupu horečky se naopak objevuje pocit tepla a často také pocení.
K horečce také neodmyslitelně patří:
U horeček nad 40 °C nejsou vzácností halucinace, či dokonce bezvědomí a selhání organismu se smrtí.
U dětí se teplota velmi rychle zvedá a mohou se objevit febrilní křeče, tj. záchvaty. Mohou se objevit při teplotě nad 38 °C. Nejčastěji postihují děti od 6 měsíců do 5 let. Postihují 2 až 5 % dětí a u většiny proběhnou bez následků.
Nejprve je nutné zopakovat, že horečka je proces, který má v případě infekcí pomoci tělu uzdravit se. Není tedy dobré ji okamžitě snižovat, pokud ji člověk dobře snáší. Ale samozřejmě nenechat horečku rozjet do 40 °C. Neexistuje jednotné doporučení a vždy je nutné přihlédnout ke stavu nemocného. Pro některé lidi je horečka nebezpečná, jelikož zvyšuje nároky těla na kyslík a zrychluje metabolismus. Jedná se např. o lidi s onemocněním srdce a plic nebo těhotné ženy. Tam není možné vyčkávat a někteří lékaři doporučují hlídat, aby teplota nepřesáhla 38 °C.
Při horečce je nutné doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci. Vhodné jsou vlažné tekutiny.
Dalšími možnostmi jsou nefarmakologické postupy, kdy se nepoužívají léky. Jistě je znáte. Sem patří třeba vlažná sprcha nebo zábal, doporučuje se chladit čelo, zápěstí a kotníky.
Někdo raději sáhne po lécích. Používají se léky snižující horečku, antipyretika, nebo léky proti zánětu, nesteroidní antiflogistika. Nejznámějšími účinnými látkami jsou kyselina acetylsalicylová, paracetamol a ibuprofenum. Jsou v mnoha druzích léků pod různými obchodními názvy. Je nutné dávat si pozor na předávkování, např. paracetamol může poškodit játra. Řiďte se tedy příbalovým letákem nebo se zeptejte svého lékaře či farmaceuta.
V případě, že je známá infekční příčina, horečku způsobily bakterie, houby nebo paraziti, je vhodné nasadit léčbu, která cílí na ně, tj. antibiotika, antimykotika nebo antiparazitika.
Horečkou reaguje náš organismus na patogen, který se snaží proniknout do nitra našeho organismu. Podle školy velkého učitele a lékaře Zhang Zhong Jinga reaguje náš organismus velkou horečkou, pokud se externí patogen dostane do Yang Mingové vrstvy. Zhang Zhong Jing napsal dílo Pojednání o chorobách způsobených chladnými zraněními (Shang Han Lun, zhruba 220 n. l.) a popisuje v něm mechanismy průniku externích patogenů do organismu. Horečka odráží stav silného boje proti patogenu. Podobnou reakcí je i velké pocení.
Horečku vnímá čínská medicína jako reakci, jak se zbavit patogenu a nastolit v organismu opět rovnováhu. Obvykle nedoporučuje použití antipyretik nebo studených zábalů jako primární metodu snižování horečky. Může dojít k oslabení snahy vyloučit patogen, který se pak snadněji dostane do hlubších vrstev. V hlubších vrstvách pak dokáže způsobit závažnější problémy a hůř se z těchto vrstev dostává. Čínská medicína v těchto případech používá osvědčené kombinace bylin či některé akupunkturní techniky.
Razantní metody snižování horečky lze podle čínské medicíny použít pouze v těch nejzávažnějších případech, kdy horečka dosahuje vysokých úrovní či pokud nemá tendenci dlouhodobě klesat.
Pokud nemáte zjištěnou příčinu horečky a ta trvá několik dní nebo se ji nedaří lidově řečeno srazit, vyhledejte bezodkladně lékaře. Může se jednat o závažnější onemocnění, které je nutné okamžitě řešit.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.