Jak se zbavit horečky? Účinné metody snižování teploty těla


Snad každý z nás poznal, jakou sílu má horečka, jak nás skolí a vysílí. Za horečku (febrilii) považujeme zvýšení tělesné teploty nad 38 °C. Hodnoty nad  37 °C do  38 °C jsou označovány jako zvýšená teplota (subfebrilie). Horečka není nemoc, ale příznak nějakého procesu, který v těle probíhá. V dalším textu si rozebereme příčiny horečky, jaké příznaky ji provází a jak je možné horečku snížit.

Co může vyvolat horečku?

Z pohledu západní medicíny může být horečka vyvolána více příčinami.

 1. Nejčastěji se jedná o infekce. Může se jednat o infekce virové, bakteriální, houbové i parazitární. V tomto případě je horečka známkou boje s infekcí. V organismu se produkují pyrogeny, tj. sloučeniny, které působí na centrum v mozku, které má na starosti řízení tělesné teploty, tj. termoregulační centrum. Infekční vetřelci totiž hůře odolávají vyšším teplotám a vyšší teploty také podporují funkci imunitního systému, který sám ji také zvyšuje. Infekční horečka většinou za pár dní klesá. Pokud ne, je to známka toho, že vše nejde podle plánu, že infekce nebyla zažehnána.
 2. S infekční horečkou souvisejí i horečnaté stavy po vakcinaci, kdy je tělo vystaveno částem infekčního patogenu. Dochází k reakci velmi podobné skutečné infekci.
 3. Horečka může provázet také chronická zánětlivá onemocnění, byť je typičtější, že tyto stavy provázejí spíše subfebrilie. Do této skupiny patří např. revmatoidní artritida a jiné autoimunitní nemoci, když dojde ke zhoršení stavu.
 4. Tělesnou teplotu mohou vystřelit do nebeských výšin také nádorová onemocnění. Do boje proti nim se velmi aktivně zapojuje imunitní systém, který produkuje pyrogeny. Ty však mohou produkovat také nádorově změněné buňky.
 5. Horečku mohou vyvolat i některé léky. Jedná se o nežádoucí reakci na léčbu, kterou mohou vyvolat např. antibiotika či léky na vysoký krevní tlak nebo proti epilepsii.
 6. Horečkou může tělo reagovat také na vyčerpání, stres (včetně odvykání návykovým látkám) nebo vystavení fyzikálním vlivům, např. sluníčku. Asi znáte úpal nebo úžeh, které jsou provázeny i horečkami.

Příčin může být samozřejmě více. My jsme se omezili na ty nejčastější.

Příznaky, které se pojí s horečkou

Příznaky horečky jsou velmi pestré. Nemusí být u všech lidí s horečkou stejné.

Na počátku horečky, když teplota stoupá, lidi často cítí chlad, mrazení, tj. mají zimnici. Zimnice je spojená s nepříjemným třesem, jak se tělo i přesto, že je teplota již vysoká, snaží zahřát.

Po nástupu horečky se naopak objevuje pocit tepla a často také pocení.

K horečce také neodmyslitelně patří:

 • bolesti hlavy
 • bolesti svalů a kloubů
 • ztráta chuti k jídlu
 • slabost
 • dehydratace (ztráta tekutin)
 • spavost
 • obtíže s koncentrací a myšlením

U horeček nad 40 °C nejsou vzácností halucinace, či dokonce bezvědomí a selhání organismu se smrtí.

U dětí se teplota velmi rychle zvedá a mohou se objevit febrilní křeče, tj. záchvaty. Mohou se objevit při teplotě nad 38 °C. Nejčastěji postihují děti od 6 měsíců do 5 let. Postihují 2 až 5 % dětí a u většiny proběhnou bez následků.

Sick,Little,Boy,Covered,In,Blanket,Is,Lying,On,Couch

Co dělat, když teplota roste do závratných výšin?

Nejprve je nutné zopakovat, že horečka je proces, který má v případě infekcí pomoci tělu uzdravit se. Není tedy dobré ji okamžitě snižovat, pokud ji člověk dobře snáší. Ale samozřejmě nenechat horečku rozjet do 40 °C. Neexistuje jednotné doporučení a vždy je nutné přihlédnout ke stavu nemocného. Pro některé lidi je horečka nebezpečná, jelikož zvyšuje nároky těla na kyslík a zrychluje metabolismus. Jedná se např. o lidi s onemocněním srdce a plic nebo těhotné ženy. Tam není možné vyčkávat a někteří lékaři doporučují hlídat, aby teplota nepřesáhla 38 °C.

Při horečce je nutné doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci. Vhodné jsou vlažné tekutiny.

Dalšími možnostmi jsou nefarmakologické postupy, kdy se nepoužívají léky. Jistě je znáte. Sem patří třeba vlažná sprcha nebo zábal, doporučuje se chladit čelo, zápěstí a kotníky.

Někdo raději sáhne po lécích. Používají se léky snižující horečku, antipyretika, nebo léky proti zánětu, nesteroidní antiflogistika. Nejznámějšími účinnými látkami jsou kyselina acetylsalicylová, paracetamol a ibuprofenum. Jsou v mnoha druzích léků pod různými obchodními názvy. Je nutné dávat si pozor na předávkování, např. paracetamol může poškodit játra. Řiďte se tedy příbalovým letákem nebo se zeptejte svého lékaře či farmaceuta.

V případě, že je známá infekční příčina, horečku způsobily bakterie, houby nebo paraziti, je vhodné nasadit léčbu, která cílí na ně, tj. antibiotika, antimykotika nebo antiparazitika.

Horečka pohledem čínské medicíny

Horečkou reaguje náš organismus na patogen, který se snaží proniknout do nitra našeho organismu. Podle školy velkého učitele a lékaře Zhang Zhong Jinga reaguje náš organismus velkou horečkou, pokud se externí patogen dostane do Yang Mingové vrstvy. Zhang Zhong Jing napsal dílo Pojednání o chorobách způsobených chladnými zraněními (Shang Han Lun, zhruba 220 n. l.) a popisuje v něm mechanismy průniku externích patogenů do organismu. Horečka odráží stav silného boje proti patogenu. Podobnou reakcí je i velké pocení.

Horečku vnímá čínská medicína jako reakci, jak se zbavit patogenu a nastolit v organismu opět rovnováhu. Obvykle nedoporučuje použití antipyretik nebo studených zábalů jako primární metodu snižování horečky. Může dojít k oslabení snahy vyloučit patogen, který se pak snadněji dostane do hlubších vrstev. V hlubších vrstvách pak dokáže způsobit závažnější problémy a hůř se z těchto vrstev dostává. Čínská medicína v těchto případech používá osvědčené kombinace bylin či některé akupunkturní techniky.

Razantní metody snižování horečky lze podle čínské medicíny použít pouze v těch nejzávažnějších případech, kdy horečka dosahuje vysokých úrovní či pokud nemá tendenci dlouhodobě klesat.

Horečka může být i nebezpečná

Pokud nemáte zjištěnou příčinu horečky a ta trvá několik dní nebo se ji nedaří lidově řečeno srazit, vyhledejte bezodkladně lékaře. Může se jednat o závažnější onemocnění, které je nutné okamžitě řešit.

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový
3 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.