Jak zhubnout a neublížit si


Hubnutí je věda. To, jak rychle shazujeme nadbytečná kila, je dáno mnoha faktory. Velký podíl na nadváze tvoří zadržovaná voda, proto to jde ze začátku rychleji. Dříve nebo později nastane stop stav, kdy se váha nechce hnout z místa, ať se snažíme sebevíc. Proč se tomu tak děje a máme být znepokojení?

Zdravý tělesný tuk

Tuková tkáň má především funkci obrannou a zásobní. Chrání nás před chladem i mechanickým poškozením orgánů – jako airbag. Zároveň je tuková tkáň brána jako endokrinní orgán, uvolňující do oběhu mastné kyseliny a látky, které významně ovlivňují citlivost/vnímavost na inzulin v kosterním svalstvu, játrech a tukové tkáni. Podkožní tuk bývá řidší, viscerální tuk ukrytý v hloubce má vyšší hustotu a hůře se shazuje.

Zvláštní místo zaujímá hnědý tuk. Dokáže vytvářet aktivně teplo, a proto ho najdeme všude, kde jsme vystaveni nejvíce chladu a kde je teplo třeba udržet – podél cév, mezi lopatkami a na obličeji.

Nebezpečí skryté nejen pod kůží

Nadbytečná tuková tkáň je výsledkem špatného metabolismu. Podle TCM se bavíme o Slezině a dalších orgánech, spoluodpovědných za trávení a vylučování. Špatná funkce Sleziny je nejčastěji provázena vznikem vlhkosti, která se ukládá v podobě tuku. Špatná přepravní funkce Sleziny vede k hromadění kalného neboli toxinů. Játra je nestíhají odbourávat, a tak se ukládají do tukové tkáně. Při hubnutí dochází k jejich uvolňování, což vede k dalšímu přetížení detoxikační kapacity těla. Může nastat nepříjemná reakce nebo až otrava organismu. Každopádně se hubnutí zastaví. Další vynucené hubnutí poškozuje tkáně a orgány a může vyvolat propuknutí degenerativních onemocnění, včetně rakoviny.

Bezpečné hubnutí

Správná cesta, jak bezpečně snížit váhu, neublížit si a udržet ji, vyžaduje především změnu životního stylu a stravovacích návyků. K tomu je třeba odborná pomoc nutričního terapeuta, který vás naučí, jak kombinovat suroviny a velikost porcí. Kdo nemá možnost, musí počítat a zapisovat. Musíte znát svou kalorickou potřebu, od které odečtete 10–⁠⁠⁠⁠⁠20 %. Při vyšším snížení příjmu se dostanete na hodnotu odpovídající bazálnímu metabolismu. Na tom se dá přežít, ale ne zvládat stres. Hubnutí je pro tělo stres a detoxikace rovněž vyžaduje energii. Denní příjem musí být vyrovnaný, bez větších výkyvů, občasných přejídání nebo přílišného hladovění. Tělo musí mít jistotu, že zítra dostane stejně jako dnes, není tolik ve stresu a hubnutí a regenerace probíhá, jak má. Důležitý je dostatečný příjem bílkovin a tuků, které mají sytící efekt a jsou nezbytné pro regeneraci. Ubírat se dá na přílohách a pečivu, ovšem s ohledem na dostatečný příjem vlákniny.

Stejně tak musí být nastavený i pitný režim. Denní potřeba tekutin se vypočítává z ideální váhy a odpovídá 40 ml/kg. Při sportu nebo nemoci se navyšuje o 0,5–1 l. Špatný pitný režim vede k únavě a poškození ledvin. Alkohol je striktně zakázán!

mlada-zena-na-vaze

Přírodní pomocníci při hubnutí

Jedním z nejlepších pomocníků při hubnutí jsou vitální houby. Většina z nich posiluje Slezinu.

Vynikající je Maitake, která pracuje s patologickou vlhkostí a „nadlehčuje tělo“. Je tedy vhodná v případech, kdy je třeba více uklízet. Zlepšuje vnímavost na inzulin a je doporučována při Diabetu 2. typu a nadváze.

Coriolus zlepšuje detoxikační schopnost Jater a je vhodný při opakovaných virózách, zahlenění a velké vyčerpanosti. Společně s Maitake dokážou ohlídat hladinu krevních tuků a regulovat glykémii. Obě se mohou používat i během nemoci – jak viróze, tak chřipce.

Zimomřiví jedinci s vnitřním chladem potřebují posílit Yang Ledvin. To zvládne Cordyceps, který je jako svíčka, od které se odvíjí výkon celého motoru. Studené končetiny a časté močení je jasnou indikací.

Moderně sestavená směs Ti Zhong Jian Qing Tang (Kulatý Buddha) posiluje schopnost Sleziny trávit potravu a odvádět nadměrnou vlhkost. Z moderního pohledu je indikací abdominální (břišní) obezita, metabolický syndrom a poruchy trávení a zpracování tuků.

Nedostatek vnitřního tepla z prázdnoty Yangu Ledvin bývá častým průvodcem obezity. Projevuje se například zadržováním vody a tvorbou otoků. Směs MycoSlim je modifikací Kulatého Buddhy, ke kterému byl přidán kozinec blanitý, Maitake a Cordyceps. Společně „rozhýbávají“ vodu a podporují lipolýzu neboli odbourávání tuku uloženého v tukových buňkách.

Nadměrný tuk působí jako izolant i pro teplo pocházející zevnitř. U horkokrevných jedinců bývá zvýšené pocení, často s odérem a do žluta. Největší podíl horka pochází z Jater a přenáší se dál krví do celého těla za vzniku vlhkého horka. Long Dan Xie Gan Tang (Modrý hořec) působí systémově a odvádí nadměrný oheň a vlhké horko ze všech částí těla. Častou indikací je vysoký krevní tlak a podrážděnost, hořká chuť v ústech a bolest hlavy.

Teplo, pohyb a hlava

Ketóza je stav, kdy máme v organismu zvýšenou koncentraci ketolátek a je při hubnutí běžný. Souvisí s nízkým příjmem sacharidů, kdy tělo sahá do tukových rezerv. Můžeme pociťovat zvýšený příval energie, stejně jako únavu. Uvolněná energie se mění v teplo, obtěžuje ducha Shen a může zhoršit spánek a regeneraci. Nebo se dá energie využít pro fyzickou aktivitu, kde se teplo vyvětrá. Fyzická aktivita není podmínkou hubnutí, ale je příjemným doplňkem podporujícím hubnutí, který nás navíc zásobuje přívalem endorfinů.

Podobně funguje suchá a parní sauna nebo slunění. Je však třeba si hlídat pitný režim a příjem soli. Zvýšená únava a nechuť pít jsou varovnými příznaky nedostatku soli.

Psychické problémy, zejména nedostatek lásky a zablokované emoce vedou k zajídání a nekontrolovanému příjmu potravy. Dokud si budete v sobě držet nezpracované emoce a traumata, těžko budete shazovat to fyzické závaží. Tělo a duše jsou jeden celek.

Autor: Radim JakešČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.