Kapusta je pěkně hustá


Kapusta patří mezi košťálovou listovou zeleninu. V našich končinách není kdovíjak populární. Možná ani vy ji moc často nejíte? Rozhodně ale doufáme, že po přečtení článku změníte názor, kapustu vezmete na milost a zařadíte ji do svého jídelníčku. Ona je totiž nejen velmi chutná, ale také po čertech zdravá.

Když se podíváme do historie, zdroje udávají, že lidstvo konzumuje kapustu doslova tisíciletí. Od cca roku 600 před naším letopočtem začali lidé kapustu pro svou potřebu také pěstovat. Znali ji Egypťané či Římané. V období středověku se kapusta začala více pěstovat a šlechtit a vznikaly nové druhy. Ve Skotsku se stala kapusta velmi důležitou plodinou, kdy název pro kapustu byl vztažen na jídlo, tedy come to kale („přijďte na kapustu“) znamenalo pozvání na oběd či večeři.

Již jsme nakousli, že kapust je více druhů. Nejznámější je kapusta hlávková a kapusta růžičková. Dále jsou slavné třeba ta listová či kadeřavá.

Co kapusta ukrývá

Kapusta obsahuje velké množství látek, které jsou důležité pro naše zdraví. Je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty.

  • Jeden hrnek syrové kapusty obsahuje přibližně 33 kalorií, 6 gramů sacharidů a vlákniny a 3 gramy bílkovin.
  • Kapusta obsahuje jen malé množství tuku. Jedná se o zdravé tuky, polynenasycené mastné kyseliny typu omega 3, které jsou důležité pro zdraví.

Kapusta je doslova nadupaná vitamínem K a vitamínem A. Dále si konzumací syrové kapusty snadno doplníte vitamín C. V menším množství jsou v ní zastoupeny také vitamíny skupiny B. Z minerálů zmíníme vápník, draslík, hořčík, mangan, měď, železo, fosfor a síru. Poslední zmíněná síra je součástí glukosinolátů, z nichž vznikají izotyokianáty. Jedná se o látky, kterými se rostliny brání proti nemocem a škůdcům. Studie ukazují, že tyto látky mají protinádorové účinky a mírní chronické záněty.

Důležitou složkou kapusty jsou antioxidanty. Jedná se o látky, které neutralizují volné radikály. Ty jsou pro tělo doslova toxické. Oxidační stres zvyšuje riziko chronických zánětů a nádorových onemocnění. V kapustě se nachází beta-karoten, zeaxantin a lutein, které jsou výborné pro naše oči, kyselina kávová, kyselina gallová, rutin a mnoho dalších.

Kapusta 2

Kapusta v kuchyni

Kapusta nachází velmi široké využití ve zdravé a chutné kuchyni. Její jistou nevýhodou je aroma, které může být některým lidem dost nepříjemné. A také jí kazí pověst mírně nahořklá chuť. Jsou mezi námi ale tací, kteří kapustu doslova milují. 

Kapustu můžeme dusit, vařit, smažit či zapékat, zkrátka, lze upravit tak, jak si jen vzpomenete a na co si troufnete. Velmi dobře ji dokáže ochutit kmín, pepř, česnek, saturejka či zázvor.  Může být hlavním jídlem nebo součástí jídel. Může být přílohou k masu, je možné přidat ji do karbanátků, vytvořit kapustové závitky atd.

Kapusta v lékárničce

Vzhledem k tomu, že kapusta obsahuje velké množství bioaktivních látek, není divu, že může pomoci s mnoha zdravotními problémy.

Zvýšené hodnoty cholesterolu trápí mnoho lidí. Vysoké hladiny cholesterolu jsou totiž příčinou srdečně-cévních nemocí. Stojí za aterosklerózou. Kapusta může pomoci hladinu cholesterolu snížit, a tím také omezit riziko srdečně-cévních nemocí.

V jedné studii se prokázalo, že 12týdenní pití džusu z kapusty zvýšila hodnoty hodného cholesterolu HDL o 27 % a snížilo hladinu špatného cholesterolu LDL o 10 %. Vysoký cholesterol je často spojený s nadváhou až obezitou. I s tím může kapusta pomoci. Obsahuje totiž velmi málo kalorií, dokáže zasytit a obsahuje vlákninu, která také pomáhá zlepšit složení střevní mikroflóry.

Jeho antioxidační vlastnosti pomáhají chránit před rakovinou, a dokonce s ní bojovat. V pokusech na buněčných kulturách dokáže ničit nádorové buňky a omezovat jejich množení. Důležité také je, že může zpomalit degenerativní procesy, a to včetně degenerace v centrální nervové soustavě. Konzumace kapusty tedy může zpomalit poškozování mozku a ztrátám jeho funkcí. Dokáže také zmírňovat chronické záněty, včetně těch střevních.

S pomocí kapusty si taky můžete udržet zdravé kosti. Chrání kosti před poškozením a podporuje novotvorbu kostí.

Kapusta 3

Kapusta je vhodná také pro cukrovkáře. Její konzumace dokáže zabránit nechtěnému nadměrnému zvýšení krevního cukru po jídle. Pomůže nám také posílit imunitní systém, aby dokázal čelit infekcím.

Je kapusta pro každého?

Kapusta je zdravá a chutná. Ale jak už to bývá, někteří lidí si musí dávat pozor. Malé množství kapusty neuškodí, ale větší už může být problém. Kdo by měl kapustu konzumovat s rozumem?

  • Lidé, kteří užívají léky proti srážení krve, např. warfarin. Kapusta, resp. vitamín K v ní obsažený, totiž omezuje jejich účinnost. 
  • Problematická může být kapusta také pro lidi, kteří mají poruchu funkce štítné žlázy. Obsahuje totiž látky, které působí jako goitriny. To jsou látky, které snižují funkci štítné žlázy. 

 

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.