Nedostatek elementu vody jako příčina ženských zdravotních potíží


Mluvíme-li v terminologii čínské medicíny, tak nepoužíváme názvy nemocí, ale hledáme nerovnováhy a popisujeme je často jinak, než řečí našeho „západního kmene“. To však nic nemění na tom, že dobrý terapeut může pomoci s tím, co jsme nazvali NEMOC.

Pojďme se v tomto článku podívat na to, co může způsobit nerovnováhy hybatele s názvem VODA.

Voda vládne v zimě

Stejně tak, jak na nás působí zimní období, tak v těle funguje hybatel vody. Je to takové temné, hluboké a tmavé období, kdy uvnitř i vně převládá YIN (jin). Vodu zastupují orgány Ledviny a Močový měchýř.

To, co je ukryto uvnitř, čeká na jarní pučení a zacházíme-li s vodou správně, máme na jaře sílu se rozrůstat.

Ve vodě je také uložena naše esence. To je forma Qi, kterou v sobě máme uloženou od narození. Je to něco, co bychom nazvali jako genetický materiál. Slyšeli jste někdy o tom, že voda má paměť? Že každá sněhová vločka, která je plně složená z vody, vypadá plně jinak a nenajdeme dvě stejné vločky? Určitě by o tom mohl povyprávět i Olaf z pohádky Frozen, který mohl být díky paměti vody znovu oživen, i když roztál. To je samozřejmě trochu nadsázka. Nicméně právě specifická vibrace hybatele vody z nás dělá ty, kterými jsme a s čím jsme sem přišli.

Nerovnováhy a onemocnění

Je-li voda v nemoci (nerovnováze) objeví se řídnutí kostí,  nedoslýchavost, ale třeba i slabá vůle a sklon k závislostem. Málokdo však v souvislosti s vodou mluví o sexualitě. Máme-li jí totiž dostatek a v kvalitní formě, těšíme se dobré duševní činnosti, ale i sexuální aktivitě. Třeba i do sta let. Její patologie naopak vedou ke ztrátě sexuální energie, sníženému libidu a potížím v rozmnožování.

Nízké libido a projev sexuality

O dopadu potlačené sexuality a její démonizování bychom mohli také psát knihy. Zůstaňme ale u vody.

Voda kontroluje oheň

V rámci pěti hybatelů (pěti prvků) voda kontroluje oheň. Emocí vody je strach. Pokud nám strach nedovolí se vydat všanc lásce a pudům, tak zabíjí emoci ohně – radost. Tímto je pak ovlivněn i MING MEN, což je jakýsi vnitřní oheň, který plápolá kdesi v hlubinách vody a mimo jiné představuje i naši ohnivost v rámci sexuality. Pokud tento oheň dusíme, nemůžeme prostě mít chuť na sex a mít z něj radost.

Pokud se dostanete do stavu, že ze strachu podléháte nic nedělání a život necháte proklouzávat kolem sebe jako něco, co se děje, ne to, co tvoříte, může lehce voda-Yin-chlad převládnout. Snížená chuť na sex na sebe nenechá dlouho čekat.

Země kontroluje vodu

Hybatel země představuje kromě jiného trávení, tvorbu energie z jídla, ale i něco, co bychom popsali jako rozum. Nevhodným jídlem tak můžeme zabraňovat vodě v jejím proudění a mohou vznikat otoky, ale i výtoky. Rozum nám také pomáhá proti strachu, ale nadměrné používání myšlení může velmi lehce způsobit nerovnováhu vody.

Často zemi zraňujeme chladnými a vlhkými potravinami. Voda-Yin-chlad je opět terén, který tam velmi rychle začne dělat potíže.

Naše pohlavní orgány jsou obhospodařovány vodou

Dalo by se říci, že to, co se nachází od pupíku dolů, je ovládáno vodou. Začne-li v tomto místě převládat voda-Yin-chlad, objeví se snížené libido, neplodnost, nepravidelná a bolestivá menstruace nebo výtoky.

Neplodnost zde není myšlena jen na té fyzické úrovni, ale i životní schopnosti něco vytvářet.

Tělo s tímto terénem pak velmi lehce nabírá na váze, je bělavé, těstovité a zimomřivé. Jakýkoliv pohyb (ve všech smyslech) může být problém.

Nedostatek elementu vody 1

Výtoky

Hromadění voda-Yin-chlad v oblasti od pupku dolů je příčinou vzniku výtoků. Ty mají specifický vzhled. Jsou často bílé, bez zápachu a bez svědění. Je s nimi spojena určitá povadlost, bolesti, které jakoby tahají dolů. Tento pocit může být nejmarkantnější v období ovulace. Menstruace je často bolestivá a jste před ní totálně bez energie. Chybí radost ze života a je těžké se zahřát. Mohou se objevit i otoky kolem očí a zvýšená tvorba modřin.

Jsou-li výtoky zapáchající, nažloutlé a svědivé, nezapadají do této kategorie.

Na tento terén voda-Yin-chlad může pomoci popíjení odvaru ze slzovky a kozince. Do 0,5 - 1 litru studené vody přidejte hrst slzovky a cca 6g kozince. Nechte půl hodiny odstát a následně přiveďte k varu. Poté na mírném ohni ponechte dalších 20 minut. Popíjejte teplé v průběhu dne. Kůra by měla trvat 2 – 3 týdny. Tímto odvarem pomůžete odvést vodu a lehce pozvednete energii směrem vzhůru.

Záda v teple

Je-li uvadlý i Yang, tak je tělo ještě více potřeba prohřát. V rámci teorie čínské medicíny nelze Yin a Yang od sebe oddělit. Neustále spolu kooperují, rodí se jeden v druhý, ale i se kontrolují. Vznikají stavy, kdy když Yin nekontroluje Yang, tak ten roste, což se stává hlavně u hybatele dřevo. U vody, když dlouhodobě udržujeme terén voda-Yin-chlad, začne Yang uvadat a prostě nezahřívá a netransformuje. Objeví se tak otoky nohou, ale hlavně silná zimomřivost. Když si takový člověk sáhne na podbřišek nebo na spodní část zad, cítí chlad.

Z „domácí lékárničky“ v tomto mohou pomoci vlašské ořechy. A klidně i pálenka z nich. I když nic se nemá přehánět 😊.

Můžete zkusit na 5-6 týdnů nápoj na zahřátí Yangu Ledvin. Do mixéru dáte 5-8 vlašských ořechů, umeboshi švestičky a kostičku misa. Přidejte cca 0,2 - 0,3 dcl ohřátého kokosového mléka. Teplé vypijte.

Hlavně udržujte spodní část zad co nejvíce v teple.

Pro jednotlivé terény najdeme i vhodné bylinné směsi, které napravují danou nerovnováhu. S jejich nasazením si můžete nechat poradit i zde, na Cestě želvy. U terénu voda-Yin-chlad to může být např. MycoClean. U uvadlého Yangu určitě neuděláte chybu Zahřátím komnaty nebo houbou Cordyceps.

 

Autor: Mgr. Jana KubíčkováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.