Jak čelit výzvám stárnutí s grácií

Až dostuduju, začnu žít. Až změním práci, budu šťastná. Až si najdu partnera, bude můj život skvělý. Odkládání života na POTOM. Je vám to povědomé?
Kdysi jsem tak žila a myslela si, že to jinak nejde. Většina lidí okolo mě to tahle měla. Pamatuji si, jak jsem jednou na dovolené u moře přemýšlela o tom, jak si tu příští dovolenou u moře užiji. Postupně víc a víc mi to ale přišlo divné. Měla jsem pocit, jakoby můj život ještě nezačal. Čím dál častěji jsem se sama sebe ptala: „Kdy tedy začne můj život?“ Až mě povýší, až se mi narodí děti, až koupíme dům? Uvědomila jsem si, že jsou v mém životě momenty (spíš výjimečné), kdy žiju, ale že většinu života spíš přežívám a čekám na POTOM.
Psychologové z Harvardovy univerzity Matthew Killingsworth a Daniel Gilbert prezentovali v časopisu Science* výsledky velmi zajímavé studie. Ve studii se opakovaně prostřednictvím chytrých telefonů ptali více než 2 000 účastníků, co dělají, na co přitom myslí a jak se cítí šťastní. Ukázalo se, že lidé pouze v 53 % času mysleli na to co dělali. Dále se ukázalo, že pokud mysleli na to co dělali, cítili se více šťastní. To, na co mysleli mělo na pocit štěstí větší vliv než to, co právě dělali.
Jeden z příběhů vypráví o novici, který přišel do kláštera a automaticky se nestal šťastným. Nespokojený šel za svým osvíceným učitelem a ptal se ho, jak to dělá, že je šťastný. Učitel mu odpověděl: „Jím, chodím a spím“. Novic oponoval, že on přece taky jí, chodí a spí, ale šťastný se necítí. Na to učitel odvětil: „Já když jím, tak jím, když jdu, tak jdu a když spím, tak spím“.
Věnovat plnou pozornost tomu, co právě děláme se vyplatí. Možná se setkáte s tím, že vaše mysl utíká od soustředění na to, co děláte do minulosti nebo budoucnosti. Ano, to je přirozenost naší mysli. To je právě těch 47 % z uvedené studie, kdy myslíme na něco jiného, než na to, co právě děláme. Dobrou zprávou však je, že naši mysl můžeme trénovat. Můžeme se naučit pozorovat svoji mysl, co právě dělá. Můžeme se naučit uvědomovat si, na co právě myslíme a tím získávat možnost rozhodnout se a vrátit pozornost k tomu, co právě děláme. Tím kultivujeme svoji schopnost uvědomovat si přítomný okamžik. Tím rozvíjíme svoji mindfulness (česky bdělou pozornost nebo všímavost). Tím začínáme žít vědoměji a v přítomnosti. To je cesta, jak s darem života zacházet moudře.
„Mindfulness je schopnost záměrně věnovat pozornost přítomnému okamžiku, bez hodnocení a posuzování.“
Jak s trénováním začít?
Věnujte v období několika následujících týdnů plnou pozornost běžné činnosti, kterou si vyberete. Např. čištění zubů nebo mytí rukou.
Nečistěte si zuby s postojem „ať už je mám vyčištěné a můžu běžet“. Uvědomujte si co právě děláte, jak držíte kartáček v ruce, jakou chuť cítíte v ústech, jaký zvuk slyšíte, jaká je teplá nebo studená je voda, kterou si ústa vyplachujte. Zkrátka, když si čistíte zuby, čistěte si zuby. To je cesta k větší životní spokojenosti.
Dlouho jsem měl pocit, že můj život teprve začne. Skutečný život.
Ale stále jakoby tomu bránily nějaké překážky.
Něco, co nesnese odklad a musí být uděláno hned, nedokončené projekty a úkoly, nezaplacené účty. Potom by život mohl skutečně začít.
Začal jsem si postupně uvědomovat, že tyhle překážky jsou můj život.
A zároveň, že tohle není cesta ke štěstí.
Takže přestaň čekat:
Rozhodni se, že není lepší čas než právě TEĎ, kdy můžeš být šťastný!
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.