Rezistence na antibiotika: Jak velký je to problém?
Problémy s karpálním tunelem má stále více lidí. V následujícím textu si řekneme, co karpální tunel, resp. syndrom karpálního tunelu, je, jaké obtíže nám může způsobit a jak je možné je řešit.
Karpální tunel (canalis carpi) je anatomická oblast, která propojuje zápěstí a předloktí. Jeho spodní a postranní části tvoří zápěstní (karpální) kosti a jejich výběžky a tato vzniklá prohlubeň je krytá vazem retinaculum flexorum. Vytvořeným kanálem prochází šlachy svalů, které pohybují prsty, cévy a také nervy, středový nerv (nervus medianus).
Z popisu karpálního tunelu je jasné, že se jedná o uzavřený prostor. Dojde-li k přetěžování v oblasti zápěstí, může dojít ke zbytnění, zánětu šlach procházejících tunelem. V omezeném prostoru, jakým karpální tunel je, je zbytnění jedné části provázeno útlakem jiných struktur. V tomto případě hlavně nervus medianus. To vede k brnění, bolestem v ruce a prstech, snížené citlivosti a pohyblivosti, zhoršení jemné motoriky atd.
Problematikou karpálního tunelu se zabývají neurologové, stejně tak jeho řešením. V lehčích případech je nutné změnit pohybové návyky, nepřetěžovat zápěstí. Vhodná je také rehabilitace, protizánětlivé léky, léky snižující otok atd. U těžších případů se přistupuje k chirurgickému zákroku, kdy je naříznut vaz překlenující karpální tunel.
Akupunktura je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a je zdokumentováno široké využití této metody. Studie ukazují, že může být přínosem také u karpálního tunelu. Tento efekt je ověřen tisíciletími. A i vědecké studie přinášejí výsledky, které ukazují, že akupunktura samotná, či ještě lépe v kombinaci s jinými metodami, např. fyzioterapií, léky na bolest atd., může být velmi efektivní. Může mírnit obtíže, tj. bolesti, brnění, ale také zlepšovat funkci končetiny, zvyšovat sílu úchopu i jemnou motoriku.
Krátce si představíme pár vědeckých studií.
Představíme si studie, které se věnovaly právě možnosti využití akupunktury v praxi. V první studii porovnávali autoři fyzioterapii s akupunkturou s fyzioterapií samotnou. Pacienti byli v takovém stadiu nemoci, kdy již byl oslaben i úchop. Asi vás nepřekvapí, že oba postupy přinesly zlepšení. Výrazně vyšší však bylo v případě zapojení akupunktury. Zvýšila se síla úchopu a zmírnily se bolesti a brnění.
Zajímavé výsledky přinesl přehledový článek ohledně použití akupunktury. Autoři zpracovali data sedmi studií. V nich došlo u pacientů, kteří léčbu podstupovali, k výraznému zmírnění obtíží. Ve všech citovaných studiích byl použit bod PC7, v šesti studiích pak dále body PC6, LI11, HT7, LU9 a PC4.
Ke stejným závěrům dospěla i další studie, která vyhodnotila data z 10 jednotlivých studií, tedy data 728 pacientů. Bylo zjištěno, že manuální akupunktura má lepší výsledky než ibuprofen, co se zlepšení funkčnosti ruky týká. Jen dodáme, že i v těchto vybraných studiích byl nejčastěji využíván akupunkturní bod PC7, dále to byly PC6, TE5 a LI11.
Pokud máte stále pocit, že jsme vám nedodali dostatek důkazů o účinnosti akupunktury, představíme vám letošní metaanalýzu, která zhodnotila 16 vysoce kvalitních studií, v nichž bylo dohromady 1 025 osob. Většina studií porovnávala metodu aplikace dlahy na noc (standardní postup) vs. akupunkturu. V tomto případě byla efektivnější právě akupunktura. Dále se ukázalo, že přidání akupunktury do standardního léčebného plánu zvýší jeho účinnost. Asi nepřekvapí, že i v těchto studiích se nejčastěji objevoval akupunkturní bod PC7, dále PC6 a LI4 a LI11.
Autor: Moudrá želva
Zdroje:
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.