Letní Slunovrat: místo sleďů raději bylinky


Říká Vám něco švédské slovo „surströmming“? Pokud jste s touto delikatesou měli v praxi co do činění, jistě si teď vybavíte neuvěřitelný zápach, protože vůně i „vůně“ se nám do paměti vrývají poměrně dobře. Jedná se o naložené zkvašené sledě, tradiční švédský pokrm, který se s oblibou podává v den letního Slunovratu, kdy se zapíjí pivem, načež si místní dají ještě jahodový zákusek. Ale proč to zde vůbec zmiňuji. Ráda bych nenápadně nakousla téma letního Slunovratu. Nejen ve Švédsku, ale vesměs po celém světě, se jedná o velmi významný den, kterému často byla přisuzována magická moc. A vlastně i noc, protože tomuto dni předchází Svatojánská noc, kdy se kromě provádění různých rituálů také sbírají bylinky, které by měly mít při utržení v tuto dobu největší sílu.

Letní Slunovrat očima čínské medicíny

Protože se však Cesta želvy nese spíše v čínském než skandinávském duchu, pojďme si říct něco málo o dni, kdy se překlápí monáda do svého protipólu, z perspektivy staré čínské filozofie. Letním Slunovratem podle slunečního kalendáře začíná poslední letní cyklus trvající od 21. 6. do 7. 7. a současně se jedná o nejdelší den, ve kterém Yang dosáhne svého maxima a následně začne pomalu nabírat na síle Yin, což trvá až do zimního Slunovratu. Pak se situace obrátí. Nicméně nepředbíhejme a vraťme se zpátky k létu. To se nese ve znamená ohnivé energie umožňující nám realizovat plány, které jsme poctivě spřádali v zimním období. S ohněm souvisejí v pojetí tradiční čínské medicíny dva orgány, Srdce a Tenké střevo. Srdce je dle TČM pomyslným císařem zodpovědným za udržování vnitřního míru a harmonie, a proto si svého císaře hýčkejte.

A co nám radí prastará čínská moudra?

Během letních měsíců máme k dispozici spoustu slunečního svitu a vlahého deště, což souvisí i s tím, že nebeská energie sestupuje. Protože se zároveň zvedá energie země, dochází jejich splynutím k intenzivnějšímu spojení nebe a země, což se projevuje dospíváním mláďat, dozráváním plodů, ale také zvýšenou inspirací. Proto využijte toto období k realizaci svých plánů, buďte aktivní a myslete na své srdíčko, svého císaře, a zbytečně se nerozčilujte. Ať může Qi volně proudit. Snažte se, nebo spíš nesnažte se a buďte alespoň na chvíli bezstarostní a šťastní. Když bude Qi volně proudit, prožijete léto v harmonii. Pokud chcete svého císaře podpořit, zkuste dechová cvičení a soustřeďte se na přítomný okamžik. K tomu Vám pomohou třeba jóga nebo Qi Gong. Tato cvičení současně přispívají k harmonizaci energie v těle. A co se týče jídelníčku, zkuste zařadit hořké chutě, které ochlazují a stahují dolů nadměrný oheň srdce, ostrá jídla otevírající póry anebo osvěžující kyselé potraviny.

2_Obrázek2_Klára

Jsou situace, kdy svůj oheň prostě nezvládneme

O svůj letní oheň bychom se měli starat, aby nedošlo k nerovnováhám. I zde platí, že harmonie je nade vše. Nedostatek ohně i jeho přebytek se projeví vnějšími příznaky, jako jsou nadměrné pocení, nebo naopak nedostatek potu, vyrážky, kopřivka, poruchy spánku, palpitace, neklid, úzkost. K tomu se pak mohou připočítat problémy s Tenkým střevem, na které Srdce „hází“ to, čeho se potřebuje zbavit. Nato vznikne rozhádaný milostný trojúhelník ještě se Slezinou, která má navíc vztah s Žaludkem, a máme tu letní průjem. Naštěstí lze v těchto případech jemnými způsoby podpořit opětovné nastolení rovnováhy.

Ukázka z čínské lékárničky

Pokud bych si měla na letní dovolenou přibalit jen jednu bylinnou směs, nejspíš bych sáhla po Huo Xiang Zheng Qi Pian s českým poetickým a vcelku výstižným názvem „Divoká voda“, chcete-li „Divoká řeka“. Jedná se o směs, která cílí na vylučování vnější škodliviny a uvolňování povrchu. Mimo to pročišťuje vlhké horko a vylučuje vlhkost, nechává sestoupit Qi Žaludku a harmonizuje střední zářič. Pokud bychom to chtěli nějak přeložit do praktického jazyka, jedná se o směs, která Vám může pomoci v případě střevní chřipky, cestovatelského průjmu či zvracení, akutní gastroenteritidy, otravě jídlem, mykotických infekcích a při kožních vyrážkách ze zpocení. Z toho vyplývá, že Vám tato směs pokryje spoustu problémů, se kterými se můžete v létě potýkat. Jen pozor v případě významné nedostatečnosti krve a Yinu, protože většina bylin v ní obsažených vysušuje. A tím pádem je třeba být obezřetní také v případě, že u vlhkého horka převažuje horko. To by se nám pak vlhkost zhutnila na Tan (to je hlen v čínském pojetí).

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.